در مجموع درحدود  یک هزار و 483 پارک در تهران وجود دارد که بسیاری از آنها محلی و منطقه ای هستند.در زیر به بعضی از آنها اشاره می کنم.

مجموعه ارم 
مجموعه پارک ارم با 70 هکتار وسعت در 5 کيلومتري غرب شهر تهران در کنار بزرگراه تهران - کرج واقع شده که شامل 2 لوناپارک با 28 نوع وسيله بازي و تفريحي جهت کودکان و بزرگسالان مي باشد . درياچه پارک با 8 هکتار وسعت داراي امکانات قايقراني است که جهت مسابقات قايقراني و اسکي روي آب نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.اين پارک تنها پارکي است که در طول سال به مراجعه کنندگان سرويس ارائه مي دهد.

پارک جمشيديه
از زيباترين و ديدني ترين پارکهاي تهران بزرگ است و با مساحتي حدود 10 هکتار در انتهاي خيابان شهيد باهنر واقع شده و از شمال به کوه کلک چال , از جنوب به باغ دولو , از شرق به خيابان جمشيديه و از غرب به جاده کلک چال محدود است . از ويژگي هاي اين پارک , درياچه , آبشار مجاور و نيز آبنماهاي سنگي است که جلوه اي زیبا دارند .

پارک نياوران

اين پارک با مساحتي حدود 63000 متر مربع در ابتداي خيابان شهيد باهنر واقع شده است . در اين پارک پله هاي متعددط وجود دارد که از مشخصات ويژه پارک محسوب مي شود . آبنماهاي بزرگ اين پارک جلوه اي ويژه از پارک را بنمايش مي گذارد.

پارک ساعي

محل اين پارک در سال 1324 توسط مرحوم مهندس کریم ساعي جنگل کاري شده و در اختيار وزارت کشاورزي قرار گرفت.سپس با گسترش شهر تهران اين بخش به سازمان پارکهاي شهرداري واگذار شده و از سال 1341 به عنوان پارک مورد بهره برداري قرار گرفت . اين پارک با وسعت 120082 متر يکي از پارکهاي زيبا ي تهران به شمار مي آيد
    
پارک ملت

اين پارک 34 هکتار مساحت دارد و در خيابان وليعصر واقع شده است . از دو بخش تشکيل شده است : بخش اول در سال 1347 احداث شد و بخش دوم بر پايه طرح يک پارک ساز انگليسي و با الهام از پارکهاي آن کشور روي تپه هاي غربي ادامه طافت . اين پارک داراي 16 زمين بازي براي کودکان , زمين دوچرخه سواري به طول 500 متر , زمين واليبال و تنيس ، امکانات قايق سواري و وسایل ورزشی مي باشد
   
پارک قيطريه

اين پارک داراي بافتي جنگلي است و با مساحتي حدود 103000 متر مربع در انتهاي خيابان قيطريه واقع شده است . فضاي گل کاري و چمن کاري اين پارک در کنار درختان انبوه و قديمي , جلوه و فضايي خاص در دل شهر پديد آورده است . استخر قديمي پارک به شکل هندسي نامنظم و با نرده هايي که اطراف آن را احاطه کرده اند , از قسمتهاي ديدني اين پارک است.

پارک دانشجو

اين پارک در تقاطع خيابان وليعصر - انقلاب و در کنار تئاتر شهر قرار داشته و با مساحت 32000 متر مربع از ديگر پارکهاي زيباي شهر تهران است . چند آبنماي زيبا و زمينهاي بازي کودکان از ويژگي هاي اين پارک محسوب مي گردد.


پارک کودک

اين پارک با مساحت 32553 متر مربع در شهرک غرب و جنب ايران زمين واقع شده است . زمين بازي کودکان و استخر , از امکانات موجود در اين پارک مي باشد .

پارک آزادگان

این پارک با مساحت 112 هکتاردر جنوب شهر تهران قرار دارد.
در کنار این بوستان علاوه بر پارک  آبی آزادگان در قسمت شرقی بزرگترین پارک شهری با نام بوستان پامچال به مساحت 52 هکتار که با یک پل ارتباطی به راحتی به این بوستان متصل می شود ، قرار گرفته ، همچنین درغرب این بوستان پارک جنگلی توسکا است و در شمال غربی نیز اولین و بزرگترین بوستان مخصوص بانوان احداث شده است

اولین آبنمای موزیکال با حرکات موزون آب ، نور و موسیقی به قطر 40 متر و عمق یک متر در محدوده شمال غربی بوستان آزادگان ، طراحی و شده  است.

پارک مادر

این پارک جنب بوستان آزادگان با مساحت 27 هكتارقرار دارد. در اين بوستان ورود آقايان ممنوع است و فقط بانوان از امكانات موجود بهره مي‌گيرند. بازارچه خود اشتغالي، زمين اسكيت، زمين ورزشي، استخر بازي مخصوص كودكان و ... از جمله امكانات اين بوستان است.

پارک جنگلي افرا


بوستان جنگلي افرا با  مساحت  66 هكتار در میدان جهاد واقع در منطقه 19 تهران قرار دارد. این پارک از 3 كيلومتر باغ راه، زمين فوتبال، زمين چمن چندمنظوره، زمين بازي كودكان و 6هزار متر باغچه برخوردار است.

بوستان غدیر (پارک مخصوص جانبازان)

بوستان غدیر به مساحت کل 8 هکتار در شمال شرق تهران واقع شده و از شمال به محدوده محله شمیران نو، از شرق به خیابان هنگام، از غرب به پادگان نیروی دریایی و از جنوب به منطقه 2 اتوبوسرانی محدود شده است.
در این بوستان توت نرک، چنار، بید مجنون، افرا شبه چناری، اقاقیا نرک و چتری، زیتون همیشه سبز، ابریشم مصری، برگ بو، بداغ، یاس هلندی، نسترن سفید و سیاه و غیره کاشته شده است.

در بوستان غدیر، فرهنگسرای جانبازان، آب‌نمای مرکزی، محوطه مخصوص غرفه‌های خود اشتغالی، سرویس بهداشتی، کافی شاپ و کافی نت، زمین بازی کودکان، زمین فوتبال و بدمینتون ساخته شده است.

پارک شطرنج

پارک شطرنج با مساحت 3500 متر مربع در خیابان آجودانیه واقع در خیابان دارآباد واقع شده است .

پارک المهدی 

پارک المهدی با مساحت 500/65 متر مربع  در جنوب شرقی میدان آزادی تهران  قرار دارد. در این پارک وسایل بازی کودکان ، وسایل ورزشی و امکان قایقرانی محیاست.

پارک شهر

پارک شهر در غرب میدان امام خمینی (ره ) قرار داشته و از نظر کاربری قابلیت بسیار مناسبی برای جذب مردم و گذران اوقات فراغت دارد . فضای سبز قابل توجه پارک شهر در منطقه مرکزی شهر به عنوان یکی از قدیمیترین پارکهای تهران علیرغم عدم حوزه دید گسترده به جهت همجواری با موزه ایران باستان کتابخانه ملی و بسیاری دیگر از بناهای مهم اداری و تاریخی از مهمترین مراکز فرهنگی منطقه مرکزی قلمداد می گردد .

پارک لاله

یکی از بزرگترین پارک های شهر تهران ؛ پارک لاله واقع در بلوار کشاورز می باشد . همجواری پارک لاله و با موزه های هنرهای معاصر و فرش ایران ، هتل لاله و .... و کاربری تفریحی و گذران اوقات فراغت آن را به عنوان یک مرکز شاخص معرفی می نماید .
محوطه بازی کودکان ، زمین های بازی برای والیبال و بدمینتون و  وسایل ورزشی در این پارک وجود دارد.

پارک طالقانی

پارک عباس آباد یا طالقانی بر روی تپه های عباس آباد که پارک جنگلی است با پوششی از یونجه و ژونی و درختچه های زینتی و ... ، چشم انداز بدیعی در شمال شرق تهران به وجود آمده است و بر قسمتهای وسیعی ازتهران مسلط و به دلیل دوری از مناطق مسکونی به ویژه روزهای تعطیل برای تفریح و استراحت گروهی که وسیله نقلیه دارند مورد بهره برداری قرار می گیرد .

پارک بعثت

پارک بعثت در جنوب تهران با مساحت حدود 53 هکتار ایجاد شده است و از سال 1352 مورد بهره برداری قرار گرفته است .
پارک بعثت دارای 2 دریاچه پرورش ماهی،قایقرانی و آبیاری پارک است دریاچه جزیره ای را دربرگرفته است که لانه های پرندگان در آن جای گرفته و محل اجتماع و پرورش اردک و غاز است .

پارک جنگلی کوی نصر

این پارک در انتهای کوی نصر (گیشا) با مساحت  520 هزار متر مربع به جهت آنکه در ارتفاعات واقع شده است یکی از مناسبترین گردشگاه های شهر تهران می باشد .
  
پارک جنگلی پردیسان

بوستان جنگلی پردیسان یکی از بوستان های بزرگ و مشهور شهر تهران است.این بوستان که در شمال غربی تهران واقع است، از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از سمت خاور به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از سمت باختر به مسیل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکیم محدود می‌شود. بزرگراه یادگار امام در راستای شمالی-جنوبی، این بوستان را به دو بخش تقسیم می‌‌کند که پیوند آنها به وسیله دو پل برقرار شده است.

از امکانات این بوستان می‌‌توان به موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش اشاره کرد. ساختمانسازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز در قسمت جنوبی این بوستان قرار دارد.وجود موزه تنوع زیستی با انواع حیوانات و حشرات تاکسیدرمی شده، و بعضا زنده، یکی از جذابیت‎های این پارک جنگلی است.

به علت وجود چندین بزرگراه در اطراف پارک جنگلی پردیسان، استقبال زیادی برای استفاده از این پارک پدید آمده و بیشتر روزهای هفته و به ویژه روزهای تعطیل مردم برای استفاده از این پارک رهسپار شمال غرب تهران می شوند. نزدیکی این بوستان به میدان صنعت (میدان شهرک غرب) نیز عاملی دیگر برای افزایش استقبال از این مکان گردشگری است.پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر با مساحت  ۱۴۵۰ هکتار از بوستان‌های جنگلی شهر تهران است.این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به بزرگراه کرج از غرب به پیکان‌شهر و از شرق به منطقه خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۱۴۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است.

این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت‌سواری است.


پارک جنگلی لویزان: ۱۱۰۰ هکتار

پارک جنگلی وردآورد: با ۱۰۲۰ هکتار وسعت 

پارک سوهانک: ۲۰۰ هکتار

پارک جنگلی غزال: ۹۷۵ هکتار در شمال شرقی شهر تهران

پارک جنگلی سرخه‌حصار: ۸۵۰ هکتار در شرق تهران

پارک جنگلی توسکا: ۳۰۰ هکتار در جنوب شرقی تهران

پارک جنگلی خجیر: ۱۲۰ هکتار در شمال شرقی شهر تهران

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
  • اولین نظر را شما بدهید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب مرتبط اتفاقی

فراوانی 50 نام اول پسران در سال 1389 (بیشترین

فراوانی 50 نام اول پسران ـ در سال 1389 ردیف نام فراوانی ردیف

love is - سعي كنيد احساسات ريشه‌دارتان را در

عشق یعنی ....       سعي كنيد احساسات ريشه‌دارتان را در روز اول م

سنتز نانوذرات اکسيد سرب در حضور امواج اولتراس

نانوذرات اكسيد سرب(II)ازواکنش نيترات سرب با كربنات سديم در حضور

loading...

راهنمای خرید

loading...