clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

درخت سرخدار (تاکسوس - باکاتا) TAXUS.BACATA

برچسب ها style

description توضیحات

درخت سرخدار (تاکسوس - باکاتا) TAXUS.BACATA  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
سرخدار درختی است همیشه سبز با طول ۱۰ الی ۲۰ متر ارتفاع که در جنگلهای شمال از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ متر از سطح دریا در اشکوب میانی و فوقانی جنگلها رویش دارد. بومی اروپا و شمال آفریقا بوده و در اغلب جنگلهای شمال ایران از آستارا تا گرگان دیده می شود. درختی است دو پایه دارای تنه صاف که تا قطر یک متر نیز رشد می نماید.
این درخت تا حدی سایه پسند و از سوزنی برگان فاقد صمغ می باشد. برگهای آن باریک و کشیده و گلهای نر آن مجتمع و خوشه مانند دارای ۶ تا ۱۴ پرچم و گلهای ماده آن منفرد شامل یک براکته منحصر به فرد و پیاله مانند که در ابتدا براکته ها سبز تدریجاً به رنگ قرمز در می آیند. برگهای درخت سرخدار سمی بوده و مصرف آن برای دامها بسیار خطر ناک می باشد. میوه آن پسته مانند اریل که به رنگ سرخ و شیرین و خوراکی است. تکثیر این درخت توسط بذر و قلمه امکان پذیر است.
در روستاهای حاشیه دریای خزر این درخت به نامهای محلی سرخدار ـ سرخه دار ـ سخدار ـ سوختال ـ سوردار ـ سلوار و حبوا معروف می باشد.
عمر این درخت از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سال می رسد و در دنیا بعنوان گیاهان زینتی و همچنین ساخت وسایل تزئینی مورداستفاده قرار می گیرد. جهت جلوگیری از تخریب ونابودی این گونه ارزشمند در حال حاضر جزو درختان حفاظت شده است که قطع آن ممنوع است. حیات و پویایی این گونه ارزشمند جنگلی نیازمند عزم ملی و مشارکتی همه طبیعت دوستان می باشد. بیائیم برای حفاظت و حمایت از این گونه زیبای همیشه سبز جنگلهایمان همه با هم بکوشیم .
 
 
 
  پی سی وب

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library آموزش فال قهوه - قسمت چهارم

insert_link

local_library آموزش فال قهوه - قسمت سوم

insert_link

local_library آموزش فال قهوه - قسمت دوم

insert_link

local_library آموزش فال قهوه - قسمت اول