clear
event

چگونه از شر "آما"های بدنتان رها شوید

برچسب ها style

description توضیحات

 

چگونه از شر "آما"های بدنتان رها شوید   


 نگاهی به پاکسازی بهاره در طب آیورودا .....  
  
درمانگران آیورودا بر داشتن دوره‌های منظم پاکسازی داخلی، به عنوان روشی برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز ناراحتی‌های مشکل ساز، تاکید بسیار دارند. همانگونه که مرتبا سیستم لوله‌کشی منزل خود را تخلیه کرده و یا روغن موتور اتومبیل خود را تعویض می‌نمایید، بدنتان نیز احتیاج دارد تا به طور کامل و منظم سموم را از سیستم خود تخلیه کند و این تکنیک بسیار موثری به منظور مراقبت از بدن به حساب آمده و به عملکرد صحیح و طولانی مدت تر دستگاه‌ها و اعضای بدن، کمک می‌نماید.

بعد از چهل‌سالگی، وقتی‌که روند تخلیه و سلول‌سازی بدن‌تان سیر نزولی دارد، محافظت از آن بوسیلة‌ یک برنامه‌ پاکسازی به منظور حفظ شادابی و سلامت، امر بسیار مهمی است.

 

● تئوری بذر و خاک در طب آیورودا

عملکرد صحیح گوارش برای سلامتی حیاتی است. وقتی‌که عمل گوارش به صورت تمام و کمال انجام شود، کل غذایی که می‌خورید، یا تبدیل به مایعات مغذی شده، جذب بدنتان می‌شود، و یا به صورت ضایعات از بدنتان دفع می‌گردد. اگر روند گوارش ناقص یا ناکارآمد باشد، غذای نیم هضم در دستگاه گوارش باقی می‌ماند.


این ماده که در آیورودا «آما» نامیده می‌شود، اگر در بدن باقی بماند و به مرور زمان انباشته شود، برای بدن تبدیل به سم خواهد شد. آما به خودی خود سمی نمی‌باشد بلکه باعث مسدود شدن کانالهای بدن شده و رفته رفته در جریان اعمال گوارشی اختلال ایجاد می‌نماید و منجر به اضافه شدن تجمع سموم می‌شود.


آما یک محیط مساعد برای رشد و نمو انواع عفونت‌ها و امراض است. تجمع آما، مرحله ابتدایی ناهماهنگی‌ها در فیزیولوژی به حساب می‌آید. اگر توجهی به آن نشود به طور حتم اختلالاتی به همراه خواهد داشت.


زمانی‌که غذاهای کهنه، غیرطبیعی و نامناسب با قدرت هضم معده خود میل می‌کنید، و یا عادات غذایی نادرست دارید روند عمل گوراش شما، سم به جا می‌گذارد. خوردن غذاهای پروسس شده یا اسانس‌های مصنوعی و یا غذاهایی که با آفات‌کش‌ها و کودهای شیمیایی تماس داشته‌اند، می‌تواند باعث تجمع سموم شود.

 

نوشیدن آب یخ یا نوشابه‌های بسیار سرد باعث فروکش کردن آتش دستگاه گوارش شده و ایجاد آما می‌کند. خوردن غذاهای سنگین پس از غروب آفتاب، خوردن یک وعده غذایی دیگر قبل از اینکه غذای قبلی کاملا هضم شود، و یا غذا خوردن در حین کار کردن یا ناراحتی نیز در عمل گوارش اختلال ایجاد می‌نماید.

 

● چگونه از وجود تجمع آما در بدن خود باخبر شویم

موارد زیر، نشان دهنده امکان وجود سموم انباشته شده در بدن می‌باشند:

۱) صبح‌ها به هنگام برخاستن روی زبانتان بار دارد
۲) بعد از وعده غذایی اصلی خمیازه می‌کشید و دوست دارید دراز بکشید
۳) در طول روز خسته و بی انرژی هستید، در صورتی که خواب و خوراکتان به اندازه کافی است
۴) اشتهای خوبی ندارید و هوس غذاهای غیرسالم می‌کنید
۵) نسبت به زندگی بی‌تفاوت هستید و چندان انگیزه ندارید
۶) احساس سردرگمی می‌کنید و تمرکز ذهنی ندارید
۷) پس از غذا خوردن معده شما ترش کرده و گاز تولید می‌نماید
۸) احساس سنگینی و سرماخوردگی یا یبوست می‌کنید
۹) احساس بی‌قراری همراه با درد و گرفتگی‌های خفیف می‌کنید.

 

اگر به طور مداوم سه مورد یا بیشتر از موارد فوق را تجربه می‌کنید فیزیولوژی شما می‌تواند از یک برنامه‌ پاکسازی بهره‌مند شود.

پانچاکارما، برنامه پاکسازی بسیار کاملی است که بهتر است زیر نظر پزشک آیورودا انجام گیرد. تخلیه‌های ناگهانی نیز در طب آیورودا توصیه نمی‌شوند. یک برنامه پاکسازی بسیار ملایم که در طول ۴۰-۶۰ روز اجرا شود فشار کمتری به فیزیولوژی آورده و راحت‌تر می‌توان آن را تکرار نمود و نیز دستگاه گوارش را تحریک می‌کند تا آمای ساده انباشته شده را بسوزاند.

 

● بهترین زمان برای پاکسازی درونی

آیورودا اجرای یک برنامه فصلی (ریتوچاریا) و همچنین روزانه (دیناچاریا) را توصیه می‌کند. هر یک از فصل‌های سال، مشکلات خود را برای سلامتی و احتیاج بدن به تعادل، به‌همراه دارد. زمانی‌که فصل تمام می‌شود بهترین زمان برای اجرای یک برنامه پاکسازی خانگی می‌باشد که می‌توانید توسط آن خود را از آماهای انباشته شده فصل قبل بزدائید و بدن را برای فصل بعد آماده نمایید.


فصل بهار مناسب‌ترین زمان برای جوان‌سازی فیزیولوژی و پایاپایی با تقویم طبیعت برای جوان‌سازی محسوب می‌شود. همزمان با آب شدن برف‌ها و گرم شدن زمین، جریان مایعات نیز در بدن سریع‌تر می‌شود و اجرا نمودن یک برنامه‌ پاک‌سازی داخلی در این زمان، روند تخلیه سموم را از بدن سریع‌تر می‌نماید.

 

● برنامه پاکسازی « خانگی»: رژیم غذایی

▪ نباید‌ها: از حذف غذاهایی که آما تولید می‌کنند شروع کنید. این شامل غذاهای پس‌مانده با مواد نگهدارنده، افزودنی‌ها، مواد شیمیایی و مواد غذایی‌ای که با کودهای شیمیایی و آفت کش‌ها پرورش داده شده‌اند، و غذاهای کنسروی و پروسس شده می‌باشد.


غذاهای آماده و چیپس‌ها را از رژیم خود حذف کنید. از خوردن پنیر، دسرها و گوشت‌های سنگین، غذاهای سرخ شده، شکلات و آب نبات‌، شکر سفید، نوشابه‌های گازدار، قهوه، نوشابه‌های الکلی و سیگار پرهیز نمایید. مصرف نان حاوی مخمر و غذاهای تخمیر شده را به حداقل برسانید.


از خوردن مواد غذایی خام از قبیل سالادها، جوانه‌ها و حتی ساندویچ‌های سرد در طول پاکسازی پرهیز نمایید چون غذاهای خام به دستگاه گوارش فشار بیشتری وارد می‌کنند. در حین پاکسازی ماست را از برنامه غذایی خود حذف کنید چون گاهی باعث مسدود شدن کانالهای بدن می‌شود. اگر شیر می‌خورید، همراه کمی جوز هندی برای «واتا»، هل برای «پیتا» و زنجبیل تازه برای «کافا» بجوشانید تا هضم آن را آسان‌تر کند.


از نوشیدن آب یخ و نوشیدنی‌های خنک پرهیز کنید.


▪ باید‌ها: غذاهایی را انتخاب کنید که با بنیه و احتیاجات بدن شما به حفظ تعادل، هماهنگی داشته و به آتش دستگاه گوارش شما قدرت ببخشد. دنبال غذاهای سبک‌تر با هضم آسان‌تر بروید. پیشنهاد‌های غذایی ما برای «واتا»، «پیتا»، یا «کافا» می‌تواند شروع خوبی باشد.


بهتر است از غذاهای طبیعی، تازه و ارگانیک استفاده نمایید. مواد غذایی خود را تازه خریداری کرده و فورا آن را استفاده کنید.


غذاهای پخته شده را گرم و یا مطابق با درجه حرارت محیط میل نمایید.

در طول روز تا می‌توانید آب گرم بنوشید. همراه با غذای خود نیز در صورت لزوم مقدار کمی آب گرم بنوشید. اگر از چای‌های تصفیه کننده استفاده نمایید بهتر است. می‌توانید از ادویه‌هایی مانند تخم گشنیز، زیره، رازیانه و زنیان، که تقویت کننده معده هستند انتخاب کنید.

 

ـ طریقه تهیه نمودن چای‌های تصفیه‌کننده برای هر سه دوشا:

مقدار دو لیتر آب سالم را بجوشانید. گیاهان داروهای زیر را به آن اضافه نموده و پس از ۱-۲ دقیقه از روی شعله بردارید و بگذارید در همین حالت به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه دم بکشد. چای را صاف نموده و آن را در یک فلاسک بریزید. در طول روز، به خصوص ۱۵ دقیقه بعد از صرف غذا از این چای بنوشید. باقیمانده چای را بعد از ساعت ۳۰/۶ عصر دور ریخته و صبح بعد یک فلاسک جدید پر نمایید.


۱) واتا: ۲/۱ قاشق مرباخوری تخم زیره،۴/۱ مرباخوری تخم زنیان، ۲/۱ قاشق مرباخوری تخم رازیانه
۲) پیتا: : ۲/۱ قاشق مرباخوری تخم زیره، ۲/۱ قاشق مرباخوری تخم گشنیز، ۲ عدد برگ نعنای تازه
۳) کافا: : ۲/۱ قاشق مرباخوری تخم زیره، ۱ عدد دانه درسته میخک، ۱-۲ ورقه زنجبیل تازه


اگر دسترسی به گیاه تولسی (ریحان مقدس) داشته باشید می‌توانید چند عدد برگ تازه از آن را نیز برای همه دوشاها به چایتان اضافه نمایید. تولسی برای خاصیت سم زدایی بالایی که دارد بسیار معروف است.


به رژیم غذایی خود میوه و سبزیجات تصفیه‌کننده خون اضافه نمایید. آب جو یا آب برنج که توسط جوشاندن مقدار کمی جو یا برنج در آب فراوان پخته شده باشد (۲/۱ فنجان برنج در ۱۰ فنجان آب) نیز برای تصفیه دستگاه گوارش و کلیه‌ها بسیار سودمند است.

برگ سبزیجات، ترب سفید، کلم و کرفس نمونه‌هایی از سبزیجات تصفیه‌کننده می‌باشند. خوردن سیب و گلابی پخته شده نیز راه خوبی برای تخلیه روده به هنگام صبح است. انواع آلو، آناناس، پاپایا و انار نیز میوه‌های تصفیه کننده خون و تقویت‌کننده معده هستند. گیاهانی از قبیل گشنیز تازه، نعناء، زنجبیل تازه و لیمو نیز برای پاکسازی خون و دستگاه گوارش مفیداند.


در غذایتان از ادویه‌های مقوی معده و تصفیه کننده از قبیل زردچوبه، زیره، گشنیز، میخک، زنیان، زنجبیل خشک، شنبلیله، دارچین و رازیانه استفاده نمایید. زردچوبه را از همان ابتدا اضافه کنید و سایر ادویه‌ها را می‌توانید در روغن زیتون یا مقدار بسیار کمی کره تفت دهید و بر روی بشقاب غذایتان بریزید. دوغ که مقوی دستگاه گوارش است و با چند نوع از ادویه‌های بالا تهیه شده باشد نیز انتخاب مناسبی برای نوشیدنی وعده نهاری می‌باشد.

 

● برنامه پاکسازی دائمی «خانگی»: سبک زندگی

برای داشتن گوارشی سالم از دستورات طب آیورودا پیروی نمایید. روزانه ۳ وعده غذایی، صبحانه و شام سبک و نهار کامل در زمان‌های مشخص، در محیطی آرام و دور از سرو صدا و با لذت میل نمایید.


خواب کافی داشته باشید. خواب خوب در هر زمان از سال لازم است اما در طول مدتی که بدن احتیاج به آرامش دارد تا خودش را پاکسازی کند و انرژی بگیرد نباید آن را دست کم بگیرد. زود بخوابید و زود نیز از خواب بیدار شوید.


هر روز مراقبه کنید. استرس تشدید کننده اختلال در عمل گوارش است و مراقبه مدیتیشن می‌تواند استرس را کاهش دهد.


ورزش به صورت روزانه لازم است. صبح زود ورزش کنید. راه رفتن برای همه نوع بدنی عالی است. سعی کنید نفس‌های عمیق بکشید تا اکسیژن به ریه‌ها وارد شده و راه کانال‌های هوایی بدن باز شوند. از خوابیدن در طول روز پرهیز کنید.
ماساژ روزانه آیورودا که «آبهیانگا» نامیده می‌شود کمک می‌کند تا سم‌های ته‌نشین شده که در عمق بافت‌های بدن تجمع کرده‌اند، معلق شده و راحت‌تر بتوانند از راه ادرار یا تعریق، دفع شوند.


اگر در نزدیکی محل زندگی شما، مرکز سلامتی آیورودا وجود دارد، خودتان را به یک جلسه شیرودهارا مهمان کنید. در این روش، روغن گرم را به مدت ۳۰-۴۵ دقیقه بر روی پیشانی می‌ریزید و سپس سر را ماساژ می‌دهند. شیرودهارا برای آرامش ذهن و سیستم عصبی و نیز انرژی بخشی به کل فیزیولوژی بی‌نظیر است.


تخلیه مرتب را دست کم نگیرید. کلیه‌ها و روده‌ را مرتبا تخلیه کنید تا سمومی که از بافت‌ها، مفاصل و عضو‌های بدن آزاد شده‌اند، قبل از اینکه دوباره به جریان خون راه پیدا کنند دفع شوند.

 

● برنامه «پاکسازی خانگی»: راسایانا با گیاهان

تولسی و تریپچالا همراه با هم می‌توانند بدن را از آما و نیز سموم شناخته شده محیطی که از راه‌ آبهای ناسالم، هوای آلوده و غذا وارد بدن ما می‌شوند بزدایند.


گیاه آیورودای تولسی (ریحان مقدس) دوشای کافائی را که در فصل بهار دچار ناهنجاری می‌شود، متعادل می‌کند و نیز مشکلات آمایی مربوط به فصل بهار و سموم محیطی را از سیستم بدن رفع می‌کند. همچنین قدرت سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. در فصل مربوط به کافا چای تولسی دم کرده و روزی دو بار میل کنید تا بدنتان در وضعیت متعادل بماند.

 

● دوره پس از پاکسازی: مواظبت دائمی

بعد از این دوره ۳۰ روزه پاکسازی، می‌توانید غذاهای سنگین‌تر را که قبلا نیز به خوردن آنها عادت داشته‌اید کم‌کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوردن غذاهای تازه و مغذی را جزئی از عادت روزانه خود نموده و نوشیدن آب فراوان را از یاد نبرید. روزانه استراحت کافی، ورزش سبک و کارهای آرامش دهنده را جزء برنامه‌های روزانه خود کنید. پس از وعده غذایی اصلی از میوه درخت آملا استفاده کنید تا دستگاه گوارشتان سالم بماند.


در پایان فصل نیز برنامه پاکسازی را دوباره اجرا کرده تا آما را از سیستم خود دور نگه داشته و بتوانید در طول سال از سلامت بالا برخوردار باشید.

 

● توصیه‌های غذایی برای کافا دوشا

▪ حبوبات: گندم سیاه، جو، ارزن، گندم، ماش، دال، عدس، باقلا زرد، باقلا، قرمز، لوبیا سیاه، دانه گیاه تاج خروس، دانه گیاه سیکاس، برنج بسمتی به مقدار کم…
▪ سبزیجات: مارچوبه، همه نوع برگ‌های سبز، لوبیا سبز، کدو حلوایی، آرتیشو، کرفس، کلم بروکسل، کلم بروکلی، گل کلم، چغندر، ترب‌ها، کلم سفید، همه به صورت پخته شده …
▪ میوه‌ها: زردآلو، انواع آلو، هلو، گلابی، گیلاس، آلبالو، انواع توت، سیب، لیمو، انار، انجیر خشک، کشمش ▪ مواد لبنی: شیرکم چرب، دوغ، پنیر سفید به مقدار کم…
▪ روغن‌ها: روغن حیوانی و زیتون به مقدار کم
▪ دانه‌ها: تخم آفتاب گردان و کدو
▪ سبزی‌ها: گشنیز، برگ کاری، جعفری، ریحان تازه، نعناء تازه، آویش تازه، مریم گلی تازه، برگ نیم …
▪ ادویه جات: زردچوبه، زیره، هل، گشنیز، رازیانه، زنجبیل خشک، دارچین، فلفل سیاه، نعناء، زعفران، شوید، پوست لیموی رنده شده، جوز هندی، فلفل قرمز، شنبلیله، دانه خردل، آویشن، رزماری، پاپریکا، میخک…
▪ سایر مواد غذایی: عسل به مقدار کم، توفو (پنیر سویا) به مقدار کم، کراکر…

 

● راهنمای سلامتی آیورودا

توصیه‌های غذایی برای دوشای پیتا

مواد غذایی ذکر شده تنها بخشی از رژیم غذایی مناسب برای پیتا می‌باشند:

▪ حبوبات: برنج، گندم، جو، ماش، دال، عدس، باقلا زرد، دانه تاج خروس، دانه گیاه سیکاس…
▪ سبزیجات:مارچوبه، برگ‌های سبز ترد و تلخ، هویج، ریشه تازه رازیانه، نخود سبز، کدو حلوایی، کدو سبز، آرتیشو، کرفس، کلم بروکسل، گل کلم، سیب زمینی شیرین، کاهو، جغندر قند، خیار، بامیه …
▪ میوه‌ها: آووکادو، آناناس، هلو، آلوها، انگور، انبه، هندوانه، طالبی، انار، گلابی، گیلاس، آلبالو، انواع توت‌ها، سیب، نارگیل، خرما، انجیر تازه و خشک، کشمش خیسانده شده…
▪ مواد لبنی: شیر پرچرب، خامه، ماست، دوغ، پنیر بز، پنیر سفید
▪ دانه‌های خوراکی: بادام تخم آفتاب گردان، تخم کدو…
▪ ادویه جات: زردچوبه، زیره، هل، تخم گشنیز، رازیانه، مقدار کمی فلفل سیاه، دارچین، نعنا، زعفران، تخم شوید، پوست پرتقال رنده شده…
▪ مواد دیگر: شیربرنج، شیرسویا، شکر قهوه‌ای، شیره خرما، مقدار کمی توفو (پنیر سویا) …

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هیپتونیزم چیست و چگونه رخ می دهد!؟

insert_link

local_library چگونه در فصل زمستان آرایش کنیم

insert_link

local_library آقایان چگونه صورت خود را اصلاح کنید

insert_link

local_library چگونه مژه های خود را پر تر كنیم ؟