clear
گل میگو  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل میگو از انواع گیاهان دائمی و همیشه سبز است که به راحتی می توان آن را در فضای آپارتمان پرورش داد. این گیاه در تابستان، گل هایی به رنگ سفید یا صورتی می دهد.
برای کاشت این گیاه در فصل زمستان، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که از ۱۲ درجه سانتیگراد کمتر نباشد. خاک مرطوب غنی از بارورکننده های مناسب به همراه خاک برگ و ماسه برای پرورش این گیاه توصیه می شود.
گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.
آبیاری گل میگو باید بطور منظم و حداقل دوبار در هفته انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان، دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیرگلدانی بزرگ استفاده کرد. مناسب ترین PH خاک، هفت است و برای تقویت گیاه بهتر است هر سه هفته یکبار از بارورکننده های مایع استفاده شود.
تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه زدن در بهار امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

نخل کنتیا  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه نخل کنتیا از انواع گیاهان همیشه سبز و تزئینی است که به راحتی می توان آن را در فضای آپارتمان پرورش داد. این گیاه برای رشد نیاز به آب و هوای گرم و مرطوب دارد.
از این رو در صورت کاشت در فصل زمستان، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که کمتر از ۱۷ درجه سانتیگراد نبوده و رطوبت آن بوسیله دستگاه های بخارساز تأمین می شود.
قبل از کاشت، گلدانی را در اندازه بزرگ انتخاب کرده و آن را از خاک غنی از خاک برگ، ماسه و بارورکننده های آلی پر کنید.
گلدان ها را در مکانی نیم سایه و در معرض غیرمستقیم نور خورشید قرار دهید. آبیاری این گونه باید بطور منظم و حداقل یکبار در هفته انجام شود. تعداد دفعات آبیاری در فصل تابستان بهتر است به سه یا چهار بار در هفته افزایش پیدا کند. 
زهکشی خاک باید بخوبی انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان از یک زیرگلدانی بزرگ استفاده یا دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد کرد. مناسب ترین PH خاک، شش تا هفت است.تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

یوپاس، درخت خودخواهی  
 
     
 
 
در اندونزی درختی به نام «یوپاس» وجود دارد. این درخت سم ترشح می کند و چنان انبوه و پربرگ است که هر گیاهی را که در اطراف آن رشد کند، نابود می کند. 
متاسفانه باید بگویم من کسانی را می شناسم که مانند درخت یوپاس، هیچ خاصیتی برای اطرافیان ندارند. این آدم ها، خودپسند و مقتدرند. آنها همه چیز را برای خود می خواهند و دوست دارند مرکز توجه واقع شوند. هیچ علاقه ای برای کمک به دیگران ندارند; ولی از همه به نفع خود بهره می جویند.
شما به عنوان مسوول یک جمع، حق انتخاب دارید، می توانید مثل درخت یوپاس باشید، سم خودخواهی ترشح کنید، فقط به خود و خواسته های خود بیندیشید، یا این که هم زمان با رشد خود، به دیگران یاری رسانید تا آنها نیز پله های موفقیت و تعالی را سریع تر و راحت تر طی کنند. 
«چارلی چاپلین»، کمدین وارسته و مشهور جهان، ضمن توصیه به بلند نظری، معتقد است: «دنیا آنقدر بزرگ است که برای همه مخلوقات جایی هست، پس به جای آن که جای کسی را بگیرید تلاش کنید جای واقعی خود را بیابید.»
آیا بهتر نیست به جای آنکه دیگران را پایین نگه دارید به فکر بالا رفتن خود باشید؟!
 
 
 
  روزنامه مردم سالا