سن سی ویرا (sansevieria)

 

    سن سی ویرا (sansevieria)     
    
▪ از گیاهان مورد استفاده زیاد در خانه‌هاست.
از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه و بومی آفریقاست، برگ‌ها بلند و کشیده و خاردار با حاشیه زرد و به شکل سرنیزه، ارتفاع برگ‌ها به یک متر می‌رسد و تکثیر آن از طریق برگ و یا ساقه‌های زیرزمینی است، بسیار کم‌توقع و مقاوم در برابر خشکی و سایه ولی در این واریته به علت ابلق بودن برگ‌ها به نور بیشتری احتیاج دارد.
‌● نیازها:
▪ نور: نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی‌کند.
▪ دما: در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ است، در تابستان در درجه حرارت مطلوب برای انسان ۲۴ درجه است. نسبت به سرما حساس است و به سرمای بیش از حد تاب نمی‌آورد و دچار یخ‌زدگی می‌شود.
▪ آبیاری: در زمستان هر ۳ هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز کنید چون باعث پوسیدگی گیاه می‌شود. در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.
▪ خاک: بهترین خاک، خاک لوم است (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی «برگ پوسیده یا کود دامی به مقدار کم») است. استفاده بیش از حد از مواد آلی باعث پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می‌شود.
▪ تکثیر: تکثیر این گیاه ساده است یا از گیاه مادری از ریشه به چند قسمت تقسیم می‌شود که هر قسمت دارای ریشه و برگ جداگانه است و در گلدان جدید کاشت می‌شود. یا از طریق قلمه: ساقه گیاه را به قطعات کوچک حدود ۸ سانتیمتر تقسیم کرده و در ماسه کشت می‌کنند دقت شود قطعات وارونه کاشت نشود. برای ریشه دهی سریع‌تر می‌تواند خزانه را با پلاستیک پوشاند تا رطوبت حفظ شود. پس از ظهور ۲ تا ۳ برگ قلمه‌ها را به گلدان اصلی انتقال دهید.
▪ نکته مهم: گیاه کم توقعی است فقط از آبیاری بیش از اندازه پرهیز کنید که باعث پوسیدگی ساقه می‌شود که اکثر موارد از بین رفتن این گیاه در آپارتمان به همین دلیل است.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید