clear
event

آیا می‌دانید که گربه‌‌ها هم آلزایمر می‌گیرند؟

برچسب ها style

description توضیحات

 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
راجع به بیماری آلزایمر چقدر اطلاعات دارید؟ اصلا این بیماری مختص انسان‌ها است یا اینكه حیوانات هم ممكن است به آن مبتلا بشوند. بله حیوانات. تحقیقات دانشمندان دانشكده دامپزشكی ادنیبرگ نشان می‌دهد حتی گربه‌هایی كه سن‌شان بالا می‌رود هم مبتلا به آلزایمر می‌شوند.
به نوشته رویترز، این محققان معتقدند یك رژیم غذایی سالم، محرك‌های روانی و همیاری‌های دیگران می‌تواند میزان خطر و ناتوانی ناشی از این بیماری را كاهش دهد. گربه‌های سالخورده مانند انسان‌های سالخورده در معرض خطر بیماری الزایمر هستند.
تجمع پروتئین‌های غیر طبیعی به نام پلاك‌های آمیلوئید موجب در این بیماری شده و پیام‌هایی را كه توسط مغز فرایند می‌شوند را مهار می‌كنند.
محققان با بررسی گربه‌هایی كه علایم آلزایمر در آنها بروز كرده بود دریافتند پروتئین ‌ غیر طبیعی مشابهی شبیه به پروتئین‌هایی كه در مغز بشر است در مغز گربه‌های بیمار نیز دیده می‌شود. تحقیقات روی سایر حیوانات مانند سگ‌ها كه مشكوك به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل هنوز دامه دارد. گربه‌ها بسیار سریع‌تر از انسان سالخورده می‌شوند و می‌توان براحتی در مورد فرایند پیری آنان تحقیق كرد و بیماری آنان را درمان كرد.
در این تحقیق بسیار از گربه‌ها در سن ۷ سال تا ۱۲ سال بودند دوره كوتاه زندگی گربه‌ها در مقایسه با انسان به محققان اجازه می‌دهد تا بهتر و سریع‌تر بتوانند رژیم غذایی ، فشار خون و داروهای درمان كننده را در این حیوانات بررسی كنند. علایم زودرس زوال عقل شامل تغییرات رفتاری و گریه‌های شبانگاهی به دنبال تغییر در خواب از علایم این بیماری است. فقدان محرك‌های محیطی و روانی و كاهش مداخلات می تواند از عوامل موثر در ایجاد این بیماری در حیوانات باشد.
بیماری الزایمر دلیل زوال عقل در سالمندان است و در حدود ۱۲ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.
 
 
 
  روزنامه سلامت

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library بخارهايي که پوست را جوان‌مي‌کند

insert_link

local_library هنگام رژ زدن، رژي را انتخاب کنيد که ...

insert_link

local_library خانم هایی که چشمان درشت دارند

insert_link

local_library آیا زیبایی باعث علاقه مخاطب می شود !