clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

سوسن سفید

برچسب ها style

description توضیحات

سوسن سفید  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
بیایید در روزهای آخرین ماه فصل بهار، به تماشای یکی از گل‌های زیبا برویم. به تماشای «سوسن چلچراغ»، گلی بی‌همتا و کمیاب که در گوشه‌ای از سرزمین‌ ما، می‌روید.
برای دیدار این مهربان مهتابی، از تهران خارج می‌شویم؛ در بزرگراه قزوین پیش می‌رویم؛ به گردنه کوهین می‌رسیم، با بادهای تند... مسیرمان را ادامه می‌دهیم و به لوشان که می‌رسیم، از جاده اصلی خارج می‌شویم و در مسیری کوهستانی راه خود را ادامه می‌دهیم. منظره‌های اطراف خیره کننده است؛ در پس هر پیچی تابلویی دیگر؛ از «آسمان‌کوه» عبور می‌کنیم و از جاده‌ای خاکی با پیچ و خم‌های بسیار به سوی ارتفاعات «عمارلو» و منطقه «داماش» می‌رویم. منطقه داماش، که در دامنه‌های البرز غربی واقع شده، حدود ۲هزار متر بالاتر از سطح دریاست. فاصله جیرنده تا داماش حدود ۱۰کیلومتر است. روستایی خفته در دامن سبز جنگل‌های مه‌آلود و بکر...
مردم روستای داماش فقط بهار و تابستان به این روستا می‌آیند و زمستان‌ها، که برف سنگینی می‌بارد، به جیرنده می‌روند؛ در واقع نوعی کوچ عمودی می‌کنند. شهرت روستای داماش به چشمه آب معدنی زلال و بسیار خنک و گل بی‌همتای سوسن چلچراغ است.
سال۱۳۵۴ گیاه‌شناسی به نام «لدربوری»، در منطقه داماش موفق به شناسایی یکی از گونه‌های کمیاب تیره سوسنیان شد که «سوسن سفید» یا «چلچراغ» (لیلیوم) نامیده می‌شود. ترکیب ژنتیکی این گیاه به دوران چهارم زمین‌شناسی بازمی‌گردد.
این گل با حدود یک‌متر طول در محوطه‌ای حدود ۴هکتار در منطقه رودبار، در بخش عمارلو، در دهکده داماش می‌روید. از محوطه رشد این گل کاملاً حفاظت می‌شود و محیط‌بان‌هایی مسئول و پرتلاش، از آن مراقبت می‌کنند.
از نیمه خرداد تا اوایل تیرماه می‌توان به تماشای این گل رفت؛ البته باتوجه به شرایط آب و هوایی ممکن است طول این مدت کمی کوتاه و بلند شود. دلیل آن‌که به این گل چلچراغ گفته می‌شود، واژگون بودن گل‌های آن و شباهتش با چلچراغی آویخته بر سقف است. رنگ آن، وقتی باز می‌شود، سفید مهتابی است و انتهای گلبرگ‌های آن خال‌هایی دارد و پرچم‌هایش بلند و توپر است.سوسن چلچراغ، از سال ۱۳۵۵ توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت شد. با توجه به نادر بودن این گل، سازمان حفاظت محیط‌زیست گیلان، اطراف رویشگاه آن را حصار کشیده‌ است و از آن محافظت می‌کند.متأسفانه بسیاری از افراد ، هنگام دیدار از منطقه رویش سوسن چلچراغ، گاهی با لگد کردن و یا کندن آن، آسیب‌های جدی به این گل‌ها می‌زنند و باعث مرگ زودهنگام این گل کمیاب می‌شوند. نگذاریم که این تنهاترین گل زمین، در ایران نابود شود...

شهرزاد فتوحی
 
 
 
  همشهری آنلاین

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library دست یابی به روشی برای مقابله با سفید شدن

insert_link

local_library سفید ک دروغی خیار

insert_link

local_library سوسن چلچراغ

insert_link

local_library سوسن چلچراغ