clear
event

آیا گیاهان جیغ می زنند؟

برچسب ها style

description توضیحات

آیا گیاهان جیغ می زنند؟  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
دانشمندان متوجه شده اند هنگامی که حشرات به گیاهان هجوم می برند ، جیغ شیمیایی پخش میکنند و به شکارچیان آگاهی میدهند تا آفتهای مهاجم را از بین ببرند.
پژوهشگران اداره کشاورزی امریکا در گینرویل فلوریدا به دستگاه دفاعی پیشرفته ای در گیاه ذرت پی برده اند که وقتی کرم پروانه برگهای آن را می جوند زنبورها با علائم شیمیایی حاصل از گیاه مورد هجوم جذب آن میشوند و تخمهای خود را در لارو کرم میگذارند تا وقتی نوزاد زنبور از لارو تغذیه کند لارو از بین میرود.
جیــــغ شیمیایی کاملا" اختصاصی است و تنها پس از مخلوط شدن بزاق کرم پروانه با بخش خراب شده برگ تولید میشود اگر برگ به نحو دیگری بریده شود همان علامت شیمیایی تولید نمیشود ، گیاه سالم هم علامت نمیدهد به این ترتیب معلوم میشود زنبور چگونه کرم پروانه را در کشتزار بزرگ پیدا میکند.
لوبیا ، سویا ، گیاه پنبه و شاید خیلی از گیاهان دیگر از همین وسیله دفاعی بر ضد آفت بهره میگیرند یکی از کارشناسان میگوید با تقویت و بهبود این واکنش طبیعی در گیاهان ، شاید بتوانیم نیاز برای حشره کش ها را از بین ببریم یا کم کنیم که به محیط زیست زیان نرساند د مثلا" دانشمندان شاید بتوانند گیاهانی با خصلت ویژه با انتقال ژنهای خاص پرورش دهند که تولید این ماه شیمیایی را زیادتر کند.
 
 
 
  بانک اطلاعات گردشگری

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هیپتونیزم چیست و چگونه رخ می دهد!؟

insert_link

local_library قانون کارما (از هر دست بدهی از همان دست

insert_link

local_library انرژی چیست و چرا بر روی مراکز انرژی ما(چ

insert_link

local_library باعث درخشندگي چشم ها می شود