clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me

پربازدیدترین مطالب آموزشی

کاج سياه (Pinus nigra) 

 

اين گونه اروپايي است تغييرات ژنتيکي فراواني دارد. در اسپانيا، مراکش، ترکيه و قبرس، اتريش، يوگسلاوي، روماني، بلغارستان، يونان، فرانسه وجود دارد .

آن را به ساير نقاط عالم برده اند. در آب و هواي ملايم و خاکهاي خنثي و نسبتاً آهکي رشد مي کند. چوب آن مصرف صنعتي دارد و براي اين گونه واريته هاي مختلف پيدا شده است از جمله در ترکيه Pinus nigra Var palasiana و در فرانسه Pinus nigra Var calabrica و Pinus nigrs Var salzmany .

در ايران در شهرهاي مختلف نظير شمال غرب تا شمال شرق و حتي جنوب براي ايجاد فضاي سبز ازاين گونه استفاده مي گردد. تکثير آن از طريق بذر بوده و در يک کيلوگرم آن حدود 000/40 عدد بذ روجود دارد و کشت بذرها در اواخر زمستان انجام مي گيرد.

 

 

 

 

 

 

معرفی گیاه آبیس 


آبيس ها از جمله سوزني برگاني هستند که داراي برگهاي خطي مي باشند. گسترشگاه طبيعي آبيس ها بيشتر در آمريکا، کانادا و شمال مکزيک و بعضي از گونه هاي آن در ترکيه و سوريه نيز وجود دارد.

گونه هايي که در ايالت هاي مختلف آمريکا نظير کاليفرنيا و واشنگتن ارگان بطور طبيعي ديده مي شود به نام Abies bornmuelleriana و Abies nordmaniana و وجود دارند.

در سوريه گونه Abies cilicica بطور طبيعي رشد مي نمايد. 

در سالهاي اخير بعضي از گونه هاي فوق به ايران آورده شده و رشد خوبي نيز داشته اند و حتي به بذر دهي نيز رسيده اند. 
آبيس که در فارسي به آن نراد نيز گفته مي شود در صنايع چوب و کاغذ سازي قابل استفاده مي باشد. بسياري از باغداران آن را بعنوان يک گونه زينتي نيز به صورت تک درخت در باغات خود مي کارند.

مخروطهاي آبيس در ابتداي رشد بسيار زيبا هستند. تکثير آبيس بيشتراز طريق بذر بوده و حتي با قلمه نيز مي توان آن را ازدياد نمود. کشت بذر معمولاً در پاييز و حتي در اسفند ماه نيز مي توان اقدام نمود. قلمه ها در اواخر زمستان و حتي در اوايل بهار در جاي سايه قابل تکثير مي باشند.

 

افرای قرمز

نام علمی : Acer rubrum

خانواده : Aceraceae 

موطن : شمال شرقی آمریکا 

کاربرد: سایبان ، حواشی خیابان ، بر سطوح چمن ، کنار آب و تک درخت ، رنگ آمیزی پاییزی

در اوایل بهار گلهای قرمز فراوان به تاج درخت نمایی کاملاً قرمز میدهد .پس از آن برگهای قرمز رنگ شروع به رشد میکنندکه به تدریج سبز درخشان میشوند . دمبرگ و رگبرگها و شاخه های جوان همچنان قرمز رنگ باقی میمانند ودر تابستان میوه های قرمز لابلای برگها رشد میکند . جزو اولین درختانی است که خزان میکند .برگها قبل از ریزش تبدیل به رنگ نارنجی و قرمز میشوند .مناسب ترین مکان رشد آنها در کنار آب است. 

ارتفاع : 15 تا 30 متر 

قطر تاج پوششی : 12 تا 24 متر 

تاج متراکم و بیضی شکل . شاخه ها راست و قامت افراشته .پوست تنه خاکستری تیره و پوسته پوسته .


برگها ساده و متقابل و چند قسمتی . دارای دندانه های نامنظم و درازا و پهنای 5 تا 10 سانتیمتر


 
 
 
 


گلها قرمز و کوچک و مشخص است که قبل از باز شدن برگها شکوفا میشوند . 
میوه ها فندقه های بالدار قرمز به شکل V . تدریجاً دانه ها تغییر رنگ داده و در طول زمستان بر درخت باقی میمانند 


سیستم ریشه : عمیق تا متوسط 

سرعت رشد : سریع 

سرما و گرمای مرطوب را تحمل میکند ولی در برابر گرمای خشک حساس است . 

خاک لومی و مرطوب و غنی را ترجیح میدهد ولی خاک قلیایی را نیز میپذیرد . در مقابل غرقابی شدن مقاوم است . تابش مستقیم خورشید و شرایط ساحلی را تحمل میکند . از باد شدید باید محافظت شود .

هرس: شاخه های زیذین نهال جوان حذف شود . بهترین زمان هرس زمستان است . در بهار در اثر قطع اندام ، شیره گیاهی فراوانی خارج میشود .

ابیاری : رطوبت زیاد نیاز دارد .

تغذیه: هر دو سال یکبار در فصل پاییز کود دامی داده شود .

آفات و بیماریها : مورد حمله شته قرار میگیرد . برای درمان باید از سموم فسفره استفاده کرد مانند مالاتیون .نوعی بیماری قارچی هم باعث پژمردگی و در نهایت خشکیدگی گیاه میشود که در صورت بروز باید درخت را قطع کرده و سوزانده شود . بستر درخت بیمار را با محلول بوردو ضد عفونی کرد  .
 
ارغوان 


نام علمي آن از نام قديم يوناني آن Kerkis اقتباس شده است و نامهاي محلي آن در همه جاي ايران ارغوان مي باشد. ارغوان داراي گونه هاي متعددي است که دو گونه آن در ايران ديده مي شود.

1- Cercis griffithii : اين درخت ارغوان در پشت کوه پل دختر لرستان و تنگه ملاوي بين ارتفاعات 900 ـ 1500 متر از سطح دريا مي رويد که داراي برگهاي کوچکتر مي باشد. 

2- Cercis siliquastrum : در رستم آباد، نوده و گرگان بين ارتفاع 180 تا 900 متر ديده مي شود. درختان ارغوان قبل از باز شدن برگها، گلهاي آن در اوايل ارديبهشت زينت بخش باغ مي شوند. تکثير آن بيشتر با بذر انجام مي شود و با قلمه نيز مي توان تکثير نمود ولي درصد موفقيت قلمه زني کمتر است

 

 

 

 

تاج خروسCelosie

گل تاج خروس ياCelisia L. هم نوعي از گل زلف عروسان و جنسي از خانواده تاج خروسها يا آمارانتاسه Amaranthaceae ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به يك متر مي رسد 

 

انواع مختلف تاج خروس :
1
 ـ تاج خروس پابلند(
 نقره اييا سليسيا آرژنتا C. argentea : به بلندي يكمتر با برگهاي سبز تيره كمي متمايل به قرمز ، با گلهاي قرمز با نقش سفيد اين گونه  داراي واريته هاي متعددي ميباشد .از همه اقسام اين گونه معروفتر كه از قديم در ايران كاشتن آن مرسوم بوده ميباشد .

2– تاج خروس پا كوتاه(نقره اي)كريستاتاC . crete de coq(C.cristata ) : كه گياهي به بلندي 20 تا 50 سانتيمتر و از انتهاي ساقه آن تاج بزرگ و پهني كه لبه آن چين چين ميباشد بيرون ميآيد و بعلت آنكه كاملا شبيه تاج خروس معروف به چهل تاج است به اين نام معروف شده . 
روي اين تاج را هزاران گلهاي كوچك غير معلوم فشرده بيكديگر پوشانده كه رنگ آنها زرد طلائي ، ارغواني ، صورتي ، قرمز ، نخودي و غيره بسته به  جورهاي مختلف است .

2ـتاج خروس آرژانتا ژاپونيC. cristata variegatajaponica: كه تاج آن مانند پرهائي كه قديم اروپائيان به كلاه نصب ميكردند ميباشد . 
اين جور بوته اش با بوته تاج خروس يكي است ولي بجاي يك تاج كه روي بوته تاج خروس است روي هر  شاخه از اين كياه كه به فراواني ميرويد خوشه هايسبك پَر مانند كه پوشيده از گلهاي ريز زيادي بهمان الوان مذكور در بالا است ديده ميشود . 
اندام بوته آن مخروطي شكل و كاملا متمايز با جور اول ميباشد . 
بذر اين دوجور را نيز اوائل فروردين تا ارديبهشت روي خزانه كه از خاك سياه و سبك آماده شده باشد كاشته پس از آنكه بوته ها به اندازة 5 تا 6 سانتيمتر شدند آنها را به محل اصلي منتقل ميسازند .
برگهاي جوان اين گياه خوشمزه و قابل خوردن است و بذر آن نيز از نظر مواد پروتئيني از ذرت و ارزن بيشتر مواد پروتئيني دارد و برشته آن بسيار خوشمزه  ميباشد .

 

3 ـ تاج خروس شيلدسي ئي C. childsii : اصل اين گونه از كشور هند است با تاجهاي زرد درخشان .
4 ـ تاج خروس تومپو زوني ئي C. thompsonii : اين گونه به بلندي 60 سانتيمتر مي رسد . 
گلهاي آن بصورت تاجي به رنگ قرمزدرخشان ومنقش ميباشد .
شايد شماهم اين گياه را براي زينت در باغچه كاشته ايد و يا به طور خود رو در باغچه ديده ايد ولي بدون استفاده از برگهاي جوان و بذر آن بوته ها را در آخر فصل بدست خزان سپرده ايد ، در حالي كه در هزاران سال قبل كشاورزان و قبايلي در مكزيك اين كياه را مي كاشتند و از بذر آن براي تغذيه استفاده مي كردند و حتي در سال 1519 ميلادي انبارهائي كه پر از بذر تاج خروس بود در مكزيك پيدا شد .
بوته تاج خروس در مقابل كود هاي شيميائي و ساير كودها حساس است و خيلي زود آسيب مي بيند براي آنكه بوته اين  گياه خوب رشد كرده گلش درشت شود كافيست كه آنها را در محل آفتاب گير در خاكي كه از مخلوط خاك سياه ، باغچه و خاك برگ پوسيده درست تشكيل شده باشد كاشت ، و روزهاي گرم  چنان آبياري كنند كه پاي بوته ها هميشه مرطوب باشد ، گلهاي خشك تاج خروس چون تغيير شكل نميدهد براي دسته گل خشك مناسب است .

تكثير :
براي زياد كردن اين گياه به روش كاشتن بذر آن اقدام ميگردد  .

پربازدیدترین مطالب سایت

مد و پوشاک

آخرین نظرات شما

وانیا
سلام من در خوابم دیدم امتحان پایان ترم فارسی رو خراب کردم و معلمم منو داره جلو همه دعوا می کنه لطفا هرچه زود تر تعبیر خوابم رو ب
تعبیر خواب امتحان -درس
ادامه مطلب
negin
شما تعبیر خوابتون رو پیدا کردید؟منم همین خواب و دیدم
تعبیر خواب دندان نیش
ادامه مطلب