clear
حسن یوسف ( نیامفل ، کلئوس )  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
▪ نام فارسی: حسن یوسف ( نیامفل ، کلئوس )
▪ نام علمی: Coleus Blumei
▪ نام تیره: Labiatae
▪ نام انگلیسی: Coleus
▪ خصوصیات: گیاهی است علفی – ارتفاع بیش از ۴۰ سانتیمتر و گسترش تا بیش از ۲۵ سانتیمتر – برگهای زیبای آن به رنگهای مخلوط قرمز سفید ، سبز، زرد و قهوه ای – دارای ساقه های ۴ گوش
▪ نور: زیاد
▪ دما: به میزان زیاد ( گرم) ، حساس به سرما
▪ آبیاری: به مقدار زیاد
▪ خاک: خاک باغچه + خاکبرگ + ماسه
▪ کوددهی: ۳ گرم در لیتر هر ۲ هفته ۱ بار از فروردین تا مهر ماه
▪ ازدیاد: بذر از اواسط زمستان تا اویل بهار – قلمه ساقه از شاخه -های بدون گل از اوایل تا اواخر تابستان به طول ۸ سانتیمتر
عوارض و درمان: 
۱) چنانچه گیاه در محل کم نور قرار گید ، برگها کم رنگ خواهند شد.
۲) خشکی باعث ریزش برگها می شود. بنابراین بایستی آبیاری به موقع انجام گیرد.
ـ نکته:
۱) اگر در فصول سرد خارج از گلخانه یا آپارتمان نگهداری شود از بین خواهد رفت. اما در تابستان می توان در زیر سایه درختان قرار داد.
۲) گلها بایستی پس از ظاهر شدن بلافاصله قطع و جوانه گیری گردند.
۳) برای اینکه گیاه حالت بوته ای پیدا کند و بلند و باریک نشود بایستی مرتبآ جوانه گیری شود تا جوانه های جانبی گیاه تحریک شده و شاخه های متعدد تولید کند.
 
 
 
  فارس تک

گل استاپلیا  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل استاپلیا از انواع گیاهان زینتی زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه از خانواده گیاهان گوشتی بوده و برای رشد نیازمند محیطی گرم و مرطوب است. برای کاشت گیاه، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که کمتر از هشت درجه سانتیگراد نباشد. 
برای کاشت گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و آن را از خاک غنی از هوموس، ماسه و بارورکننده های آلی پر کنید. کاشت این گیاه به دو صورت بذر و قلمه امکان پذیر است. گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید اما در ساعات گرم تابستان آنها را در مکانی نیمه سایه قرار دهید. 
آبیاری گیاه بویژه در روزهای گرم تابستان باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود. 
شکوفه زدن در فصل پائیز یا بهار اتفاق می افتد. 
توصیه می شود، هر سه هفته یکبار گیاه را با بارورکننده های محلول تقویت کنید. تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن در فصل تابستان امکان پذیر است. 


بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل حنای ستاره ای از انواع گیاهان همیشه سبز و یکساله است که می توان آن را به راحتی در فضای آپارتمان پرورش داد. این گیاه را می توان به راحتی در فصل زمستان پرورش داد.
قبل از کاشت گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۲۰ سانتیمتری خاک بکارید. دقت کنید، حداقل فاصله میان بذرها ۲۵ سانتیمتر باشد.
خاک مرطوب غنی از بارورکننده های گیاهی، ماسه و خاک برگ برای پرورش گیاه توصیه می شود.
گلدان ها را در مکانی سایه قرار داده و هرگز در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. نور خورشید، برگ ها را زرد کرده و از رشد گیاه جلوگیری می کند.
آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل یک بار در هفته انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان از یک زیرگلدانی بزرگ استفاده یا در کف گلدان دو یا سه سوراخ ایجاد کرد. بهتر است خاک گیاه همیشه مرطوب باشد.
تکثیر گیاه حنای ستاره ای به وسیله قلمه زدن امکانپذیر است. این گیاه در فصل تابستان گل های کوچک با رنگ حنا و به شکل ستاره می دهد.