clear
event

بازنگري روابط دوستانه، پس از ازدواج

برچسب ها style

description توضیحات

پس از ازدواج، به تدريج متوجه تغييراتي در دوستان خود خواهيد شد. معمولا دوستان متاهل با شادي شما را به فهرست زوجهايي كه ميتوان با آنها قرار مسافرت و شام گذاشت، وارد ميكنند و از طرف ديگر، ممكن است ازدواج شما موجب شود كه دوستان مجردتان متوجه ناموفق بودن خودشان در امر ازدواج و داشتن يك زندگي مستقل شوند. اما چگوه ميتوان با دوستاني كه هر يك به شيوه خود فكر ميكنند، كنار آمد؟ 


آيا بايد اين دوستيها را حفظ كنيد؟
ميريام آروند(Miriam Arond) و ساموئل پاوكر (Samuel Pauker) در كتاب خود به نام "اولين سال ازدواج" مينويسند:" برپا كردن يك زندگي اجتماعي كه بتواند هردوي شما را راي نگهدارد، نشانه بسيار مثبتي از موقعيت زندگي مشترك شماست." اين دو و متخصصين ديگر ازدواج اعتقاد دارند كه زندگي اجتماعي آسان و آزاد نشاندهنده امنيت رابطه زن و شوهر است و به اين معناست كه هر دوي آنها ميتوانند بدون بروز نا امني يا حسادت در ديگري، با ديگران معاشرت كنند. 

علاوه بر اين، گاهي لازم است كه ما با دوستان خود مشورت كرده يا تنها براي گفتگو و خنده دور هم جمع شويم. داشتن دوستان متعدد ميتواند شما را به عنوان يك فرد غني كرده و رابطه شما با همسرتان را گسترده تر و عميقتر كند.(اعتراف كنيد كه وقتي همسرتان با لبخندي شاد وارد خانه شده و براي تعريف كردن حوادث بامزه روزي كه با دوستانش گذرانده، بي قرار است، دلتان غنج ميرود). 

دوستان همجنس
احتمال اينكه اين نوع دوستان باعث به جوش آمدن حسادت شوند بسيار اندك است. قراري كه هر از گاه با دوستان همجنس خود ميگذاريم، معاشرت سالمي است و به نوعي يك مرخصي كوتاه از زندگي زناشويي محسوب ميشود. اما اگر شما دونفر درباره مدت زماني كه دور از هم هستيد توافق نداريد،ممكن است دچار مشكل شويد. 

براي مثال اگر شوهر دوست دارد در هفته دوشب را با دوستان خود باشد و همسرش ميخواهد هر شب با هم شام بخورند احساسات هر دو لطمه ديده و اين لطمه به مشاجره ختم خواهد شد. گفتگوي ساده و باز در اينجا بسيار راهگشا خواهد بود. بگذاريد عزيزتان از انتظارات شما آگاه شود و خود را آماده كنيد كه گفتگو در هر دو طرف به مصالحه ختم شود. اگر بتوانيد درباره روزها يا ساعاتي كه با دوستانتان ميگذرانيد بر سر برنامه و زمان مشخصي به توافق برسيد، هر دو سود ميبريد. 

دوستان غيرهمجنس
حفظ رابطه با دوستان غير همجنس شايد يكي از بزرگترين جعبه هاي ويروسي باشد كه در زندگي مشترك باز ميكنيد، به خصوص اگر اين دوست، زماني خواستگار يا دختر مورد علاقه شما هم بوده باشد. شايد شما به ود بگوييد كه همسرتان در نهايت شما را انتخاب كرده است، اما شنيدن خنده آنها هنگام صحبت از شوخيهاي مشترك زمان تحصيل چندان خوشحالتان نخواهد كرد. چگونه از اين احساسات بد اجتناب كنيم؟ توصيه آروند و پاوكر اين است: 

همسر خود را در گفتگو با دوست غير همجنس خود شريك كنيد. هرچه باشد دور هم بودن هرسه شما موجب خواهد شد كه همسرتان متوجه افلاطوني بودن رابطه شما شود. 

يا كاملا برعكس، رابطه دوستي خود را كاملا از زندگي زناشويي خود دور نگه داريد. شايد همسر شما گپ زدن شما با دوستي در شهر ديگر را بدون اشكال بداند اما واقعا نخواهد بداند كار تازه او چطور است. به عبارت ديگر، در حالي كه دوستي خود را با اين دوست قديمي پنهان نميكنيد، بيش از حد هم درباره او صحبت نكنيد و از مقايسه او با همسرتان جدا بپرهيزيد. 

اگر اين دوستي مشكلات زيادي به بار مي آورد، همواره ميتوانيد اين رابطه را قطع كنيد. آيا يك ساعت گپ زدن در ماه با دوست سابقتان ارزش در خطر انداختن زندگي مشتركان را دارد؟ 

در اينجا باز هم به اهميت گفتگو ميان زن و شوهر تاكيد ميكنيم، يك گپ خوب ميتواند هرگونه احساس منفي را در همسر شما از بين ببرد. از طرفي شما از احساسات يكديگر نسبت به اين روابط آگاه شده و شايد تصميمات جديدي اتخاذ كنيد. 

دوستان مجرد
ممكن است پس از ازدواج ادامه دادن رابطه نزديك با دوستان مجرد برايتان مشكل باشد. ممكن آنها دور و حتي حسود به نظر برسند يا ممكن است شما را كسي بدانند كه زندگي مجردي و بودن با آنها را به تشكيل يك زندگي مشترك فروخته است. 

واكنشهاي منفي اين دوستان را به خود نگيريد.احتمال اينكه آنها احساس ترك شدگي داشته باشند زياد است. اگر واقعا ميخواهيد دوستي خود را حفظ كنيد، به اين دوست اندوهگين تلفن كنيد و يك قرار ملاقات با او بگذاريد. هنگامي كه همديگر را در كافه يا جاي ديگر ديديد، از پرحرفي درباره زندگي عاشقانه خود اجتناب كنيد. در عوض درباره علايق مشتركي كه قبل از ازدواج داشتيد صحبت كنيد. اگر تمام گفتگوهاي شما درباره جنس مخالف دور ميزده است، اين احتمال وجود دارد كه دوستي شما به مرگ طبيعي از بين برود. احساس گناه نكنيد، اين اتفاقي است كه زياد رخ ميدهد. اما اگر شما دونفر وجوه مشترك عميقتر و بيشتري داريد، هيچ دليلي وجود ندارد كه معاشرت با يكديگر را ادامه ندهيد. 

دوستان مشترك
در نهايت، يافتن دوستان مشترك و حفظ آنها بهترين روش براي داشتن يك زندگي اجتماعي مشترك است. بيشتر زوجهاي تازه ازدواج كرده، به معاشرت با زوجهاي ديگر متمايلند. اين تمايل به جمعهايي خوب با عده اي كه همه همراهي دارند، منجر ميشود و بهترين جا براي مشاهده و آموختن ريزه كاريهاي مثبت زندگي مشترك ديگران و ارج نهادن به نكات مثبت زندگي مشترك خود ما خواهد بود. البته، اگر بهترين دوست همسرتان، شوهري كاملا نچسب يا كودن دارد، خود را مجبور نكنيد كه مدام با آنها معاشرت كنيد. نظر خود را به همسرتان بگوييد و فراموش نكنيد كه كليد داشتن زندگي مشترك موفق، گفتگو كردن است.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library ازدواج دانشجویی ... شعر طنز

insert_link

local_library افسردگی بعد از ازدواج

insert_link

local_library روابط زوجها در روزهاي تعطيل

insert_link

local_library 5 توصيه براي بهبود روابط