clear
نخل روغنی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
نخل روغنی از انواع گیاهان تزئینی زیبا با قابلیت کاشت آسان است. این گیاه برای رشد، نیازمند آب و هوای گرم و مرطوب است. از این رو توصیه می شود قبل از کاشت گیاه درجه حرارت اتاق را طوری تنظیم کنید که از ۲۰ درجه سانتیگراد کمتر نباشد. برای تأمین رطوبت اتاق نیز می توان از دستگاه بخور استفاده کرد.برای کاشت گیاه نخل روغنی، گلدان هایی را در اندازه بزرگ انتخاب کرده و آن را از خاک سبک، مرطوب و غنی از خاک برگ و ماسه پر کنید.توصیه می شود گلدان ها را در معرض نور مستقیم خورشید و در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار دهید.آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری، بسته به نیاز گیاه افزایش پیدا می کند. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد.PH خاک بهتر است اسیدی بوده و بین شش تا شش ونیم باشد. تکثیر گیاه نخل روغنی از طریق بذر امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

خردل  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه خردل از انواع گیاهان خوش طعم و مقوی است که به راحتی می توان آن را در فضای آپارتمان پرورش داد. مناسب ترین فصل برای کاشت این گیاه، اواخر زمستان است.
قبل از کاشت، گلدان هایی را در اندازه های متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۲۵ سانتیمتری خاک بکارید. حداقل فاصله میان بذرها باید ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باشد. خاک مخلوط از بارورکننده های گیاهی همراه خاک برگ و رس برای رشد گیاه مناسب است.
آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود. آبیاری منظم به رشد بهتر گیاه کمک می کند. برای زهکشی بهتر می توان، دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار داده و دقت کنید دمای اتاق از ۲۵ درجه سانتیگراد تجاوز نکند.
مناسب ترین PH خاک پنج تا هفت است. از گیاه خردل می توان در تهیه انواع سالاد استفاده کرد.تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن و بذر امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

نخشید یا نخ درخشان  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
▪ نام فارسی: آگلونما ( نخشید یا نخ درخشان)
▪ نام علمی: Aglaonema treubii
▪ نام تیره: Araceae
▪ نام انگلیسی: ‍Chinese evergreen
▪ خصوصیات: همیشه سبز و با ارتفاع ۴۰_ ۵۰ سانتیمتر و گسترش ۲۰_ ۳۰ سانتیمتر ساقه ها کوتاه و برگهای نیزه ای بیرون آمده از غلاف که به طرف پایین خم شده با طول ۱۲_ ۱۵ سانتیمتر دارای لکه _
های سبز مایل به خاکستری در متن سبز روشن می باشد. اسپات گل سفید رنگ و در اواسط تابستان ظاهر می شود.این گیاه به سایه و خشکی مقاومت خوبی دارد و مناسب کاشت گروهی می باشد.
▪ نور: قسمتهای شمالی اتاق های ساختمان به دور از نور مستقیم آفتاب مناسب این گیاه می باشد.
▪ دما: تابستان ( حرارت مطلوب ۲۴ درجه) و در زمستان ( ۱۰_ ۱۵ درجه) بهترین دما می باشد.
▪ آبیاری: تابستان هفته ای دو بار و زمستان هفته ای یک بار و زهکش گلدان باید مناسب باشد.
▪ غبار پاشی: در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان رطوبت اتاق کافی است و از غبار پاشی در معرض آفتاب جلوگیری کنید . گیاه رطوبت پسند است.
▪ خاک: بهترین محیط رشد خاک برگ می باشد. خاک هوموسی سبک مخلوط با ماسه نیز مناسب است.
طالب خاکهای اسیدی است.
▪ کوددهی: در بهار و تابستان ( فصل رشد ) ۲ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص گیاهان زینتی
▪ ازدیاد: پا جوش در بهار با حرارت ۲۱ درجه و بذر در بهار با حرارت ۲۷ درجه سانتیگراد
▪ عوارض و درمان: پژمردگی گیاه و زرد شدن برگها در اثر سردی هوا و زیاد آبیاری کردن گیاه است.
ریز و کمرنگ بودن برگهای جدید در اثر تراکم ریشه ها و یا تغذیه ناکافی است. لکه های قهوه ای در روی برگ ها در اثر گاز آشپزخانه یا مواد براق کننده و تابش اشعه مستقیم آفتاب می باشد.
برگها در امتداد رگبرگ ها زرد شده و در زیر برگ ها لکه های قهوه ای وجود دارد در اثر حشره است که با سم نفوذی میتوان مبارزه کرد.
ـ نکته: تعویض گلدان باید هر ساله در بهار انجام گیرد که جهت جلوگیری از تراکم ریشه ها می باشد .
برگ ها را با پارچه یا اسفنج مرطوب پاک کنید و از مواد براق کننده حتی الامکان استفاده نکنید.
اگر برگها حالت خود را از دست داد چند روز گیاه را در روزنامه بپیچید تا گیاه شکل ایستاده تر به خود بگیرد.
 
 
 
  فارس تک