clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

طراحی باغچه

برچسب ها style

description توضیحات

طراحی باغچه  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
در طراحی فضای سبز با ترکیب‏هایی از سنگ و گیاه باغچه‏های کوچک و زیبایی ساخته می‏شود که بسیار زیباست. این طرح‏ها در سال‏های اخیر طرفدارهای بیشتری پیدا کرده است. در این مقاله با نحوه آرایش سنگ‏ها و گیاهان و ساخت باغچه‏های کوچک صخره‏ای آشنا می‏شوید.
● تهیه و انتخاب سنگ
انتخاب و تهیه سنگ کار مشکلی نیست. در کنار جوی‏های آب قلوه‏سنگ‏ها و سنگریزه‏های رنگارنگ فراوانند، اما سنگ‏های بزرگ‏تر را باید از اطراف شهر تهیه کنیم.
● آماده کردن زمین
قبل از هر چیز زمین را کودپاشی کرده و با بیل زیر و رو می‏کنیم تا کاملاً هوا بخورد، سپس کلوخه‏ها را با چنگک خارج نموده و آن را صاف و یکنواخت می‏کنیم، در صورت تمایل می‏توانیم سطح باغچه را با خاکریزی بیشتر به شکل برآمده یا تپه درآوریم.
● چیدن سنگ‏ها
ابتدا سنگ‏های بزرگ را در محلی مناسب قرار دهید. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‏تر باشند باید فاصله آنها از یکدیگر بیشتر شود. بعد از چند بار جابه‏جا نمودن سنگ‏ها شکل مناسب و دلخواه شما به دست می‏آید.
در اطراف سنگ‏های بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) قدری خاک اضافه کنید تا بستر مناسب برای کاشت گیاهان آماده شود.
وقتی گیاهان را به زمین نشاندید، قلوه سنگ‏ها و در آخر سنگریزه‏ها را در زمین پخش کنید.
● نکاتی که در انتخاب گیاه به ما کمک می‏کند عبارتند از:
وسعت زمین، نور، رطوبت نسبی محیط و مقدار آب موجود.
▪ وسعت زمین
در باغچه‏های بزرگ‏تر از سنگ‏های بزرگ بیشتری استفاده می‏شود. هر قدر باغچه کوچک‏تر باشد، حجم سنگ‏ها کمتر و امکان استفاده از گیاهان پوششیِ کوتاه بهتر فراهم می‏شود. به طور مثال در کنار تخته سنگ‏های بزرگ درختچه‏هایی چون بربریس، زرشک، ماهونیا، پیراکانتا، زیتون، و کاج‏هایی چون تویا می‏تواند مورد استفاده قرار گیرد.
اندازه و ارتفاعی که گیاهان در سال‏های بعد پیدا می‏کنند نقش مهمی در انتخاب آنها دارد.
برای کنارِ سنگ‏های بزرگ گیاهانی چون رزماری، لاوان و بومادران که سال به سال رشد می‏کنند مناسبند؛ هر چند اینها هم باید کنترل شده و به موقع هرس شوند. گیاهان رونده که خزنده‏اند و شاخه‏هایشان را به صخره‏ها و سنگ‏ها تکیه می‏دهند، گیاهان مناسبی برای کنار سنگ‏های بزرگ هستند. اما وقتی قرار باشد یک باغچه کوچک را طراحی کنیم طبعا ناگزیریم سراغ گیاهان کوتاه‏تر برویم در این صورت ممکن است به جای (تویا) که ارتفاعی معادل یک متر و نیم دارد، از (کاج اِلودی) استفاده کنیم که ارتفاع آن حداکثر هفتاد سانتی‏متر است.
▪ نور
مقدار سایه یا آفتاب در طول روز نقش مهمی در انتخاب گیاهان دارد. در محل‏های آفتابگیر از انواع نازهای دایمی، آلیسوم زنبق، کوکب، لاله، نرگس، تاج‏الملوک و گازانیا استفاده کنید. اما اگر باغچه نور کافی ندارد، کاشتِ آجوکا، یولاف وحشی و هِدِراهلیکس، سیپروس و پاناس‏گراس موفقیت‏آمیز است.
سطح خاک به وسیله گیاهان پوششی مانند انواع سدوم آجوکا و گیاهانی از خانواده شبدر (مانند چمن دایکوندرا) به آسانی پوشیده می‏شود. در صورت تمایل می‏توانید از سنگریزه‏های رنگی استفاده کنید. این سنگریزه‏ها که معمولاً در رنگ‏های سفید، آبی، قرمز یا زرد هستند، زیبایی خاصی به باغچه می‏بخشند.
 
 
 
  تبیان

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید