clear
event

آيا پينت بال يک ورزش است ؟ (همه چیز درباره پینت بال)

برچسب ها style

description توضیحات

آيا پينت بال يک ورزش است ؟


بله . چه چیزهایی نشانگر ورزش است ؟ داور ، مجموعه ای از قوانین ، تیمهای حرفه ای و اماتور و تورنومنتها و همچنین حمایت کامل صنعت از میلیونها بازیکن . کاملا متقاعد کننده به نظر میرسد . پینت بال به وسیله بسیاری از مردم به عنوان ورزش شناخته نمیشود چون بسیاری از انها نمیدانند که این بازی شامل چه چيزهایی است . اين باعث مشکلاتی برای ما پینت بالر ها میشود که باید پینت بال را به عموم مردم مانند فوتبال یا بسکتبال معرفی کنیم . بسیاری سعی میکنند از مجلات و حتی از طریق برنامه هایی ازتلویزیون این کار را به انجام برسانند . در حقیقت سایتهای اینترنتی نیز راهی برای این کار میباشد .


در حد حرفه ای مقداری امادگی جسمانی برای بازی پینت بال نیاز است . همچنین این تیمها دارای استراتژی هستند و بر روی حرکات خاص و معروف تیمهای دیگر تمرین میکنند(به مانند فوتبال و بسکتبال). بسیاری بر این عقیده اند که پینت بال واقعا ورزش نیست اما اگر یکبار بازی دو تیم حرفه ای بر روی زمین با موانع بادی را تماشا کنند متوجه میشوند که به مانند بسیاری از ورزشها واقعا مهیج است . در پینت بال هنگامی که به فکر موقعیت و مکان خود هستید نیاز به تصمیم گیری برای حرکت دوم نیز دارید . اما درباره انچه که پینت بال به وجود اورده پینت بال اولین بازی فیزیکی است که مرز بین زن و مرد را از بین برده است . زن و مرد میتوانند با هم بازی کنند . پینت بال ورزشی برای همه چه مرد و چه زن و از هر سن و هر گونه فیزیک بدنی است با توجه به تمام انچه گفته شد نظر من این است که پینت بال یک ورزش است . هر چند که نمیتوان نظر شخصی را به کسی تحمیل کرد و فقط میتوان مسائل و موارد را نشان داد . تصمیم گیری با خود شماست .
پینت بال چیست ؟


در مدت زمان کوتاه 15 سال پینت بال یکی از مهیج ترین تفریحات خارج از خانه شناخته شده . این بازی در بیش از 40 کشور در میان میلیون ها زن و مرد در هر رده سنی و عقیده رایج است . همچنین خانه دار ها یا دانش اموزان ، حرفه ای ها و بازنشسته ها،تمامی بازیکنان در عشق به بازی و روحیه مبارزه طلبی قوی مشترک هستند .

تسخیر پرچم
پینت بال ترکیبی از بازی های بچه گانه گرگم به هوا و قایم باشک بازی است ، اما خیلی بیشتر مبارزه طلبی و مغلطه بازی دارد . همچنین دارای فرمت های مختلف بازی است ، به طور معمول تعدادی بازیکن به دو گروه تقسیم میشوند و "تسخیر پرچم " را بازی میکنند. تعداد بازیکنان در هر تیم میتواند از 2 تا 5 یا 7 نفر تا 1000 نفر در هر طرف متغیر باشد که با توجه به ابعاد زمین محدود میشود .
موضوع بازی حمله به سمت تیم دیگر و تسخیر پرچم انهادر حین محافظت از پرچم خود میباشد. در حینی که سعی میکنید پرچم را فتح کنید همچنین باید بازیکنان مقابل را بوسیله هدف قرار دادن با توپهای رنگی از طریق یک تفنگ بادی که به نام "نشانه رو " (مارکر) گفته میشود از زمين حذف کنيد .بازی در زمانهای بین 20 تا 45 دقیقه بسته به ابعاد زمین و تعداد بازیکنان انجام میشود .
در بین بازی ها ، بازیکنان مدتی برای استراحت و چک کردن وسایل خود،و در صورت نياز خرید تعداد بیشتر توپ رنگی (پینت بال ) و همچنین خوردن و اشامیدن و همچنین تعریف ماجراهای پیش امده در طول سناریو وقت دارند . در هر صورت برد یا باخت همگی وقتی را به خوشی گذرانده اند و زمانی مجدد برای بازی دوباره دارند .
توپهای رنگی (پینت بال) چگونه ساخته میشود ؟
توپهای رنگی به وسیله دستگاه های پر کننده که میلیون ها دلار می ارزند و همچنین برای ساخت داروهای کپسولی به کار میروند ساخته میشود . پس شگفت اور نیست اگر بگوییم که بیشتر تولید کنند گان این توپها شرکتهای دارویی میباشند . پروسه واقعی بدین صورت است که دو نوار پهن ژلاتین نرم شده به ماشین تزریق میشوند . این دو نوار به وسیله دو درام چرخنده به هم وصل میشوند . در همین زمان درام ها ماده رنگی را به داخل توپ تزریق کرده و ان را پلمب میکنند . پینت بالها به خاطر اینکه ژلاتین هنوز گرم است خیلی نرم هستند و برای مطمئن شدن از گرد ماندن در جای خاص قرار میگیرند تا سرد شوند و برای مرحله بعدی به اندازه کافی سفت شوند . سپس بر روی صفحاتی قرار میگیرند و به بیرون برده میشوند تا سخت کردن انها ادامه پیدا کند . داستگاه ها معمولا پینت بالها را بوسیله وزن بسته بندی میکنند و همچنین با توجه به تعداد فروخته میشوند . در بسته بندی 2500 عددی شما معمولا میتوانید مقداری بین 2490 تا 2510 ینت بال داشته باشید
نشانه رو
در اشکال مختلف موجود هستند . اغلب بوسیله دی اکسید کربن ، نیتروژن و هوای فشرده کار میکنند . بیشترین انها شامل سیستم های با سیلندر یا تانک قابل شارژ شدن هستند که قبل از هر بار پر شدن قابلیت پرتاب صد ها تیر را دارد . بعضی نیز از تانکهای کوچک12 گرمی استفاده میکنند . و شامل ترکیب بسیار ساده تفنگ بادی هستند . بوسیله عملکرد پمپی نشانه رو ها ، هر بار که بخواهید شلیک کنید باید مجددا قبل از شلیک کردن اماده شود . بوسیله دستگاه نیمه اتومات نشانه رو ، اولین باری که بخواهيد شلیک کنید باید بوسیله یک پمپ تفنگ را اماده کنید . اما بعد از اولین شلیک تفنگ خود به خود اماده شلیک بعدی میشود . بوسیله یک تفنگ کاملا اتومات وقتی که شما ماشه را بکشید به طور اتومات نشانه رو به طور خودکار اماده شده و شلیک میکند و وقت ماشه را ول کنید تفنگ شلیک را متوقف میکند. نشانه رو ها از ساده تا حرفه ای رده بندی میشوند اما انچه در همه انها مشترک است محدودیت در قدرت و رده است . محدودیت بی خطر بودن جهانی در سرعت شلیک گلوله است که بر اساس فوت در ثانیه اندازه گیری میشود ، که یک تفنگ باید سرعت شلیک 300 فوت در ثانیه داشته باشد . و یک رادار برای تست سرعت تفنگ به کار میرود ، و تمامی نشانه رو ها قابلیت تنظیم برای کارکرد زیر حد مجاز را دارند . طول پرتاب تیر نیز محدود است و باید در حدود 50 یارد باشد .
ایمنی

برای بی خطر بودن ، بازیکنان پینت بال باید همیشه از ماسک طراحی شده برای بازی پینت بال استفاده کنند تا از چشمان انها مواظبت کند . ماسکها مادامیکه در زمین بازی و محیط مجاز تیر اندازی هستيد بايد استفاده شوند . تا موقعی که موارد ایمنی بازی پینت بال رعایت شود این بازی بسیار ایمن است . نتایج شرکتهای بیمه ای نشان میدهد که ینت بال از گلف ، تنیس ، شنا ، و خیلی ورزشهای مرسوم دیگر دنیا بی خطر تر است . داوران در زمین بازی مسؤلان ایمنی و قوانین بازی هستند . هر گونه برخورد فیزیکی در طول بازي ممنوع میباشد و بازیکن خاطی از بازی اخراج میشود و حتی امکان اخراج و محرومیت کلی از بازی را نیز در پی دارد . زمین های بازی دارای محدوده ای هستند که معمولا با فنس پوشیده میشود و خروج از این محدوده باعث محرومیت و خروج از بازی میشود .
بازی پینت بال

هدف: حذف بازيکنان
در اين سناريو هيچ تيمي وجود ندارد . هر نفر به طور مستقل عمل میکند . هيچ يک از بازيکنان در ابتدا گلوله ندارد . و در داخل زمین چندين تخم مرغ حاوی تعدادی گلوله وجود دارد. شما بايد تخم مرغ ها را پیدا کرده سپس ميتوانيد ديگران را حذف کنيد .
پینت بال چیست ؟!
پینت بال در لغت از دو کلمه پینت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشکیل شده است ورزشی است تیمی که در مسابقات رسمی با حضور دو تیم انجام میگیرد و هدف از آن تصاحب پرچم آویخته شده در انتهای زمین و انتقال آن به قرارگاه مرکزی تیم خودی است هر تیم شامل 5 ؛ 7 یا 10نفر بازیکن است که هر کدام از آنها مجهز به اسلحه ویژه ای به نام نشانه رو ؛گلوله های رنگی ؛ماسک صورت و تجهیزات دیگری نظیر دستکش ؛پوشش گردن ؛لباس فرم؛کفش مناسب جهت بازی می باشند و درحین بازی با استفاده از نشانه رو و شلیک گلوله هانسبت به حذف بازیکنان تیم حریف و رسیدن به هدف که همان فتح پرچم است اقدام می کنند.  البته در مسابقات غیر رسمی ممکن است اهداف مختلفی طراحی شده و بازی شود و این همان انعطاف موجود در این بازی و عامل ایجاد هیجان در ورزش پینت بال است . ورزش پینت بال در زمین مخصوص و باویژگیهای خاص که مشتمل بر انواع مختلف موانع ؛ سنگرها و جان پناه می باشد انجام می گیرد و دارای سناریو های بسیار زیاد است که با توافق طرفین بازی می توان آن را انجام داد. روش امتیاز دهی بازی نیز با توجه به نوع سناریوی انتخابی و حتی تعداد نفرات شرکت کننده در بازی متفاوت است و در بازی های غیر رسمی می تواند کاملاً توافقی انجام گیرد . ورزش پینت بال در افزایش قابلیتهای جسمانی ؛ چابکی؛ انعطاف؛ تعادل ؛هماهنگی ؛استقامت ؛سرعت و همچنین ویزگیهای روحی و روانی بسیار مثمر ثمر بوده و به تائید بسیاری ازکارشناسان امر ورزش از بسیاری از رشته های ورزشی مناسب تر می باشد. پینت بال از نظر سطح هیجان در رده بالای جدول ورزشهای مهیج قرار دارد . و از نظر تنوع در نوع و شرایط بازی بی نظیر است .
پينت بال را ميتوان حداقل دو نفره و حداكثر با دو تيم چهل نفره بازي كرد.  هم چنين چند گروه در يك زمين، و همزمان ميتوانند به رقابت با هم بپردازند،ولي مسابقات رسمي فقط بادو تيم 5؛7 و يا10 نفره انجام مي گيرد. در بازي اصلي هر تيم داراي جايگاه اختصاصي پرچم تيم، و نيز بازوبند رنگي و لباس متحد الشكل تيم خود ميباشد.
با اعلام شروع بازي توسط داوران، هر تيم بر اساس سناريو و تاكتيك از قبل  طراحي شده  اقدام به پيشروي می کند  و سعي در رسيدن به جايگاه اختصاصي تيم حريف و به تسخير در آوردن پرچم تيم مقابل نموده ونسبت  به برگشت سريع همراه با پرچم تسخير شده به جايگاه خوداقدام مي نمايد.
بديهي است اين رقابت، دوطرفه بوده وهر تيمي كه بتواند پرچم رابدون هدف قرارگرفتن به جايگاه اختصاصي خود بياورد،برنده بازي محسوب مي گردد،حتي اگر يك نفر نيز هدف قرار نگرفته باشد ميتواند اين كار را كرده و برنده شود،در حاليكه حتي يكي از بازيكنان تيم مقابل مورد هدف و اصابت قرار نگرفته باشند.
نكته بسيار مهم در اين ورزش پر هيجان كه در هيچ ورزش گروهي ديگر ديده نمي شود، پرورش فكري و روحي بازيكنان است، به گونه اي كه نهايت روحيه همكاري،فرماندهي وفرمان پذيري گروهي، مشاركت در طراحي و توجيه سناريو،  تاكتيك و  استراتژي گروهي در  اين ورزش مشهود است و بر خلاف ورزش هاي ديگر كه اساسا بازيكنان در ضمن كارگروهي بيشتر به مطرح نمودن خود مي پردارند، در پينت بال بازيكنان با درك فرهنگ ايثارو از خود گذشتگي با به خطر انداختن و حذف خود، فقط به پيروزي و افتخار گروه مي انديشند.
پينت بال را ميتوان با سناريو هاي بسيار گوناگون و متنوع بازي نمود.  در هر يك از سناريو ها نكات برجسته تاكتيكي وجود دارد كه بازيكنان با تفكر و تمرين بيشتر اين نكات را خواهند يافت . به چند سناريو در زير اشار ه ميگردد، البته تعداد ديگري سناريو نيز وجود دارد .همچنين بازيكنان حرفه اي حتي ميتوانند به طرح سناريو هاي جديد مبادرت ورزند.

1- سناريوي حذفي

2-سناريوي از بين بردن فرمانده

3- سناريوي تسخير پرچم

4-سناريوي سرعتي

5-سناريوي دفاع از دژ

6-سناريوي تسليم

7-سناريوي بيست گلوله

8- سناريوي حمله به يگان جلودار

9 -سناريوي مبارزه تن به تن(دوئل)

10-سناريوي ويرانگر

11-سناريوي شكار آهو

12-سناريوي تجسس

13-سناريوي جنگ كلاسيك

14-سناريوي اسراي جنگي

15-سناريوي جبران شكست اوليه

16- سناريوي آتش بار

17-سناريوي تجديد قوا

18-سناريوي  غنائم جنگي

19-سناريوي رهايي گروگان

20- سناريوي خيانت

21-سناريوي بر چسب زدن

22-سناريوي بازي غايب شدنك

23-سناريوي حمل مجروحين

24-سناريوي تك تير انداز

هر کدام از سناریو ها در قسمت  سناریو های بازی توضیح داده شده است .

نظرات (2)

  1. تعبیر خواب (آرشیو)

سلام. من دانشجوی ترم اخر معماری هستم.موضوع طرح نهاییم مجموعه ورزشی-تفریحی .میخواستم بدونم از کجا میتونم اطلاعاتی درباره برنامه فیزیکی پینت بال و فضاهای مورد نیازش بدست بیارم؟ میخوام از این ورزش هم تو کارم باشه اما هیچ چیز درباره فضاهایی که لازم داره نمیدونم ...ممنون میشم کمکم کنید

  پیوست ها
اجازه مشاهده پیوست را ندارید
 
  1. تعبیر خواب (آرشیو)

سلام من دوست دارم پينت بال رو به صورت حرفه اى ياد بگيرم ولى نمي دونم بايد إز كجا شروع كنم و نمي دونم كلاس ها كجا برگزار ميشه اگه راهنماييم كنين ممنون ميشم

  پیوست ها
اجازه مشاهده پیوست را ندارید
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library تنفس اساس مدیتیشن است

insert_link

local_library چیز کیک آلبالویی

insert_link

local_library چیز کیک توت فرنگی

insert_link

local_library در مبارزه با پر مويي موثر است