clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

چگونه كودكانمان را براي طلاق آماده كنيم؟

برچسب ها style

description توضیحات

متاسفانه به دليل عوامل مختلف اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي طلاق در كشور ما رو به افزايش است و آنه در اين ميان فراموش شده است، آمادگي و سرنوشت كودكاني است كه بعد از اين واقعه تلخ بايد زندگي بدون يكي از والدين خود را تجربه كنند.كنار آمدن با موضوع طلاق با در نظر گرفتن عناصري لطيف با نام بچه دچار پيچيدگي بغرنجي مي شود كه پرداختن به آن نيازمند تاملي ژرف است. اين كه چگونه مي توان فرزندان را با اين اتفاق ناخوشايند وقف داد و به آنها شيوه كنار آمدن با اين موضوع را آموخت ، امكان پذير است. فراموش نكنيد كه فرزندان با وجود اين شرايط بيش از پيش به پدر و مادر خود نياز پيدا مي كنند. ايجاد اميد، اطمينان و احساس توانايي در فرزندان باعث مي شود كه آنها در هر سني بهتر بتوانند با اين واقعه كنار بيايند. 

بايد ها و نبايد ها

يك متخصص روانشناسي خانواده معتقد است كه اگر بچه ها در عشق ورزيدن به والدين كاملا آزاد باشند و هيچ مشاجره اي راجع به خلوص اين احساس وجود نداشته باشد و اينكه بتوانند بدون ترس از دست دادن يكي ، به ديگري دسترسي داشته باشند باعث مي شود كه رشد آنها با موفقيت بيشتري صورت بگيرد و به راحتي جذب بازار كار شوند. 

و اما 9 مورد از مهم ترين روش هايي كه باعث كاهش تاثيرات سوء طلاق بر فرزندان مي شود: 

1-    با كودكان راجع به مشكلات و نگراني بزرگسالان صحبت نكنيد. صحبت كردن در مورد مسائلي مثل عدم توافق باهمسر و يا ابراز مشكلات مالي صحيح نيست. در اين مورد بهتر است با يك دوست و يا مشاور صحبت كنيد.

2-    راجع به همسر خود بدگويي نكنيد. اگر با همسر خود مشاجره داريد، كودكان را در معرض اين مشاجرات قرار ندهيد.

3-    از كودكان خود راجع به همسر خود سوال نكنيد. يا در مورد آنچه در خانه ديگري رخ مي دهد پرس و جو نكنيد. شما تنها اجازه داريد از كودك خود بپرسيد كه اوقات خود را در خانه همسر سابقتان چگونه سپري كرده و يا سوالات عمومي ديگري از اين دست. ولي كنجكاوي در مورد مسائل ديگر جايز نيست.

4-    سعي نكنيد تفاوت شگرفي در زندگي بچه ايجاد كنيد.سعي كنيد تمام امور روتين قبل را حفظ كنيد و ارتباطات خود را حفظ كنيد.

5-    به خاطر طلاق به كودكان خود باج ندهيد و يا آن ها را بيش از اندازه محق نكنيد. ممكن است راجع به آنچه اتفاق افتاده احساس گناه كنيد و براي جبران و يا سرپوش گذاشتن به اين واقعه به فرزند خود بي دليل هديه بدهيد و يا اجازه دهيد تا ديروقت بيدار بماند و.....در حاليكه اگر محكم و با ثبات باشيد ، بچه ها بيشتر احساس امنيت خواهند كرد.

6-    كودكان را تشويق كنيد تا با همسرتان تماس بگيرند و آنها را از امور و خبرهاي جديد با خبر كنند و يا حتي گفتگوي ساده اي داشته باشند.اجازه دهيد كه شريك قبلي تان از وقايع مدرسه و ساير فعاليت هاي بچه ها با خبر باشند.

7-    سعي كنيد راجع به اينكه چگونه مي توان بچه ها را با پديده طلاق وفق داد، مطالب جديد بياموزيد. بسياري از موسسات مشاوره خانواده بهتر و بيشتر مي توانند در اين زمينه شما را ياري كنند.
8-    به كودكاني كه با مسئله طلاق دچار مشكل شده اند كمك كنيد. بچه هاي جوان تر در مقابله با اين رخداد ممكن است وابستگي شديد پيدا كنند ويا دچار شب ادراري شوند و بچه هاي بزرگتر ممكن است عصباني، پرخاشگر، گوشه گير و افسرده شوند و در مدرسه دچار مشكل شوند. روان پزشك مي تواند بهترين كسي باشد كه احساسات كودك شما را به درستي درك كند و بچه ها احساس خود را بيان كنند. 

9-    اگر نتوانيد ارتباط خود را با همسر سابق بدون كينه و دشمني و به خاطر بچه ها حفظ كنيد بهتر است با يك مشاور و يا روان شناس مشورت كنيد. آنها به شما كمك مي كنند كه ارتباط دوستانه تري داشته باشيد و تاثير منفي كمتري بر بچه ها بگذاريد. 

چگونه مي توان تاثيرات سوء طلاق را در كودكان كمتر كرد؟

حتي اگر فضاي خانه به خاطر ازدواج نا صحيح و عدم علاقه طرفين به يكديگر دچار سردي شده باشد، با اين حال بچه ها از طلاق گرفتن والدين مي ترسند، چون احساس مي كنند كه امنيت آنها دچار مخاطره شده است. از نظر كودكان طلاق يعني تكه شدن دو دنيا به دو نيمه، كه يكي در دست پدر و ديگري در دست مادر است. سعي كنيد ديدگاه و نظر كودكان را در اين رابطه عميقا درك كنيد تا كمتر آنها را تحت فشار خواسته هاي خود قرار دهيد و مجبور كنيد كه احساساتشان را مخفي كنند و يا حتي ناديده بگيرند. كودكان دوست دارند كه در محيطي آرام و شاد رشد كنند ، حتي اگر والدين از هم طلاق گرفته باشند. از نظر متخصصان ، طلاق نبايد مثل سايه اي زندگي كودك را تحت تاثير قرار دهد و مانع از داشتن ارتباط او در آينده شود. والدين بايد در اين زمينه كاملا به فرزندان كمك كنند تا آنها به بهترين سبك و بدون هيچ تاثير سوء  با اين اتفاق ناخوشايند كنار آمده و از عهده شرايط جديد برآيند.

اغلب متخصصان راجع به دو فاكتور مهم كه تاثير به سزا در ديدگاه فرزندان نسبت به طلاق دارد ، موافق هستند.

1-    ميزان دشمني و مشاجره بين والدين

2-    توافق و سازگاري والدين با اين جدايي

متخصصان توصيه مي كنند كه والدين طلاق گرفته سعي كنند كه روي جنبه مثبت اين اتفاق و ايجاد يك زندگي نو بعد از طلاق متمركز شوند و فكر كودكان را نيز به همين سمت سوق دهند. درست است كه چيزي تمام شده و ارتباطي به آخر خط رسيده  ، اما به موازات آن شرايطي جديد خلق شده كه هر دو طرف مي توانند به بهترين شكل ممكن شرايط جديد را ايجاد كنند و به فرزندان خود نيز اطمينان دهند كه آينده خوب و آرامي خواهند داشت.

شيوه صحبت كردن والدين با فرزندان راجع به اتفاق قريب الوقوع طلاق بايد با در نظر گرفتن سن فرزندان و با در نظر گرفتن شرايط زندگي تازه و ميزان تنش شما با همسرتان همراه باشد. اگر فرزندان تقريبا بزرگي داريد ، بهتر است يك ماه قبل از جدايي با آنها راجع به اين اتفاق قريب الوقوع صحبت كنيد. اگر فرزند شما نوجوان است و يا حتي جوان تر يك هفته قبل از اين جدايي با آنها صحبت كنيد. اگر فرزند شما خيلي كوچك است با اين حال صحبت كردن با او چندان بي فايده نيست ، ممكن است آنها دقيقا آنچه بيان مي كنيد را متوجه نشوند و يا نفهمند اما متوجه خواهند شد كه اتفاقي در حال رخ دادن است.

اگر ممكن است هر دو طرف با فرزند خود راجع به اين اتفاق گفتگو كنيد.

زمان مناسبي را براي صحبت كردن در نظر بگيريد.

از زبان ساده براي توصيف شرايط استفاده كنيد. مثلا " من و پدرت مي خواهيم جدا از هم زندگي كنيم. ما مراقب هم هستيم ، اما دور از هم خواهيم بود. 

اعتراف كنيد كه اتفاق ناراحت كننده اي است و كودك شما احساس دردناك و بزرگي را تجربه خواهد كرد. اجازه دهيد آنها گريه كنند، عصباني شوند و يا واكنش طبيعي خود را نشان دهند.

اجازه دهيد بچه ها بدانند كه شما نيز احساس بدي داريد ، اما در عين حال به آنها اطمينان دهيد كه هر دو شما آنها را دوست داريد و كاملا مراقب آنها خواهيد بود.

بچه ها اغلب فكر مي كنند كه در مورد طلاق به نوبه خود مقصر هستند. به آنها اطمينان دهيد كه آنها هيچ تقصيري در اين پيشامد ندارند. 

اگر مي توانيد جزئيات قابل لمسي از موقعيت جديد براي آنها شرح دهيد. مثلا " تو قراره آخر هفته ها بري پيش پدرت"

از سرزنش كردن همديگر در حضور فرزندان بپرهيزيد. حتي اگر يك نفر از طرفين به خاطر مشكلي كه ايجاد كرده مثل اعتياد باعث اين جدايي شده است، اما بهتر است اين نكته را به كودك يادآوري نكنيد. اجازه دهيد به موازات بزرگتر شدن كودك از جزئيات واقعه باخبر شود. 

سعي كنيد به تمام سوالات بچه ها پاسخ دهيد و حتي آنها را تشويق كنيد كه هر سوالي دارند بپرسند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هیپتونیزم چیست و چگونه رخ می دهد!؟

insert_link

local_library هاله ی خود را پالایش کنید

insert_link

local_library چگونه از شر "آما"های بدنتان رها شوید

insert_link

local_library خود را باور کنید!