clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

بنفشه ی عطری

برچسب ها style

description توضیحات

بنفشه ی عطری  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
بر اساس اسطوره های یونانی، زئوس، الهه ی «آیو» را به یک گوساله ی ماده ی سفید تبدیل کرد تا از خشم و غضب همسرش «هرا» در امان بماند. سپس بنفشه ها را در پای آیو سبز کرد تا غذای کافی در دسترس داشته باشد. برای سلتی های باستان، بنفشه یک وسیله ی زیبایی و آرایش بوده است. کولپپر ادعا نموده است که بنفشه از قوانین سیاره ی ناهید پیروی می کند. در زبان گلها، بنفشه علامت تواضع و وفاداری است؛ به همین دلیل دسته هایی از گل بنفشه به طور مرتب میان ناپلئون و ژوزفین رد و بلد می شده است. بعدها ناپلئون گل بنفشه را زمینه ی مهر امپراطوری خود کرد .
در جنوب فرانسه، زمانی بنفشه به عنوان جایزه ی اشعار عاشقانه اهدا میشد و علت آن احتمالا اسطوره های یونانی بوده اند و ارفئوس شاعر یونانی همراه با این گلها تصویر شده است. از گذشته ی خیلی دور، بنفشه ی عطری برای ایجاد آرامش و خواب راحت استفاده می شده است. آتنیها یک شربت خواب آور از بنفشه و گلهای دیگر که خشم را آرام می کرده است تهیه می نموده اند. چیدن گل بنفشه عطری دور سر بیمار، یک شیوه ی درمانی قدیمی و خانگی برای سرگیجه است و کولپپر بر این عقیده بوده که بنفشه اختلالاتی را که در سر موجب خواب آلودگی می شوند درمان میکند. جرارد نیز، شربت بنفشه را برای بیخوابی و سردرد و همچنین سوزش گلو تجویز می نموده است. گیاه پزشکان جدید به ارزش خلط آوری برگها و گلهای بنفشه ی عطری واقف شده اند و برای درمان سرفه، التهاب نایژه و زکام آن را تجویز می کنند. چندین آزمایش در دهه ی ۱۹۶۰ انجام گرفت و معلوم شد عصاره ی برگ بنفشه ی مانع از رشد غدد سرطانی در موش شده است .
بیش از ۲۰۰۰ سال است که بنفشه ها را به سبب بوی مطبوع و معطری که دارند کشت میکنند. عرق و عطر بنفشه در عصر ویکتوریا در انگلستان از محبوبیت زیادی برخوردار بوده است. امروزه در قنادیها از گلبرگهای نباتی شده ی بنفشه ی عطری برای تزئین کیک، شیرینی و شکلات استفاده می شود. در فرانسه، رسم بر این است که غذاهای تهیه شده با گوشت گوساله را با گلبرگهای بنفشه تزئین کنند. برگ و گلهای بنفشه ی عطری، سرشار از ویتامینهای آ و سی هستند .
● زیستگاه طبیعی :
گیاه بومی اروپا، آفریقای شمالی و آسیا می باشد. بنفشه ی عطری در کناره ی پرچینها و جنگلها، بخصوص در جایی که خاک مرطوب باشد، به خوبی می روید. البته این گیاه به صورت تجارتی و انبوه نیز کشت میشود .
● مشخصات ظاهری :
بنفشه ی عطری، گیاه با دوام، کوتاه و معطر است و طول آن به ۱۵ سانتیمتر می رسد. برگهای آن به شکل قلب و به رنگ سبز تیره هستند و بر روی شاخه های بلندی که پایه ی آنها در خاک قرار دارد، می رویند. پشت برگها نرم و کرکی و لبه های آنها شبیه صدف دو کپه ای است. از اوایل تا اواسط بهار، گلهای زیبا، معطر و افتاده ی بنفشه ی عطری به طور منفرد شکوفه می کنند. گلهای پنچ گلبرگی هستند. گلبرگی که از همه پائین تر است، دارای نوک تیز است. رنگ گلها از ارغوانی تا بنفش متغیر است، ولی به رنگ بنفش مایل به صورتی و سفید نیز دیده شده است .
 
 
 
  iran۴me

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هاله ی خود را پالایش کنید

insert_link

local_library آموزش مطالعه - مطالعه ی متمرکز

insert_link

local_library ماسک زرده تخم مرغ برای پوستها ی خشک

insert_link

local_library طرز تهیه ی خمیر نمكی و طریقه ی ساخت ظروف