سه شنبه, 14 اردیبهشت 1395

آخرین بروز رسانی08:05:16 PM GMT

محل تبلیغات شما
تعرفه قیمت تبلیغات شما در این محل : هفته ای فقط 8 هزار تومان !

روستای دهسرخ

فرستادن به ایمیل چاپ
وستای دهسرخ در کیلومتر 45 جاده نیشابور در مسیر عبور امام هشتم (ع) از قدمگاه به سمت توس واقع شده است . در آن مکان امام رضا (ع) تجدید وضو کردند و نماز گذاردند که محل آن هم اکنون تحت عنوان چشمه و تخت امام به جا مانده است که همه ساله مورد بازدید زائرین آن حضرت قرار می گیرد . این روستا بیش از2هزار سال قدمت تاریخی  دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد .
از دیگر مکان های زیارتی این روستا می توان امام زاده سید عبدالعزیز ، پسر برادر امام رضا (ع) را نام برد . اقتصاد روستا بیشتر کشاورزی و بعضا دامداری می باشد و محصول معروف این روستا سیب زمینی می باشد . آب روستا از3 قنات تامین می شود که در اطراف روستا قرار دارند .
در بین محل امام زاده و روستا یک قله وجود دارد که به علت کمری بودن آن و اینکه کوچه از آن می گذرد به کوچه کمری یا کوچ کمری معروف شده که در گذشته روستای دهسرخ در بالای این قله و به صورت محصور قرار داشته . نام گذشته این روستا: قریۀ الحمرا بوده . در کتب معتبری به عبور امام رضا (ع) از این روستا اشاره شده است که از جمله این کتب می توان به مفاتیح الجنان اشاره نمود .

در ضلع دیگر روستا قله ای معروف به تیغ قراولگاه که به معنای محل دیدبانی است وجود دارد که برای دیدبانی روستا استفاده می شده .

وجود اکسید آهن در خاک این منطقه موجب قرمز رنگ شدن آن شده است . همچنین سنگ بستر از نوع ماسه سنگ دارای اکسید آهن می باشد .
نوع هوازدگی غالب : هوازدگی مکانیکی در سنگ ها . دوران سوم پالئو سه .
افزودن نظر

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

مطالب اتفاقی مرتبط

محل تبلیغات شما
تعرفه قیمت تبلیغات شما در این محل : هفته ای فقط 8 هزار تومان !