clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me

پربازدیدترین مطالب آموزشی

کوکب کوهی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه کوکب کوهی از انواع گیاهان زیبا، با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه دارای گل هایی به رنگ زرد یا قرمز است. برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتی متری خاک بکارید. خاک سبک غنی از هوموس و ماسه برای رشدگیاه مناسب است.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه برای رشد، نیاز به زهکشی مناسب خاک دارد. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان، دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. آبیاری کوکب باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد. مناسب ترین ph خاک، شش تا شش و نیم است. تکثیر گیاه از طریق بذر و قلمه در فصل بهار امکان پذیر است. 

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

نگهداری از گیاهان در سرما  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
زمستان سرد و بخصوص سرمازدگی باعث یخ زدن آب در سلولهای گیاهی می شود و به دیواره سلول صدمه می زند. گیاهان یخ زده به راحتی قابل تشخیص اند، رشد آنها دچار نقص شده و برگهایشان پیچ خورده و سیاه می شود. گیاهان همیشه سبز قهوه ای می شوند. سرمازدگی زمانی بدتر می شود که گیاهان در معرض نور خورشید قرار بگیرند زیرا یخ زدگی آنها به سرعت از بین می رود و بدین شکل دیواره سلولهایشان تخریب می شود. 
حتی گیاهان پرطاقت و گیان هان سبز نیز در سرمای شدید که خاک یخ می زند آسیب می بینند. زیرا ریشه ها نخواهد توانست آب را بالا بکشند و گیاه از کمبود رطوبت می میرد. 
همیشه پیشگیری از درمان بهتر است، پس برای کاهش اثرات مضر سرما برای گیاهان تلاش کنید: 
▪ از نگهداری گیاهان طلایی رنگ یا چند رنگ که معمولاً ظریف و کم طاقت اند، خودداری کنید. 
▪ گیاهانی را انتخاب کنید که در محل زندگی شما تا حد قابل قبولی محکم و پرطاقت باشند. 
▪ از کودهای شیمیایی غنی شده با نیتروژن زیاد استفاده نکنید زیرا باعث می شود گیاه شیره زیادی تولید کند که در اوایل و اواخر سال گیاه را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. 
▪ گونه های گیاهی حساس تر را در جای سرپوشیده قرار دهید. مانند زیر درختان و بوته های بزرگ و در مقابل دیوارها. در طول زمستان به آنها مقداری گرما بدهید و محافظت کنید. 
▪ گیاهان با غنچه یا شاخه های جوان را در قسمتهای شرقی باغچه نکارید. 
▪ شاخه های قدیمی گیاهان حساس را در فصل سرما هرس نکنید تا قسمتهای مرکزی و جوان گیاه از یخ زدگی در امان بمانند. اگر گیاه در پاییز هرس شده باشد احتمال آسیب دیدن آن در سرمازدگی هست. 
▪ گیاهان ظریف تر باید در گلدان نگهداری شوند تا در موقع هوای بد بشود آنها را جابجا کرد. 
▪ گیاه یخ زده را در معرض نورخورشید قرار ندهید، اگر نمی توان آن را جابجا کرد، رویش را با پلاستیک سیاهی بپوشانید تا نور نبیند. 
▪ شاخه های درختان بزرگ و بوته ها را تکان دهید تا برف نشسته روی آن بریزد و وزن برف باغث تغییر شکل شاخه ها نشود. 
▪ گیاهان آسیب دیده را با کود مناسب تعذیه کنید و گیاهان جوانتر را حتما در گلخانه نگهداری کنید زیرا بسرعت شروع به جوانه زدن می کنند و در معرض هوای سرد زودتر سرما زده خواهند شد. 

www.bbc.co.uk
 
 
 
  سایت فریا

محبوبه شب  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل محبوبه شب از انواع گیاهان همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است.
در صورت کاشت این گیاه در فصل زمستان، دمای اتاق را گرم کنید تا گیاه از سرما محافظت شود. برای کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک سبک غنی از خاک برگ و کود آلی برای پرورش گیاه محبوبه شب مناسب است.گلدان ها را در معرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید.
این گیاه به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.
استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظور تقویت گیاه توصیه می شود. مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه هفت تا هفت و نیم است.تکثیر این گیاه، از طریق قلمه و بذر امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

کاکتوس کلاهی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه کاتوس کلاهی از انواع گیاهان زینتی زیبا و سازگار با هر گونه شرایط آب و هوایی است.
این گیاه را می توان در فصول مختلف کاشت. خاک مرطوب به همراه سنگ ریزه، برای کاشت این گیاه مناسب است.
قبل از کاشت گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۰ سانتی متری خاک بکارید.
پس از گذشت سه هفته و جوانه زدن گیاه، گیاه را به گلدانی در اندازه بزرگتر منتقل کنید.
این نوع کاکتوس محیط نورگیر و گرم را ترجیح می دهد. از این رو توصیه می شود، گلدان ها را در نورگیر ترین قسمت آپارتمان قرار دهید.
این گیاه در مواقع کم آبی، مقدار زیادی آب در برگ های خود ذخیره می کند اما بهتر است هر دو هفته یکبار، گیاه را آبیاری کنید. تکثیر گیاه کاکتوس کلاهی از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است. 

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل سرخ پاکوتاه  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل سرخ پاکوتاه از خانواده گل سرخیان و از انواع گیاهان زینتی زیبا برای کاشت در فضای آپارتمان است.برای کاشت، گلدان هایی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و آن را از خاک گلدان به همراه خاک برگ، سنگ ریزه و ماسه پر کنید. بذرها را در عمق ۲۵ سانتیمتری خاک قرار داده و دقت کنید حداقل فاصله میان بذرها پنج سانتیمتر باشد. گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور غیرمستقیم خورشید بگذارید.
سه ماه پس از کاشت اولیه، بوته گیاه را به گلدانی بزرگتر انتقال داده و آن را در مکانی نیم سایه قرار دهید.آبیاری گیاه باید بطور منظم و هر دو روز یک بار انجام شود. دقت کنید قبل از آبیاری مجدد، خاک گلدان مرطوب باشد.تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

بابک افخمی

 

پربازدیدترین مطالب سایت

مد و پوشاک

آخرین نظرات شما

پریا
چه نظری بدم وقتی جواب نمیدی
تعبیر خواب سیب زمینی
ادامه مطلب
رضا
سلام من خواب دیدم دوستم ی سوزن به ران پام زد تعبیرش چی میشه؟
تعبیر خواب سوزن - 2
ادامه مطلب