سه شنبه, 06 مهر 1395

آخرین بروز رسانی08:05:16 PM GMT

محل تبلیغات شما
تعرفه قیمت تبلیغات شما در این محل : هفته ای فقط 8 هزار تومان !

باقلا

فرستادن به ایمیل چاپ
باقلا 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
  
  
 
باقلا ، گیاهیست یک ساله با ساقه های ساده و صاف که حدود ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر رشد می کند.محل اصلی و اولیه این گیاه کاملا روشن نیست . عده ای معتقدند که باقلا بومی آسیای غربی ویا آفریقای شمالی بوده است.برگهای این گیاه بیضی شکل و کوچک بوده دارای خال های سیاه میباشند .
دانه های باقلا که مانند : لوبیا و نخود فرنگی ، قسمت خوراکی این گیاه را تشکیل می دهند در غلافی گوشتی قرار دارند و در انواع مختلف به رنگ و اندازه های متفاوت دیده می شوند .
مصرف باقلا ، در غذاها به صورت پخته انجام می شود و چون دانه های آن دارای پروتئین فراوان است بسیار مفید می باشد .
● آب و هوا و خاک :
این گیاه در مناطق گرم بهتر محصول می دهد . باقلا چون از گیاهان تیره بقولات است در ریشه های خود مقادیر زیادی ازت را ذخیره می سازد .وجین کردن زمینی که باقلا در آن کاشته شده در طول رشد گیاه اثر مستقیم در برداشت خوب خواهد داشت .
● روش کاشت :
بذر باقلا ، را به دو طریق خطی و دستپاش می کارند که در هردو روش نبایستی عمق بذر در زیر خاک بیش از ۳ تا ۴ سانتیمتر باشد .در روش خطی فاصله خطوط از یکدیگر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر و فاصله بوته ها برروی خطوط ۲۰ سانتیمتر مناسب است .در هردو روش بایستی زمین را شخم عمیق زد و قبل از کاشت آب داد .
آنگاه بذر را به ترتیبی که ذکر شد در عمق ۳ تا ۴ سانتیمتری کاشت .
در طول مدت سبز شدن گیاه بایستی زمین را وجین نموده و علف های هرز را از زمین خارج ساخت .
انجام عملیات وجین و خارج ساختن علف های هرز از زمین در روش خطی آسان خواهد بود و همچنین می توان پای بوته ها را خاک داد تا رشد گیاه سریع تر گردد .
توصیه می شود که برای کشت باقلا از روش خطی استفاده شود تا هم مراقبت و نگهداری گیاه آسان باشد و هم برداشت آن براحتی انجام پذیرد .
● بذرگیری :
از بذرهای درشت و سالم پس از رسیدن بر حسب نیاز مقداری را جمع آوری نموده و از غلافها خارج می سازند و در محل خشک و مناسبی در ظروف مناسب نگهداری می کنند .
 
 
 
 گل و گیاه

نظرات  

 
+2 پاسخ: باقلاعبدالجلیل آبادیان دوشنبه 12 آبان 1393 ، ساعت 14:33
ما در منطقه سرباز بلوچستان اینگونه باغلا را کشت میکنیم. ابتدا زمین را آب میدهیم پس از 3تا4 روز بذر باغلا را توی زمین میپاشیم سپس با گاو یا تراکتور زمین را شخم میزنیم. باغلا ها در عمق 5تا15 سانتی زمین فرو میروند و زمین را دوباره آب میدهیم. تا 12 الی 15 روز همه‌ی باغلاها از زمین بیرون می ایند
بعدا عکسی هم ارسال خواهم کرد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

مطالب اتفاقی مرتبط

محل تبلیغات شما
تعرفه قیمت تبلیغات شما در این محل : هفته ای فقط 8 هزار تومان !