clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me

پربازدیدترین مطالب آموزشی

محبوبه شب 

 نام علمي : Cestrum nocturnum
خانواده : Solanaceae 
نام انگليسي : Cock’seggs
مورفولوژي 
درختچه‌اي است هميشه سبز، بومي آرژانتين با گلهاي كوچك سبز ـ ليموئي رنگ و خوشه‌اي كه اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر مي‌شوند و جنبه زينتي ندارند ولي در شبهاي تابستان عطر بسيار مطبوع آنها در فضا مي‌پيچيد. در شمال كشورمان ميوه‌هاي سفيد و درشت شبيه تخم پرندگان توليد مي‌كند حداكثر بلندي آن 4 متر است و در مناطق گرم سرتاسر سال گل دارد.
نيازها 
به سرما مقاوم نيست و در مناطق سردسير بايد در زمستان از سرما محفوظ بماند بنابراين بهتر است درگلدان كاشته شود تا در فصل سرما (در تهران نيمه دوم پائيز) به محل مناسب انتقال يابد. در فصل گرما نياز به آبياري فراوان دارد نيازمند خاك سبك و قوي و نور غيرمستقيم آفتاب است و هر پانزده روز يكبار از فروردين تا شهريورماه به كود مايع يا تركيبي از اوره، فسفات آمونيم و فسفات دوپتاس با تركيب 15 ـ 30 ـ 15 نياز دارد.
كاربرد 
قراردادن گلدان آن در بالكن‌ها و كنار پنجره ساختمانها مناسب مي‌باشد زيرا عطر نافذ گلهاي آن كه شبها باز مي‌شوند در محيط درون ساختمان مي‌پيچد.
ازدياد 
1ـ بوسيله قلمه در پاييز، براي اين منظور از شاخه‌هاي خشبي نازك آن قلمه‌هايي به طول 12 ـ 10 سانتيمتر تهيه مي‌كنند و آنرا در ماسه نرم فرو كرده، در دمائي حدود 15ـ 10 درجه سانتيگراد نگهداري مي‌كنند ظرف مدت 3ـ 2 ماه قلمه ها ريشه دار شده و بعد آنها را به گلدان منتقل مي‌نمايند.

طاووسي 

 نام علمي : Spartium junceum
خانواده : Leguminosae
نام انگليسي : Spanish Broom
مورفولوژي 
اين درختچه خزان دار بومي نواحي مديترانه و اسپانيا است ساقه‌ها سبز رنگ، افراشته و كم برگ بوده و گلهاي زرد رنگ و معطر آن اواخر بهار شكوفا مي‌شوند. حداكثر بلندي آن 5/2 متر است.
نيازها 
نياز به محل آفتابي و خاك معمولي با زهكشي خوب دارد خشكي خاك را تحمل مي‌كند. در آب و هوا و خاك نواحي ساحلي نيز خوب رشد مي‌كند.
كاربرد 
براي كاشت در سطح چمنكاري، جلوي درختان بدون گل براي پوشاندن تنه آنها و كاشت در حاشيه‌ها مناسب است.
ازدياد 
كاشت بذر در بهار يا در پاييز بعد از رسيدن آنها، در گلخانه يا هواي آزاد

گل شرابي 

 نام علمي : Calycanthus occidentalis, C.floridus
خانواده : Calycanthaceae
نام انگليسي : California Allspice


مورفولوژي 
درختچه‌اي است خزان پذير، بومي امريكاي شمالي، داراي برگهاي بزرگ و معطر به رنگ سبزتيره و گلهاي قرمز ـ ارغواني و معطر با گلبرگهاي فراوان تسمه‌اي شكل، كه اواسط تا اواخر بهار ظاهر مي‌شوند. ميوه ان نيز جامي شكل و معطر است كه در طول زمستان روي گياه باقي مي‌ماند چوب آن داراي عطر مطبوعي است. حداكثر بلندي اين درختچه 3 متر و حداكثر گستردگي آن 2 متر مي‌باشد.
نيازها 
نياز به محل آفتابي يا سايه ـ روشن و خاك عميق، حاصلخيز و مرطوب ولي با زهكشي خوب دارد. نسبت به سرما مقاوم است و تا دماي 15 ـ درجه سانتيگراد را تحمل مي‌كند. هرس اين درختچه گلدار بايد بعد از پايان گلدهي صورت گيرد به اين ترتيب كه شاخه‌هاي ضعيف و خشك شده را حذف مي‌كنند، محل برش بايد از محل انشعاب از شاخه اصلي يا از محل جوانه‌اي كه به سمت خارج است انجام شود.
كاربرد 
براي كاشت در شيبهاي مرطوب، كنار آبروها و ميان چمنكاريهاي درون پاركهاي شهري و جنگلي و همچنين باغچه‌هاي منازل مناسب است.
ازدياد 
1ـ كاشت بذر در بهار (بذور در خاك سبك در شاسي سرد ريشه‌دار مي‌شوند) 
2ـ خوابانيدن شاخه در بهار 
3ـ گرفتن قلمه از شاخه‌هاي جوان در تابستان
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه تونبرگیا از خانواده اکانتاسه است که زادگاه آن آفریقای مرکزی است و باید آن را در گلخانه پرورش داد. این گیاه را به نام سوسن چشم‌سیاه نیز نام‌گذاری کرده‌اند. رشدی سریع دارد و احتیاج به داربست است که خود را به آن آویزان کند. 
 بذر آن را در اوائل بهار می‌کارند و در اواخر بهار تمام داربست را می‌پوشاند و گل‌های زرد مایل به نارنجی با لکه‌های شکلاتی در وسط آن خودنمایی می‌کند، آن را می‌توان در سبدهای آویزان قرار داده و در محل مناسبی آویخت تا تمام سبد را در مدت کوتاهی بپوشاند. 
در دوره رشد باید مرتباً نوک جوانه‌ها را هرس کرد تا بوته پرپشت و شاداب شود و قبل از آن که گل‌های پژمرده شده به میوه تبدیل شوند، آنها را باید حذف کرد.

کتاب گل‌کاری برای همه، نوشته مهندس حسن حسنی‌زاده

 
Calamondin
Citrus mitis

گیاه پرتقال زینتی یکی از شناخته شده ترین انواع سیتروس است که به دلیل رشد متراکم و توانایی میوه دادن در یک ارتفاع کوتاه به عنوان یکی از گیاهان خانگی قابل نگهداری و تکثیر می باشد.
تکثیر این گیاه آسان نیست زیرا به دمای بالا، به مدت طولانی و کنترل محیطی دقیق برای رشد نیاز دارد. بهترین زمان تکثیر اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های ساقه ای به اندازه 15 – 10 سانت را با قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی جداکنید، ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و سپس هر قلمه را در گلدان کوچکی حاوی ماسه بادی و یا کمپوست مخصوص قلمه و بذر بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و دور از تابش مستقیم خورشید در دمای 21 درجه سانتی گراد به مدت دو ماه یا کمی بیشتر جهت ریشه دهی قرار دهید.
پس از ریشه دهی، کیسه پلاستیکی را بردارید تا گیاه از محیط کنترل شده جدا و در محیط طبیعی به رشد خود ادامه دهد.

چکونه از یک درختچه پرتقال زینتی نکه داری کنیم

نگه داری از درختچه پرتقال زینتی بسیار راحت است و فقط دمای محل نگه داری باید گرم و محیط مرطوب باشد 

آب دهی هر 3 روز یک بار مرتب تکرار شود کود دهی هر 20 روز یک بار تکرار شود در برابر نور مستقیم خورشید نباشد

چه کودی باید به این درختچه پرتقال زینتی داد

میتونیم از خاکستر چوب و یا فضولات حیوانات بخصوص پرندگان استفاده کنی 

و یا از کود اوره استفاده کنی البته از کود اوره باید به مقدار خیلی کم استفاده کرد 

و یا کود 20*20*20 خیلی مفید

پربازدیدترین مطالب سایت

مد و پوشاک

آخرین نظرات شما

دایان
سلام و علیک من در رویا دیدم که گنبد طلایی را در ماشینی بزرگ گذاشته و با خود میبرم و خودم هم راننده آن ماشین هستم امکان تعبیر این
تعبیر خواب گنبد - گلدسته
ادامه مطلب
شایان
من دقیقیا یک سال است که از استرس و اضطراب زیادی رنج می‌برم و امروز صبح که خوابیدم خوابه حمله زنبورها به خونه رو دیدم
تعبیر خواب حمله ی زنبور ها
ادامه مطلب