آموزش پینت بال

پینت بال چیست؟

پینت بال ورزشی نو وپرهیجان است.ورزشی برپایه دومیدانی،نزدیک به تیراندازی واز آنجا که به تفکر استراتژی نیاز دارد بهش شطرنج زنده هم میگن .

در پینت بال عموماً 2 تیم که تعداد شرکت کنندگان در آن با توجه به زمین بازی قواعد و قرار دادها(سناریو ها) متفاوت است.

اصولا از 5 تا 7 نفر به بالا در برابر هم قرار می گیرند.این دو تیم بر اساس سناریوی از قبل توافق شده ماموریتی را بعهده دارند.

اعضاء هرتیم حداقل مجهز به نشانه گذاری های پینت بال،گلوله های رنگی استاندارد،تجهیزات ایمنی و پوشش قابل شناسایی برای دوست و دشمن بوده و بر مبنای قانون حاکم بر زمین سایز ابزار و یا تجهیزات مورد نیاز را همراه خواهند داشت.

این ورزش بر اساس نظریه حفظ بقا و بحث پیرامون غریزی یا اکتسابی بودن آن شکل گرفته است.هرچند امروزه به عنوان یک تفریح بسیار مهیج،بی نهایت کم خطر و راهی برای پالایش روح و روان از زندگی شهری و بسیاری از آلاینده های روحی در آن مورد توجه است.لیکن در کنار آن ابزاری کاملاً جدی و بسیار اقتصادی برای هرچه بیشتر ورزیده نمودن رسته های پیاده(و به تازگی زرهی!در انتها راجه بهش میگم) نیروهای نظامی و انتظامی کشورها نیز محسوب می شود.

 

قبل از اینکه پینت بال ورزشی یا نظامی رو واستون بگم ابتدا دوست دارم با چند واژه جالب که در پینت بال بکار می روند و بیشتر تجهیزات،قواعد یا مشخصات زمین را بیان می کنند شمارو آشنا کنم :

Wood Ball :

پینت بال جنگلی،اولین نوع زمین هایی که درآنها پینت بال آغاز شد و الان بسیارمورد توجه کسانی است که تمایل به استفاده از

تجهیزات پینت بال نظامی را دارند.هرچند این اصطلاح تاکید بر نوع زمین را دارد نه نوع تجهیزات سناریو.

http://www.nrgpaintball.com/images/site-images/t4_2.jpg

 

MIL-SIM(Military Simulation game) :

این واژه را میتوان به معنی شبیه سازی ماموریت های نظامی دانست.بار معنی این واژه بر تجهیزات است و عموماً در زمین های جنگلی و روستایی بازی می شود.

Action Village :

این سبک از پینت بال به این نام شناخته می شود ولی بیشتر آنرا با نام

Village Paintballو به ندرت Village ball

 می شناسند.بار معنایی این واژه بیشتر تاکید بر نوع زمین است.


Air Ball: به آن Soft Ball Air Soft Ballیا  هم گفته می شود و اشاره به نوع مارکر دارد.

مارکر های پینت بال به دو روش از مخزن گلوله،گلوله گذاری می شوند.حالت اول که در مارکر های ورزشی متداول است.

گلوله از مخزنی که در بالای مارکر قرار دارد به واسط نیروی جاذبه به سمت پائین و داخل لوله اصلی حرکت می نماید.

در برخی از مدل ها یک مکانیزم کمکی،جریان ورود گلوله را نظم یا سرعت می بخشد مثل مارکر تیپمن آ5 یا هاپرهای برقی.

 

 

الف> ویژگی های پینت بال

 

 
 


زن یا مرد؟ :

به جرات می توان ادعا کرد این تنها ورزشSterling شناخته شده درجهان بعد از شطرنج است که فیزیک

 

بدنی،زن یا مرد بودن نقش تعیین کننده ای در آن ندارد و هردو جنس در انجام آن از برابری کامل برخوردارند.در این بازی نوع ابزار،تاکتیک ها و سایر شرایط بازی به گونه ای است که تنها روحیه،سرعت تصمیم گیری یا سایر شناخت های انسانی نقش ایفا می کند و

Traccer

شرایط فیزیکی نقش چندانی در نتیجه رقابت ندارد.بدین صورت مرد و زن هردو می توانند به رقابت بپردازند.

 

رقابت در کوتاههترین زمان :

در مقایسه با بسیاری از ورزشهای تیمی یا انفرادی و بر اساس زمان یک راند بازی،ورزش پینت بال(از نوع اسپید بال،ایکس بال وماشبه اینها) ورزشی بسیار سریع است.هرچند رقابت ها بصورت استاندارد زمان 7 دقیقه برای هر راند درنظر گرفته

PGP

می شود.

به ندرت تا پایان یک دور به 7 دقیقه می انجامد. معمولاً زیر 3-4 دقیقه بازی به پایان می رسد.از این رو پینت بال جزء سریع ترین بازی های تیمی جهان است.

سرعت در تصمیم گیری :

در پینت بال گاهی تغییر تاکتیک و حتی استراتژی اولیه باید به سرعت اتفاق افتد وگرنه ممکنه شکست بخورید.حذف 1 یا 2 بازیکن می تواند آرایش میدان را بکلی بریزه به هم.از این رو در مقایسه با فوتبال یا بسکتبال که تاکتیک ها بر اساس زمان بندی،بازیکنان،موقعیت و توانایی های تیم ها درطی یک فرایند حداقل چندین دقیقه ای شکل می گیرد،سرعت تغییرات بسیار زیاد است.

دموکراتیک ترین بازی تیمی :

شاید هیچ بازی تیمی در جهان رو نشه پیدا کرد که به اندازه پینت بال در گیر تبادل سریع اطلاعات و تحت تاثیر تصمیم گیری جمعی باشد.هرچند که وجود 1بازی کن میداندار(فرمانده هم میشه بهش گفت) در هر راند الزامی است.اما به این دلیل که 1 بازیکن به واسطه وجود موانع متعدد توان دیدن کل زمین را ندارد و از دیگر سو تمام بازیکنان به 1 اندازه در خطر حذف شدن می باشند،ایجاد تفکر گروهی و در خدمت تیم بودن از آموزش های غیر مستقیم و بسیار جالب این ورزش می باشد.

 

تمرکز،هدف،..... :

شاید یکی از مهمترین دلایلی که بعضیا به ورزش تیراندازی(مخصوصاً با کمان) رو میارن،آرامشی است که در نتیجه تمرکز بر هدف وسپس احساس پرواز با تیر وکسب لذتی که از نشاندن تیر بر هدف می آورند باشه.مطمئنا لذت این کار هنگامی که در مقابل شما فردی قرار بگیره که هدف قرار دادن شما نتیجش باشه،شما تلخ ترین لحظات حضور در برزخ جنگ را تجربه می کنید!اما اگر بدانید از اصابت این تیرها آسیب به کسی نمی رسد،خاطرات شیرین آب بازی دوران بچگی در کنار لذت از ورزش تیراندازی،1 روش توپه واسه رفع کسالت حاصل از روزمره گی های ملال آور برای شما به همراه خواهد آورد.

3 ویژگی پینت بال را کاملا هیجان انگیز تر می کند :

1-شما در نهایتاً 7 دقیقه باید با آنچنان سرعتی تصیم بگیرید،عواقب تصمیمات خود را درنظر بیاورید و بعد در تصمیمات خود اصلاحات یا تغییرات کلی و جزیی بدید و بازم این کارو تکرار کنید.که میدان هیچ شطرنجی به پای میدان بازی شما نمی رسد.

2-شما با هم تیمی های خود به صورت اشتراکی بازی می کنید و بازی آنها بر بازی شما اثر داره و بالعکس.انگار 10 تا14 نفر بر یک صفحه ده یا چهارده وجهی با 10 یا 14 گروه مهره همزمان بازی می کنند.

3-مهره های این بازی همه زنده هستند و جالبتر اینکه شما هم یکی از آنها هستید

به خاطر همین به  پینت بال،شطرنج زنده می گویند.

تحرک بدنی :

تاحالا مجبور شدید برای حفظ جونتون دور از جون مثل ....(احتمالاً یوزپلنگ!شایدم...!!!!) بدوید؟؟؟؟یا مثل 1خرگوش دریه وجب جا


ب> پینت بال نظامی

گروگان گیران در طبقه وسطی یک سفارتخانه خارجی،بخشی از کارکنان را به گروگان گرفته اند.ناگهان صدای شکسته شدن شیشه ها می آید و به دنبال آن دود غلیظ همه جارا فرا می گیرد. نیروهای امنیتی از پنجره ها به درون می آیند.درگیری و صدای شلیک پیاپی.همه اتفاقات در کمتر از 1:30 ثانیه رخ داده است.نیروهای امنیتی کنترل ساختمان را در دست گرفته اند.گزارشات مختصر عملیات حاکی از آن است که از 4 گروگان گیر 3 گروگان گیر کشته شدند و یکی از گروگان گیر ها زخمی شده و از 5 گروگان 2 تا کشته شده اند که یکی از آنها مورد اصابت نیروهای امنیتی قرار گرفته است.از 8 نیروی امنیتی فقط 5 نفر سالم هستند.

درصورتی که اگه این اتفاق واقاً رخ بدهد،برای مربی اموزشی این نیروها فاجعه است.اما اگر مانور باشد و آن هم با تجهیزات پینت بال آنوقت می توان گفت :خوشبختانه این مانور واقعی نبوده و با ابزار آموزشی ترتیب داده شده بود.

یکی از معضلات نیروهای مسلح خصوصاً نیروهای امنیتی و انتظامی که عموماً در فاصله نزدیک درگیر می شوند،تفاوت بسیار زیاد محیط تمرین با صحنه واقعی نبرد است .شما می توانید یک نیرو را صدها روز تمرین بدید.آنها را تحت پیشرفته ترین آموزش های کنترل استرس و تصمیم گیری بذارید.می توانید زیر انبوه آموزش ها دفنشون کنید!اما در آخر یا ماشین کشتار بدون فکر نصیبتون میشه یا یک نیروی گیج ،احمق و ازخود راضی!چراکه صحنه واقعی نبرد و مخصوصاً لحظه آغاز نبرد که اولین گلوله ها به گوش می رسد و ردیف گلوله ها به سمت نیروهای شما می آید و نفرات جلو یا پهلو شما با فریاد بر زمین می افتند قابل مقایسه با هیچ نوع تمرین شبیه سازی شده ای نیست.

پینت بال در جهان ما

بر اساس گزارش سال 2004 نشریه آمارهای ورزشی ایالات متحده،این ورزش اخیراً در جهان به عنوان چهارمین ورزش پر تحرک محسوب شده.یک آمار مختصر از ورزش پینت بال نشون میده که فقط در آمریکای شمالی بیش از 1400 زمین پینت بال وجود دارد و تیم های فعال نیز نزدیک به 7600 تیم

Eclipse Autococker

می باشند.تعداد 325 لیگ در آمریکای شمالی برگزار می گردد و 175 دانشگاه در جهان دارای باشگاه پینت بال می باشند.

 
 

ورزش پینت بال در ایران توسط آقای حمید نیک پور به جامعه ورزشی جمهوری اسلامی ایران معرفی و در تیرماه 1381 بنیان نهاده شد و ایشان از سوی فدراسیون ورزشهای همگانی به سمت مدیر این ورزش در ایران منصوب شدند.

Illustrator

 

 

پینت بال اما با تانک ها!!! :

این تیتر خبری از خبرنگار ای-بی-سی بود که در تاریخ 30 نوامبر 2006 روی وب سایت آن قرار گرفته و از خبر به ثمر نشستن تلاشی نزدیک به 2 سال برای دستیابی به پینت بال بر رسته زرهی می داد.

 

متن خبر ؛اگر فقط یکی از نگرانی های شما درباره زیاد بودن احتمال مورد اصابت قرار گرفتن و کبودی ناشی از آن است و از طرفی منتظر آخرین تحول در پینت بال هستید.تانک بال همان چیزی است که می خواهید!پروازی به حومه شهر نورث همپتون شایر در انگلستان و پرداخت 139 دلار ایالات متحده برای 2 ساعت در اختیار گرفتن یک تانک و کسب تجربه از بزرگترین رخداد(پینت بال) در میدان نبرد شما در برابر یک تانک دیگر به مبارزه خواهید پرداخت و میتوانید تا3 نیروی دیگر بجز خودتان در داخل تانک مستقر کنید.تجربه ای سخت تر از بودن در جهنم اما خوب!برای کسانی که در انگلستان زندگی نمی کنند عامل محرک خوبی است برای آنکه تلاش بیشتری بنمایند و تانک را دورتر برانند و به یک شهر کوچک(در میدان نبرد) حمله کنند.

اولبن راند نبرد شبیه سازی شده که قرار بود در تاریخ 12 دسامبر انجام شود در 14 دسامبر انجام شد.

 

 

منبع  : "کلوپ ماشین ها"

 مراجع :

ویکی پدیا

کلوپ اسلحه و سخت افزار

وبلاگ بازی پینت بال