clear
event

آیا می دانید چرا تعداد خانم ها بیش از آقایان است؟

برچسب ها style

description توضیحات

 
 
 
 
 
   
   
 

حتما شنیده اید كه كروموزوم Y در حال زوال است ، ولی آیا مردان رو به نابودی اند؟ زنان بخاطر داشتن تفاوتی سیتوژنتیكی از مردان متمایزند. یك كروموزوم X اضافی بجای Y باعث شده است آنها زن باشند.
تقریباً یك دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن كروموزوم Y در مردان می گذرد. در واقع كروموزوم Y باعث می شود كه مردان ، مرد باشند. اما نقشه برداری اخیر از ژنوم شامپانزه نشان داده است كه از كروموزوم Y محافظت می شود. این امر بخاطر تك همسری انسان است.
ژن های انسان در ۲۳ جفت كروموزوم گسترش یافته اند كه ۲۲ تای آنها كاملاً مشابه می باشند. كروموزوم ۲۳ همانند یك سكه ی دو رویه در عالم بیولوژی محسوب می گردد. دو X بمعنی زن بودن و X در كنار Y بمعنی مرد بودن است. جفت های كروموزومی غالباً قطعاتی از DNA را طی فرایند نوتركیبی ، مبادله می كنند. نقش نوتركیبی فعال نگه داشتن ژن ها می باشد.
تا اواخر دهه ۱۹۹۰ عقیده بر این بود كه كروموزوم Y انسان بخش عمده ای از ژن های كروموزوم X را ندارد تا بتواند با آن تبادل قطعه انجام دهد. نتیجه این امر باعث كاهش و غیر فعال شدن تدریجی ژن های كروموزوم Y می گردد تا اینكه نهایتاً محو شود. بطوریكه پیشبینی شد نسل مرد بین ۵ تا ۱۰ ملیون سال اینده از كره خاكی محو خواهد شد.
چون انسان و شامپانزه از یك جد مشترك در ۶ ملیون سال پیش منشا گرفته اند ، دیوید پیج (David Page) از مؤسسه Whitehhead در ماساچوست بر آن شد تا روند نمو كروموزوم Y در شامپانزه و همتای انسانی آن را مطالعه نماید. آنچه او كشف كرد دور از تصور بود: كروموزوم Y در شامپانزه بیشتر از Y ی انسانی تحلیل رفته بود. پیج و همكارانش نتیجه گرفتند كه شامپانزه های ماده بعلت بی بند و باری و داشتن چندین شریك جنسی ، توانسته اند ژن های Y را به گونه ای القا كنند كه اسپرم های فعالی را تولید نمایند. در واقع بقول این محققین جنگی بین اسپرم های شامپانزه وجود دارد. هر شامپانزه نر سعی می كند ژن های خود را تحمیل نماید. در واقع طی این روند ، ژن های غیر تولید مثلی واقع بر كروموزوم Y ، سست و غیر فعال شده اند. بعلاوه تحلیل Y در شامپانزه شباهت هایی را با انسان نشان داده است. دانشمندان این مؤسسه بر این باورند كه اگر چه كروموزوم Y انسانی در ابتدا ژن هایی را از دست داده اند ، ولی در قرون اخیر نسبتاً پایدار شده است. كروموزوم Y انسان از سرنوشت Y شامپانزه دور مانده است و این امر بدلیل تك همسری بودن و یا منوگامی بودن انسان است.
اسپرم انسان رقابت اسپرم های شامپانزه را نداشته است. بنابراین فشاری را برای تولید اسپرم قوی تر متحمل نشده است. تمام ژنتیك دانان معتقدند كه زوال كروموزوم Y در انسان متوقف شده است. جنی آ. مارشال از دانشگاه ملی استرالیا ، كانبرا ، می گوید كه از ۳۰۰ ملیون سال گذشته كه كروموزوم Y انسان متولد شد ، بتدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان بحث ادامه دارد كه آیا كاهش میزان مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است و یا خیر ؟

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هیپتونیزم چیست و چگونه رخ می دهد!؟

insert_link

local_library قانون کارما (از هر دست بدهی از همان دست

insert_link

local_library انرژی چیست و چرا بر روی مراکز انرژی ما(چ

insert_link

local_library ارزش غذايي جوانه ها