آموزش آرایش و زیبایی

تاریخچه آرایش

    

آرايش کردن از زمان‌هاي بسيار قديم مخصوصاً زماني که مردم با دارو آشنا شدند، بين خانم‌ها و آقايان متداول بوده و آنها با علاقه فراواني براي زيباتر نشان دادن صورتشان ميکوشيدند.
مطالعه تاريخ باستان به ما ثابت ميکند که در دوران ماقبل تاريخ نيز مردان و زنان به بهتر نشان دادن ظاهر خود علاقه‌مند بودند. نوع آرايش و وسايل آرايشي که در يک فرهنگ و مليت براي زيباتر و جذابتر نشان دادن به‌کار مي‌رود ممکن است در فرهنگ ديگر کاملا مردود باشد، اما اکثر مردم از تغيير در مد لباس، مو و آرايش صورت لذت ميبرند.
تاريخ شروع آرايش کلا به مصريا قديم ميرسد. آنها براي مراسم مذهبي از عطريات و مواد آرايشي استفاده ميکردند و حمامهاي مخصوص براي خوشبو کردن پوست بدن ميگرفتند، به نظافت و پاکيزگي اهميت ميدادند و بعد از حمام از مواد خوشبوکننده و روغني براي نرم نگه داشتن پوستشان استفاده ميکردند. شانه و آيينه به عنوان اولين لوازم آرايشي مورد علاقه همه خانمها و آقايان بود. کلئوپاترا، ملکه مصر، مواد آرايش و عطر را عاشقانه براي پوست و مو و بدن خود استفاده ميکرده است.
اگر ما پيشرفت و تغييرات در مد و زيبايي را از زمان اجدادمان تا حالا دنبال کنيم، شايد به تمام آن تغييرات پي ببريم.
آثار به جا مانده از اجداد به ما نشان ميدهد که مواد رنگي براي رنگ کردن مو، ناخن و پوست به كار ميرفته و خالکوبي نيز در آن زمان وجود داشته و مرسوم بوده است. مواد رنگي و آرايش از ريشه درختان، برگ و کلا مواد گياهي و معدني تهيه ميگرديد. مثلا پودر به نام کوهل شبيه سرمه در زمان مصريا قديم براي شفافتر و بزرگتر نشان دادن چشمها مصرف ميشد. دوده چراغ را به ابرو ميزدند و از اکسيد آهن براي تهيه سرخاب جهت آرايش صورت استفاده ميکردند.
يونانيها از سال ??? ميلادي با علاقه فراوان عطريات و مواد آرايشي ميساختند و براي مراسم مذهبي و استفاده شخصي و حتي گاهي به عنوان دارو استفاده ميکردند.خانمهاي يوناني از موادي به نام ورميليون براي آرايش صورت استفاده ميکردند که به رنگ قرمز روشن بود و از ترکيب نمکهاي جيوه در ساخت آن استفاده ميشد.
خانمهاي رومي مخلوطي از گچ و سرب را به صورت ميزدند تا آن را سفيدتر کنند، همچنين با رنگهاي گياهي گونه ها و لبهايشان را سرخ ميکردندو از مخلوط ذرت، شير و آرد ماسکهايي براي صورت تهيه ميکردند که آن را با کره نيز مخلوط مينمودند. روميها هم مانند يونانيها و مصريها حمام و نظافت را باور داشتند و خانمها در موقع حمام از شير و شراب استفاده مينومدند. حمامهاي رومي معمولا عمومي بود با قسمتهاي جداگانه براي خانمها و آقايان. مردان رومي نيز از عطريات و روغن براي خوشبو کردن پوست و نرم نگه داشتن آن بعد از حمام استفاده ميکردند. شعرهاي يوناني زيادي درباره نظافت، زيبايي مو و پوست و ناخن سروده شده است و نقاشيهاي بسياري بيانگر اهميت آن است.
آسيايي‌ها، به‌خصوص چيني‌ها، تاريخچه بسيار دوري در مورد سلامتي دارند و آراستگي را يک هنر به حساب مي آورند، مخصوصا بين افرادي که امکان استفاده از لوازم آرايش مختلف و لباسهاي متنوع را داشتند. در ژاپن آرايش گيشاها خيره کننده بود و هنوز هم يک هنر باارزش به شمار مي آيد.
ايرانيان نيز همانگونه که تاريخ و شواهد نشان ميدهد،پيرو مد و آراستگي مو و صورت و لباس بودند.
افريقايي هاتحول بزرگي در آرايش مو و طراحي لباسهاي مخصوص به وجود آوردند. آنها داروهاي بسياري از گياهان و مواد او.ليه که در اطراف خود داشتند تهيه ميکردند. همچنين از رنگهاي زيادي براي آرايش صورت خود استفاده ميکردند که بعضي از انواع مدل مو و لباس آنها هنوز هم رايج است.
در قرون وسطي بيشتر مواد رنگي روي گونه ها و لبها زده ميشد. چشمها فقط با سرمه آرايش ميشدند. مواد آرايشي و داروها از هم جدا نبودند ولي در اواخر قرن شانزدهم تقريبا از هم تفکيک شدند. اين دوره بين کلاسيک و رنسانس بود، زماني که مذهب نقش مهمي در زندگي و عقايد و رفتار اجتماعي مردم داشت. حمام روزانه متداول نبود ولي عطر و موادخوشبوکننده زيادي مصرف ميشد.
در عصر رنسانس نقاشيهاي کلاسيک و نوشته ها نشان ميدهند که چقدر آراستگي ظاهر بين مردم متداول بوده است. يکي از غيرعاديترين مدها تراشيدن ابروها و خط مو در پيشاني بود و معتقد بودند که ابروي تراشيده چهره بسيار باهوش و متفکري به زن ميدهد.
در زمان اليزابت اول (???? تا ???? ميلادي) ماسکهاي صورت متداول شدند. در اين دوره ماسکهايي از ترکيب پودر پوست تخم مرغ، زاج سفيد، بوراکس، بادام، تخم خشخاش، شير، شراب، کره، ميوه و سبزيحات ساخته ميشد. گونه و لبها آرايش ميشدند ولي آرايش چشمها بسيار کم رنگ بود.
ماري آنتوانت (???? تا ???? ميلادي) ملکه فرانسه و اکثر خانمهاي مرفه فرانسوي حمام توت فرنگي و شير ميگرفتند. لبها و گونه ها شديدا با رنگهاي صورتي و نارنجي آرايش ميشدند. به ابروها فرم داده مشد ولي از سايه چشم زياد استفاده نميشد و پودرهاي خوشبو براي صورت استفاده ميکردند. اين دوره به دوره افراط و زياده روي در آرايش معروف است.
در زمان ويکتوريا، ملکه انگليس، آرايش صورت جذابيت خود را از دست داد. خانمها بسيار ساده و بدون رنگ بودند و معروف است که زنان گونهاي خود را نيشگون گرفتن و لباهايشان را با گاز گرفتن سرخ ميکردند. ماسکهايي از ترکيب عسل، تخم مرغ، شير، ميوه و سبزيجات و روغن هاي مختلف ساخته ميشد. اين دوره يکي از سختترين و محدودکننده ترين دوران تاريخ آرايش به حساب مي آيد.
در سالهاي ???? انقلابي در کارخانه هاي لوازم آرايش به وجود آمد و سايه هاي رنگارنگ براي چشم ها، رژگونه و رژ لبهاي متنوعي ساخته شد. کرمها و لوسيونهاي گوناگون براي پوست و شامپوهاي نرم کننده و تقويتي مو به بازار آمد. در سالهاي ???? و ???? مدهاي اروپايي بيشتر کشورها را تحت الشعاع قرار دادند، مواد پاک کننده پوست، کرم‌ها لوسيون ها و نرم کننده هاو لوازم آرايش متنوعي وارد بازار شدند. ابروهاي پهن مد شد، خط چشم نيز پهن مشخص بود، گونه‌ها و لب‌ها رنگ ملايم داشتند. در اواخر ????، آرايش ترميمي و تکميلي متداتول شدو باز هم ابروها باريک شدند.
از سال‌هاي ???? به‌بعد کارخانه‌ها رنگ‌هاي متفاوتي براي آرايش روز و شب مواد و لوازم آرايش براي زيبايي، سلامتي و پاکيزگي پوست و مو ارائه کردند و خانم‌ها بيشتر و بيشتر جذب اين مواد شدند.

برگرفته از کتاب: آرايش، راز زيبايي و جواني

تاریخچه گریم

  گريم    چيست؟


ريشه و اصل پيدايش گريم به را در دوران هاي ابتدائي، در مراسم آئيني مي توان جست، در اين مراسم، از گريم به شكل بسيار ابتدائي استفاده مي شده است.
        

چهره ها را با رسوب مختلف، رنگ هاي معدني و يا عصاره گياهان رنگ آميزي مي كردند و گاه صورتك هائي كه از پوست درختان تراشيده شده بود، بر چهره مي نهادند.در طول زمان همچنان گريم را نزد مصريان باستان مي توان مشاهده كرد كه كه عمدتا اطراف چشمان را با رنگ هاي سبز و خطوط سياه رنگ آميزي مي نمودند، آفريقائيان نيز علاوه بر بكار بردن رنگ هاي شاد وزنده براي چهره مي نهادند،همچنين سرخ پوستان با بكار بردن رنگ هاي مختلف بر چهره و تزئين سر با پرهاي رنگي و صورتك هائي با رنگهاي بسيار شاد، گريم را در زندگي و آئين هاي خود بكار مي بستند.

بشر از بدو خلقت در پي فراهم آوردن موجبات سرگرمي خود بوده است، به اشكال گوناگون چون بازي با سايه، اجراي رقص، موسيقي و يا نمايش خود را سرگرم كرده است. در نمايش، بازيگر سعي كرده است، براي داشتن چهره اي متفاوت از ديگران و نيز به منظور تاثير گذاردن نقش بر تماشاگر با تغيير شكل دادن خود به كمك رنگ آميزي چهره، مو و به كار برده صورتك توسل جويد.
    

امروزه واژه ? گريم ? در زبان فرانسه از سال ???? ميلادي به مفهوم آنچه در نمايش مورد نظر است به كار گرفته شده، به معناي ادا شكلك، صورتك و يا نقش يك پير مسخره.
مصدر اين كلمه گريمه به معناي خطوط پيري بر چهره انداختن، آراستن چهره براي تئاتر و سينما است، صفت فاعلي آنرا گريمور مي نماند.
        
آرايش کردن از زمان هاي بسيار قديم مخصوصا زماني که مردم با دارو آشنا شدند، بين خانمها و آقايان متداول بوده و آنها با علاقه فراواني براي زيباتر نشان دادن صورتشان مي کوشيدند. مطالعه تاريخ باستان به ما ثابت ميکند که در دوران ماقبل تاريخ نيز مردان و زنان به بهتر نشان دادن ظاهر خود علاقهمند بودند. نوع آرايش و وسايل آرايشي که در يک فرهنگ و مليت براي زيباتر و جذابتر نشان  دادن به کار ميرود ممکن است در فرهنگ ديگر کاملا مردود باشد، اما اکثر مردم از تغيير در مد لباس، مو و آرايش صورت لذت ميبرند.
 
 
فیلتر
نمایش # 
عنوان
30 ترفند آرایش مو که هر دختری باید بداند | مد بانوان
22 تکنیک برای زیبایی هرچه بهتر شما | زیبایی بانوان
رنگ ها در آرايش
آرايش گام به گام
برداشتن ابرو با موچين
طريقه صحيح كرم زدن
هماهنگ کردن اندازه لب و يا فرم دادن به آنها
آشنايي با انواع کرمها
آرايش تکميلي و ترميمي
خط چشم و طريقه صحيح کشيدن آن
آرايش نوروزي
برداشتن و مرتب کردن ابرو
زيرسازي صحيح آرايش
آرايش چشم
راه حل براي چشمان پف كرده
کلک برای مژه ها
رژ لب
تفاوت پوست لب با پوست ديگر نقاط بدن
هماهنگ کردن اندازه لب و يا فرم دادن به آنها به وسيله آرايش
رنگ قرمز درست براي شما
خشكي لب ها
چگونه دور لبها را درست كرده و آنرا آرايش ترميمی كنيم؟
نکاتي درباره رژ لب
توصيه محققان زيبايى براى خريد رژلب
از بين بردن موهاي زائد صورت
شستشوي صحيح صورت
چگونه ميتوان کبودي زير چشم را کم کرد؟
همه چیز در مورد ابرو و داشتن ابروهای زیبا
طرز كشيدن خط چشم
آرايش لبها
نکاتی قبل از آرایش چشم ها
چرا لاغر نمي شوم؟
نقش موثر كروم در لاغري
ارزش يادداشت روزانه در كاهش وزن
پنج نکته برای بهتر شدن آرایش چهره عروس
عوارض کاشت ناخن
چگونه دست‌هایم جوانتر به نظر برسد؟
آسیب به موها با استفاده زياد از ژل و حالت دهنده‌ها
گیاهی برای تيره وضخيم كردن مژه ها
ازخال هاي تيره پوست خود رها شويد
8 توصيه براي پاك كردن آرايش
خطرات تزريق آمپول‌هاي برنزه
آسیب به موها با استفاده زياد از ژل و حالت دهنده‌ها
گیاهی برای تيره وضخيم كردن مژه ها
چه کنیم تا بیشتر جوان بمانیم
ازخال هاي تيره پوست خود رها شويد
برای بزرگتر نشان دادن بینی کوتاه
8 توصيه براي پاك كردن آرايش
فر موقت مو مخصوص دختران جوان
چگونه مژه های خود را پر تر كنیم ؟
گود رفتگی زیر چشمتان را از بین ببرید
پدیکور و زیبایی انگشت پا
در مورد کاشت گونه بیشتر بدانید
اگر لب‌های شما شكل متقارن ندارد
رنگ چشم بر ديد انسان تاثير دارد
فواید ماساژ صورت
مرطوب‌کننده‌ پوست چیست؟
تعداد دفعات شستشو، تاثیری در ریزش مو ندارد
فواید استفاده از کرمهای شب
بهترین زمان مانیکور کردن ناخن ها؟
معرفی و آموزش کار با لوازم مانیکور
آیا استفاده از ضد آفتاب در روزهای زمستانی نیز لازم است؟
7 دشمن مو
آیا زیبایی باعث علاقه مخاطب می شود !
گامهای طلایی برای زیباتر نمودن چشمها
لایه‌برداری از پوست
این حالت مژه ها ضحيمتر به نظر مي آيند
خانم هایی که چشمان درشت دارند
نحوه آرایش لبها
تکنیک های ساده وتاثیر بر روی زیبایی چشم
آقایان چگونه صورت خود را اصلاح کنید
چطوری ابروهای کم‌پشت و تکه تکه خود را درست کنیم؟
موهائي صاف و درخشنده بعد از حمام
شادابي پوست با مصرف سيب زميني
برای براق شدن و جلا دادن به موها
معجون تقويت كننده و روشن كننده پوست
شفافيت پوست با عسل
آرایش براق
آرایش تیره
همه چیز در مورد کاشت ناخن
حنا رنگ موی طبیعی و پر خاصیت
طبيعي‌ترين نسخه زيبايي
درمان لکه هاي قهوه اي رنگ روی پوست
عکس: انتخاب مدل مو ،برحسب شكل صورت
نكته‌هاي شش‌گانه جذب بهتر کرم پودر
بخور دادن پوست و انواع آن
5 عامل اصلي پيري پوست
ماسک زرده تخم مرغ برای پوستها ی خشک
جادوی جوانی صورت
شامپوي نامناسب و رنگ كردن بيش از حد مو
روشهای خودآرایی
راه جلو گیری از افتادگی گونه ها
چگونه در فصل زمستان آرایش کنیم
راهکار جهت قیا فه ای جذاب
گام هايي طلايي براي زيباتر نمودن چشمها
تصاویرگریم: آرایش قدم به قدم سایه چشم
بهترین راهکار برای مقابله با پیر شدن پوست
دست یابی به روشی برای مقابله با سفید شدن مو
آخرین مدلهای سال
چهار نوع آرایش مخصوص پاییز
برای اینكه گونه‌هایتان برجسته‌تر به نظر بیایند
چطورآرايش کنيم تاچهره مان گرما داشته باشد
پنج نکته برای بهتر شدن آرایش چهره عروس
هنگام رژ زدن، رژي را انتخاب کنيد که ...
در مبارزه با پر مويي موثر است
باعث درخشندگي چشم ها می شود
آرايش براي پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها
نكات مهم آرایشی براي عروس خانمها
تصاویر:مدل های مختلف ابرو وصورت شما
بخارهايي که پوست را جوان‌مي‌کند
عوارض تزريق بوتاكس , آمپول زيبايي
مي خواهيد چهره شما هميشه جوان باشد
دانستني هاي مفيد در مورد رنگ كردن مو
روغن مورچه و رشد موهای زاید
مهمترين عامل ايجاد لک صورت میباشد
براي تست رنگ رژ لب آن را ...
رنگ کردن وقتي كه رنگ غالب مو سفيد باشد
مواد آرايشي نفوذ كرده درمنافذ پوستتان
برای خشک کردن موهایتان با سشوار
دانستني هاي ژل، موس، واكس و اسپري مو
ماسک جوشهای سر سیاه
مخلوط لیموترش و شیر درمان پوست بدن
استفاده ازسنگ پا برای پوست برداری دست
هنگام خشک کردن موها با حوله يا شانه