clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

کراسولاسه

برچسب ها style

description توضیحات

کراسولاسه  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
● کراسولای درختی Crussula arborecense
نحوه رشد و نمو شاخه‌های کراسولای درختی عیناً شبیه یک درخت با شاخه‌های نرم است، بطوری که وضعیت رشدی آن منظره یک درخت را جلوه‌گر می‌سازد. و به این دلیل اصطلاحاً کراسولا آربورسنس یا کراسولای درختی نام گرفته است. بدلیل رشد زیاد کراسولای درختی لازم است که این گیاه در یک خاک غنی از مواد غذایی کشت و کار شود. یعنی خاکی با نسبت مساوی ماسه، خاک برگ، خاک لومی و مقدار کمی کود دامی. این ترکیب خاکی در گلدان‌های بزرگ که حجم کافی برای گسترش ریشه‌های بزرگ و طویل کراسولا داشته باشند باعث رشد خوب و مطلوب می‌شود.
کراسولا فالکاتا برگ‌های گوشتی نقره‌ای و فاقد دمبرگ دارد که برگ‌ها به ساقه کراسولا متصل هستند و یک منظره ناودانی شکل زیبایی را بوجود می‌آورند. این گیاه بوسیله قلمه‌های ساقه تکثیر می‌شود. 
کراسولای نقره‌ای، برگ‌های نقره‌ای قلبی شکل و شکننده دارد. این کراسولا جزء گیاهان نسبتاً کند رشد بوده و در معرض نور آفتاب و تنش‌های خشکی مقاومت خوبی دارد. تکثیر این گیاه بوسیله قلمه‌های ساقه و برگ می‌باشد.
گیاه آئونیوم برگ‌های مدور به رنگ متنوع و رشد کپه‌ای بسیار ظریف و منحصر به فرد دارد. نحوه قرار گرفتن برگ‌ها طوری است که گیاه را به فارسی بشقابی می‌نامند. هر کدام از جوانه‌های ساقه در روی برگ و ساقه اصلی در محیط مرطوب یک گیاه جدیدی را بوجود می‌آورد.
● سدوم 
سدوم در فارسی به گل ناز گلخانه‌ای معروف است. سدوم مجموعه‌ای از گیاهان است که ظاهری کاملاً متفاوت از هم دارند. بعضی از سدوم‌ها دارای برگ‌های سبز تیره گوشتی بوده و گل‌های زرد رنگ تولید می‌کنند و نسبت به تنش‌های خشکی (آفتاب شدید) مقاومت خیلی خوبی نشان می‌دهند. فقط در سرمای زیر صفر درجه احتمال از بین رفتن آن‌ها وجود دارد.
از دیگر سدوم‌ها می‌توان به سدوم برگ ریز یا سدوم‌های غوره مانند اشاره کرد. این سدوم‌ها در اندازه‌های مختلف وجود دارند و در معرض نور آفتاب به رنگ‌ قرمز مایل به قهوه‌ای درمی‌آیند. هر کدام از برگ‌های لوله مانند کوتاه این گیاه در محیط ماسه به یک گیاه جدید تبدیل می‌شود بعلاوه ساقه‌های آن نیز در ماسه براحتی ریشه دار می‌شود.
کالان کوئه از دیگر زیر خانواده‌های بزرگ کراسولاها است. یک نوع از گیاه کالان کوئه دارای برگ‌های درشت، مثلثی و شکننده است و گل‌هایی به رنگ نارنجی تولید می‌کند و برای عید نوروز قابل پیش رس کردن است. این گونه سرعت رشدی بسیار بالایی دارد و در مدت کوتاهی از یک قلمه برگ یا ساقه آن تعداد زیادی گیاه کامل مادری بوجود می‌آید.
از دیگر انواع کالان کوئه گیاهی است که فقط برگ‌های زیبا و گوشتی با یک حاشیه نوار مانند به رنگ قهوه‌ای دارد که در بین بیشتر گیاهان برگی تقریباً بی نظیر است. این کالان کوئه یک ساقه گل دهنده بلند و غیر قابل مصرف زینتی با خوشه‌های گل سفید بوجود می‌آورد. اشوریا گیاهی است با رنگ‌های گوناگون که برگ‌های گوشتی کوچک حول یک محور دایره‌ای دارد. 
● سه نوع اشوریا Echeveria وجود دارد:
- اشوریای سبز؛
- اشوریای قهوه‌ای؛
- اشوریای نقره‌ای.
اشوریای سبز رشد نسبتاً کمی دارد و بوسیله قلمه ساقه و بذر تکثیر می‌شود. بخش گل دهنده اشوریای سبز یک ساقه بلند با گل‌های سفید است که جنبه زینتی ندارد. 
اشوریای نقره‌ای برگ‌های سدری و نقره‌ای رنگی دارد، شاخه گل دهنده آن گل‌های سفید غیر متراکمی را بوجود می آورد که جنبه زینتی ندارد.
اشوریای قهوه‌ای یا درختی گرچه برگ‌ها یک محور دایره‌ای درست می‌کنند ولی تراکم برگ‌ها به اندازه دو تا اشوریای قبلی نیست و ساقه گل دهنده بسیار بلندی با گل‌های بسیار زیبا دارد.
آیا اشوریای درختی بعنوان کات فلاور استفاده می‌شود؟
گل‌های اشوریای درختی ساقه بلندی به طول ۲۵/۱ – ۱ متر و گل‌های متنوع در زمستان بوجود می‌آورد. این گل‌ها بعنوان کات فلاور و گل خشک بریده قابل استفاده هستند.
تعدادی از گیاهان خانواده کراسولا بعنوان Cover plant قابل مصرف هستند. در مناطقی که خطر یخبندان نباشد و مناطق مرطوب و جاهایی که PH خاک اسیدی است از انواع سدوم‌ها بعنوان پوشش گیاهی استفاده می‌کنند.
● خانواده کراسیفره Crussifera
گل‌های شب بو دو گونه کاملاً مجزا از هم را تشکیل می‌دهند. الف) شب‌بوهای پُر پَر که به رنگ‌های متنوعی وجود دارند و ب) شب بو کم پَر یا شب بو چایرانتوس.
چایرانتوس‌ها شب بوهای کاملاً مقاوم به سرما هستند و در مناطقی که زمستان‌های طولانی دارند بعنوان یک گیاه مناسب فضای سبزی محسوب می‌شوند. نشاهای شش برگه چایرانتوس در اوایل بهار از گلخانه به فضای آزاد منتقل می شود که بعد از حدود دو ماه گل‌های زرد زعفرانی تولید می‌کند.
برای به گل رفتن شب بوهای پر پر یا متیولاها باید نشاها را در محیطی با درجه حرارت پایین نگهداری کرد. چنانچه نشاهای متیولا شش برگه شده باشد ولی درجه حرارت گلخانه همچنان بالا باشد احتمال تداوم رشد رویشی گیاه و به گل نرفتن آن وجود دارد. لذا برای برطرف کردن این مشکل باید گیاهان را در مرحله شش برگی به یک محیطی با درجه حرارت حدود ۶ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد منتقل کرد. بعد برای دو هفته گیاه را در این دما نگه داشته و سپس به گلخانه‌های اصلی منتقل می‌شود.
شب بوهای کم پر بعنوان کات فلاور مصرف چندانی ندارند زیرا دارای ساقه بسیار باریک و ضعیف هستند که اندوخته غذایی چندانی در خودشان باقی نمی‌گذارند. تا در مدت طولانی بدون ریشه دوام بیاورند. این گیاهان دارای گلبرگ‌های بسیار ظریف و حساس بوده که بیشتر مصرف گلدانی یا فضای سبزی دارند.
 
 
 
  P۳۰WORLD

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید