سه شنبه, 05 خرداد 1394

آخرین بروز رسانی08:05:16 PM GMT

درسهای صوتی رایگان زبان انگلیسی
مسئولیت مطالب مندرج در وب سایت های آگهی شده به عهده مدیران سایت مربوطه می باشد

روستای دهسرخ

فرستادن به ایمیل چاپ
وستای دهسرخ در کیلومتر 45 جاده نیشابور در مسیر عبور امام هشتم (ع) از قدمگاه به سمت توس واقع شده است . در آن مکان امام رضا (ع) تجدید وضو کردند و نماز گذاردند که محل آن هم اکنون تحت عنوان چشمه و تخت امام به جا مانده است که همه ساله مورد بازدید زائرین آن حضرت قرار می گیرد . این روستا بیش از2هزار سال قدمت تاریخی  دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد .
از دیگر مکان های زیارتی این روستا می توان امام زاده سید عبدالعزیز ، پسر برادر امام رضا (ع) را نام برد . اقتصاد روستا بیشتر کشاورزی و بعضا دامداری می باشد و محصول معروف این روستا سیب زمینی می باشد . آب روستا از3 قنات تامین می شود که در اطراف روستا قرار دارند .
در بین محل امام زاده و روستا یک قله وجود دارد که به علت کمری بودن آن و اینکه کوچه از آن می گذرد به کوچه کمری یا کوچ کمری معروف شده که در گذشته روستای دهسرخ در بالای این قله و به صورت محصور قرار داشته . نام گذشته این روستا: قریۀ الحمرا بوده . در کتب معتبری به عبور امام رضا (ع) از این روستا اشاره شده است که از جمله این کتب می توان به مفاتیح الجنان اشاره نمود .

در ضلع دیگر روستا قله ای معروف به تیغ قراولگاه که به معنای محل دیدبانی است وجود دارد که برای دیدبانی روستا استفاده می شده .

وجود اکسید آهن در خاک این منطقه موجب قرمز رنگ شدن آن شده است . همچنین سنگ بستر از نوع ماسه سنگ دارای اکسید آهن می باشد .
نوع هوازدگی غالب : هوازدگی مکانیکی در سنگ ها . دوران سوم پالئو سه .
افزودن نظر

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

مطالب اتفاقی مرتبط

درسهای صوتی رایگان زبان انگلیسی
مسئولیت مطالب مندرج در وب سایت های آگهی شده به عهده مدیران سایت مربوطه می باشد