clear
event

زمانی برای تعویض گلدان

برچسب ها style

description توضیحات

زمانی برای تعویض گلدان  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
اگر خاك و گلدان گیاه به موقع عوض نشوند، گیاه به تدریج زرد و ضعیف می‌شود، زیر علاوه بر این‌كه كیفیت فیزیكی خاك تغییر می‌كند و قابلیت نفوذپذیری‌اش كم می‌شود، كیفیت شیمیایی‌اش هم تغییر می‌كند و مواد غذایی موجود در آن به مرور زمان جذب گیاه شده، از بین می‌رود.ضمن این‌كه بعضی گیاهان برای رشد بهتر به این نیاز دارند كه جای بیشتر و گلدان بزرگ‌تری داشته باشند، بنابراین لازم است هر سال یك‌بار خاك گلدان را تعویض كنیم و به موقع گلدان آن را هم تغییر دهیم. برای این‌كار با انگشتان یك دست خاك گلدان را نگه می‌داریم و گلدان را وارونه می‌كنیم سپس آهسته گلدان را به لبه میز یا پله می‌زنیم تا این كه ریشه گیاه با توده خاك از گلدان خارج شود.
بهترین زمان برای تعویض گلدان یك گیاه، اوایل اردیبهشت ماه است، چون در این زمان شرایط هوا و دما امكان این را فراهم می‌كند كه گیاه مجدداً فعالیت خود را آغاز كند. البته با توجه به بارش‌های اخیر و هوای مساعد این روزها، هنوز برای تعویض گلدان وقت هست. اما برای عوض كردن گلدان ، نكاتی هست كه دانستنش به شما كمك می‌كند. 
هر وقت دیدید ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون زده، وقت آن است كه گلدان بزرگ‌تری برایش فراهم كنید. 
دهانه گلدان جدید به اندازه دو، سه سانتیمتر از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد، اگر گلدان جدید بزرگ‌تر از حد معمول باشد، تمام نیروی گیاه صرف ریشه‌دهی بیشتر می‌شود و اندام هوایی گیاه خوب رشد نمی‌كند.
دقت كنید موقع تعویض گلدان، خاك گلدان جدید كمی مرطوب باشد، زیرا هنگام خارج كردن گیاه از گلدان، خاك خشك خاصیت چسبندگی ندارد و از ریشه جدا می‌شود و به تارهای كشنده گیاه صدمه وارد می‌كند. 
پس از تعویض خاك گلدان بلافاصله به گلدان آب بدهید تا خاك جدید و قدیمی به هم بچسبند.
 
 
 
  روزنامه تهران امروز

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library راه هایی برای کنترل خشم!

insert_link

local_library آموزش مطالعه - چند تمرین برای تمرکزحواس

insert_link

local_library استفاده ازسنگ پا برای پوست برداری دست

insert_link

local_library برای خشک کردن موهایتان با سشوار