clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me

پربازدیدترین مطالب آموزشی

من کهن ترین درخت زنده روی زمین  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
من یک «سرو» هستم که در ایران در شهر ابرکوه زندگی می کنم. کارشناسان ایرانی و خارجی زیادی تا به حال از من دیدن کرده اند و طبق برآورد دانشمندان روسی و ژاپنی سن من به هشت هزار سال می رسد.
ارتفاع من ۲۵متر، دور تنه ام ۱۱‎/۵متر و محیط من ۱۸ متر است.سن دقیقم را اگر بخواهی بدانی شاید تعجب کنی؛ سن من یک میلیون و ۶۴۲ هزار و ۵۰۰ روز است.
حمدالله مستوفی در کتاب خودش «نزهٔ القلوب» که در سال۷۴۰ هجری قمری نوشته شده، درباره من چنین نوشته است: «در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ مشهور بوده اند حالا این سرو از آنها بلندتر و بزرگتر است.»
و جالب است بدانید به عقیده برخی از مورخان، نهال مرا پسر حضرت نوح کاشته است.
نام من در سال۱۳۸۲ به عنوان یک اثر طبیعی به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است.
 
 
 
  روزنامه ایران

گیاه فیتولاکا  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه فیتولاکا از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در محیط آپارتمان است. این گیاه نسبت به سرما و درجه حرارت زیر صفر درجه مقاوم بوده و به راحتی می توان آن را در فصل زمستان پرورش داد.
برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذر ها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک مرطوب غنی از هوموس و بارور کننده های گیاهی برای رشد گیاه فیتولاکا مناسب است.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. خاک گیاه باید همیشه مرطوب و زهکشی آن به خوبی انجام شود.
استفاده از بارورکننده های محلول هر سه هفته یکبار برای رشد بهتر گیاه و گلدهی سریع آن توصیه می شود.
PH خاک بهتر است بین شش تا شش و نیم باشد. تکثیر گیاه فیتولاکا از طریق بذر در فصل بهار امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل سپاسی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل سپاسی از انواع گیاهان زیبا با برگ هایی همیشه سبز و نیزه ای شکل بوده که به راحتی می توان آن را در محیط آپارتمان پرورش داد.
این گیاه نسبت به سرما مقاوم بوده و به آسانی می توان آن را در فصل زمستان پرورش داد.
برای کاشت گل سپاسی، گلدانی را در اندازه بزرگ انتخاب کرده و آن را از خاک مرطوب و غنی از بارورکننده های آلی و ماسه پر کنید. سپس بذرها را در عمق ۲۵ سانتی متری خاک بکارید.
گلدان ها را در نورگیرترین مکان آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود، برای زهکشی بهتر خاک می توان دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد.
استفاده از کودهای محلول هر سه هفته یکبار به رشد بهتر گیاه کمک می کند. تکثیر گل سپاسی از طریق بذر و قلمه زدن در فصل بهار امکان پذیر است. این گیاه در فصل تابستان گل هایی به رنگ آبی و بنفش زنگوله ای شکل می دهد.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

آیا تا به حال به راز بقای گلها فکر کرده‌اید؟  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گلها نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر برای تولید مثل و تکثیر به بطور عمده به جانورانی مانند حشرات و پرندگان وابسته‌ بوده‌اند. به همین دلیل بو، رنگ و شکل ظاهری آنان این جانوران را به خود جلب می‌کرده است. اما به گفته محققان، علت اصلی بقای گلها طی ۵۰۰۰ سال گذشته جذابیت آنها برای انسان بوده است. 
تری مک‌گوایر، استادیار رشته ژنتیک دانشگاه راتگرز می‌گوید زیبایی، رایحه دل‌انگیز و تاثیر عاطفی مثبتی که گل بر روی انسان دارد باعث گردید وقتی انسان برای کشاورزی پاکسازی زمین از گیاهان وحشی را آغاز کرد، گلها را نابود نکند و به مراقبت از آنان بپردازد. وی در مقاله‌ای که به تازگی در باره علت بقا و تکامل گلها نوشته و منتشر ساخته می‌گوید نکته جالب توجه این است که گلهای اهلی به مرور زمان برای بقا به مراقبت انسان متکی شدند و حالا برای تولید مثل و تکثیر دیگر مانند گذشته توجه حشرات و پرندگان را بخود جلب نمی‌کنند.
گرمایش زمین صدفها را سمی می‌کند
دانشمندان هشدار می‌دهند که افزایش گرمای کره زمین باعث سمی شدن صدفها و آلودگی زنجیره غذایی می‌شود.
دکتر گیزلا لنگ از دانشگاه کارولینای شمالی دیروز در کنفرانس انجمن بین‌المللی زیست‌شناسی تجربی در بارسلونای اسپانیا اعلام کرد تحقیقات نشان داده است که گرمایش زمین حساسیت صدفهای خوراکی به آلودگی فلزی در مناطق آلوده را افزایش داده و باعث ایجاد حالت سمی در این جانوران شده است.صدفها جانوران خونسردی هستند که دمای بدنشان با تغییر دمای محیط بالا و پایین می‌رود. به گفته این محقق بالا رفتن دمای محیط باعث آلودگی ارگانیسم صدفها به فلز کادمیوم می‌شود. کادمیوم از آلاینده‌هایی است که در چرخه‌ای از هوا، آب و خاک در محیط جابجا شده و به راحتی در زنجیره غذایی بالا می‌رود. افزایش این ماده در بدن انسان باعث اختلال در سوخت و ساز بدن، جذب کلسیوم و نهایتا بیماریهای استخوانی می‌شود.
ضرر اکسیژن بیش از سود آن است
محققان می‌گویند با اینکه اکسیژن، معمولی‌ترین دارویی است که تجویز می‌شود، اما پزشکان و امدادگرانی که به بیماران اکسیژن خالص می‌دهند بیشتر به آنان ضرر می‌رسانند تا سود.
به گزارش نشریه پزشکی Cardiopulmonary and Critical Care Journal دکتر استیو ایسکو متخصص بیمارهای تنفسی از دانشگاه کوئینز کانادا می‌گوید تحقیقات وی نشان داده است که دادن اکسیژن به مجروحان و بیماران دارای ناراحتی قلبی یا دیابتی و افرادی که سکته مغزی کرده‌اند و یا زنانی که درحال زایمان سخت هستند، خطرناک است. به گفته این محقق، چاره کار افزودن دی‌اکسید کربن به اکسیژن است اما در بسیاری از مراکز درمانی کانادا این کار صورت نمی‌گیرد. وی می‌گوید دی‌اکسید کربن را نباید یک دشمن بلکه باید یک دوست تلقی کرد.
نکته جدیدی در باره عملکرد مغز کشف شد
دانشمندان به وجود مکانیسمی در مغز انسان پی برده‌اند که مسوول یکی از مهمترین اما ناشناخته‌ترین پدیده‌ها، یعنی رفتار اجتماعی افراد است.
نشریه Nature Neuroscience گزارش داد محققان دریافته‌اند که این مکانیسم بواسطه ژنهای بدن کنترل می‌‌شود.برپایه این گزارش دانشمندان در آزمایشات خود نحوه و علت عکس‌المعل مغز افراد سالم و افراد مبتلا به سندروم ویلیامز را با یکدیگر مقایسه کردند و در یافتند برخلاف تصورات گذشته، به جای یک نقطه، سه نقطه از مغز مسوول بروز رفتاری مانند، ترس، نگرانی، مهربانی و بی‌تفاوتی است و کنترل مکانیسم این نقاط به ساختار ژنتیکی افراد بستگی دارد. گفتنی است مبتلایان به سندروم ویلیامز افرادی بسیار اجتماعی هستند که در محیطها و شرایطی که برای افراد معمولی ایجاد ترس و نگرانی می‌کند، حالت و عکس‌العمل اجتماعی‌ آنان تغییر نمی‌کند اما در عوض دارای ترس‌های بی‌دلیلی، مانند ترس از عنکبوت و بلندی هستند. کروموزوم هفتم افراد مبتلا به سندروم ویلیامز حدود ۲۱ ژن کمتر از کروموزوم افراد سالم دارد.
 
 
 
  روزنامه رسالت

شب پره هندی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
شب پره هندی مهمترین آفت انباری پسته در مناطق اصلی کاشت پسته در ایران بوده و تا به امروز اقدامات کنترلی علیه آن محدود به استفاده از سموم شیمیایی تدخینی به مقدار زیاد و به دفعات بوده است . با توجه به عواقب سوء ناشی از مصرف سموم شیمیایی از قبیل باقیمانده مضر، احتمال بروز مقاومت . نیز محدودیت مصرف آنها در آینده ، مطالعه جنبه های زیستی و فیزیولوژی تغذیه این آفت از دانه های پسته از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد . در این تحقیق اثرات طول دوره نوری شامل سه رژیم ۱۶:۸ ، ۱۲:۱۲ و ۸:۱۶ ( روشنایی و تاریکی ) و اثرات تغذیه از سه رقم مهم تجاری پسته شامل کله قوچی ، احمد آقایی و فندقی در کنار اثرات خام یا پروده بودن آنها بر میزان رشد و باروری شب پره هندی مورد ارزیابی قرار گرفته است . این تحقیق در آزمایشگاه با شرایط دمایی‏‎۲۵±۲° C ‎‏ و رطوبت ‏‎%۶۰±۵ ‎‏ انجام پذیرفت ، نتایج این آزمایشات نشان داد که فتوپریود ۱۲:۱۲ ( روشنایی : تاریکی ) نسبت به دو فتوپریود دیگر باعث کاهش معنی دار تخمیری حشرات کامل ماده شد و نیز تغذیه از مغز پسته رقم فندقی بیشترین میزان باروری را نسبت به ارقام کله قوچی و احمد آقایی در حشرات کامل ایجاد می کند . همچنین پروردگی دانه های پسته از طریق کاهش مود فرار و روغنی موجود در دانه های پسته باعث کاهش تحریک تخمریزی و کاهش راندمان رشدی و تولید مثلی شبه هندی به میزان قابل توجهی می گردد.
. فعالیت آفات انباری که در محیط بسته انبار انجام میشود اغلب ازنظر افراد عادی پوشیده می ماند. چنانچه قبل از برداشت محصول از باغذار در مورد چگونگی محصول او سوال شود قطعی جواب نخواهد داد زیرا هنوز احتمال دارد محصول او مورد حمله آفات مختلف قرار گیرد ولی بعد از برداشت محصول و انبار کردن آب جواب قطعی خواهد داد غافل از اینکه هنوز هم محصول او از جمله آفات مصون نیست. 
مهمترین آفت انباری پسته شب پره هندی (Polodia interpunctella) می باشد که حشره ای به طول ۸ عرض ۱۵ تا ۲۰ میلی متر. این حشره شب فعال است و در طول روز در پناهگاه های مختلف انبار بدون تحرک به استراحت می پردازد. حشرات کامل ۲ تا ۳ روز بعد از ظهور جفت گیری کرده و یک روز بعد از آن تخم ریزی می کند حشرات ماده تخمم های خود را بطور دسته جمعی یا تک تک در محل شکاف میوه پسته قرار می دهند. میانگین تعداد تخم هر حشره ۱۵۰ عدد است که در ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۵۰ درصد بعد از ۳-۲ روز تفریخ می شوند. لاروهای سن ۱ شیری رنگ و به طول یک میلی متر هستند که پس از رشد کامل اندازه آنها به ۱۵ تا۱۷ میلی متر رسیده و به رنگ سفید مایل به زرد در می آیند. 

سیدمحمد حسینی
 
 
 
  مطالب ارسال شده به آفتاب

پربازدیدترین مطالب سایت

مد و پوشاک

آخرین نظرات شما

abas
سلام من پسرم امروز ساعت ۴ صبح 2 تا خواب دیدم اولی خواب دیدم پیشانیم خون میاد میخوام باهمکارام برم بیرون پاکش میکنم دوباره خون اد
جدول زمان تعبير شدن خواب ها بر حسب ساعت
ادامه مطلب
حدیث
سلام لطفا وخواهشا خوابم رو تعبیر کنید البته نصفش تا الان تعبیر شده ..شب عاشورای پارسال خواب دیدم یکی از دخترای فامیل که دختردای...
تعبیر خواب مرگ
ادامه مطلب