clear
ابلق  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه ابلق از گونه های زیبای گیاه پوتوس است. این گیاه را به راحتی می توان در فضای آپارتمان پرورش داد.
ابلق از انواع گیاهان بالا رونده با برگ هایی به رنگ سبز پررنگ است. برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و نهال را در آن بکارید. قرار دادن گلدان ها در معرض نور مستقیم خورشید توصیه می شود. قسمت هایی از آپارتمان که نیم سایه هستند به رشد هر چه بیشتر گیاه کمک می کنند.دمای اتاق بهتر است خنک بوده و از ۲۰ درجه سانتیگراد تجاوز نکند. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. تکثیر گیاه ابلق از طریق قلمه زدن امکان پذیر است. برای تقویت گیاه هر دو هفته یکبار از بارورکننده های مایع استفاده کنید. 

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه

گل زنگوله ای  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل زنگوله ای از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. برگ های گیاه به شکل قلب و گل های آن به رنگ سفید، قرمز و صورتی و زرد است. بهترین فصل برای کاشت گیاه، زمستان است.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار داده و آنها را از خاک غنی از خاک برگ، ماسه و کودهای گیاهی پر کنید.دمای اتاق باید بالاتر از پنج درجه سانتیگراد باشد و از ۲۵ درجه سانتیگراد تجاوز نکند. توصیه می شود آبیاری گلدان ها بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. قبل از آبیاری مجدد دقت کنید خاک گلدان مرطوب باشد.برای رشد بهتر گیاه، هر سه هفته یکبار خاک گلدان را با بارورکننده های مایع، مخلوط کنید. مناسب ترین PH خاک شش تا شش و نیم است. تکثیر گل زنگوله ای از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایر

نرترا، گل دانه تسبیح  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
نرترا از خانواده روبیاسه (روناسیان) و زادگاه اصلی آن آمریکای جنوبی و استرالیا است.
زیبایی این گیاه به خاطر میوه گرد و قرمز و تسبیح مانند آن است که آن را به همین نام (دانه تسبیح) می‌خوانند.
نرترا دارای ساقه‌های خزنده تودرتو و پرپشت است و خیلی زود ریشه های نابجا در خاک اطراف تولید کرده و گسترش می‌یابد. 
گل‌های آن سبز رنگ است که در بهار ظاهر می‌شود و به تدریج میوه قرمزرنگ آن تا اواخر تابستان ظاهر شده و سطح تمام گلدان را می‌‌پوشاند.
نرترا احتیاج به آب فراوان و نور زیاد و هوای آزاد دارد و زمستان را باید به استراحت بگذراند تا سال بعد آماده تولید گل بشود.

گل‌کاری برای همه ـ حسن حسنی‌زاده
 
 
 
  روزنامه اطلاعات