clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

باغچه‌ای زیبا داشته باشیم

برچسب ها style

description توضیحات

 
  باغچه‌ای زیبا داشته باشیم  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
در طراحی فضای سبز با ترکیب‏هایی از سنگ و گیاه باغچه‌های کوچک و زیبایی ساخته می‏شود که بسیار زیباست. این طرح‏ها در سال‏های اخیر طرفدارهای بیشتری پیدا کرده است. در اینجا با نحوه آرایش سنگ‏ها و گیاهان و ساخت باغچه‌های کوچک صخره‏ای آشنا می‏شوید. تهیه و انتخاب سنگ
انتخاب و تهیه سنگ کار مشکلی نیست. در کنار جوی‏های آب قلوه‏سنگ‏ها و سنگریزه‌های رنگارنگ فراوانند، اما سنگ‏های بزرگ‌تر را باید از اطراف شهر تهیه کنیم. 
● آماده کردن زمین
قبل از هر چیز زمین را کودپاشی کرده و با بیل زیر و رو می‏کنیم تا کاملاً هوا بخورد، سپس کلوخه‌ها را با چنگک خارج نموده و آن را صاف و یکنواخت می‏کنیم، در صورت تمایل می‏توانیم سطح باغچه را با خاکریزی بیشتر به شکل برآمده یا تپه درآوریم. 
● چیدن سنگ‏ها
ابتدا سنگ‏های بزرگ را در محلی مناسب قرار دهید. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‌تر باشند باید فاصله آنها از یکدیگر بیشتر شود. بعد از چند بار جابه‏جا نمودن سنگ‏ها شکل مناسب و دلخواه شما به دست می‏آید. 
در اطراف سنگ‏های بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) قدری خاک اضافه کنید تا بستر مناسب برای کاشت گیاهان آماده شود. وقتی گیاهان را به زمین نشاندید، قلوه‌سنگ‏ها و در آخر سنگریزه‌ها را در زمین پخش کنید. 
● وسعت زمین
در باغچه‌های بزرگ‌تر از سنگ‏های بزرگ بیشتری استفاده می‏شود. هر قدر باغچه کوچک‌تر باشد، حجم سنگ‏ها کمتر و امکان استفاده از گیاهان پوششیِ کوتاه بهتر فراهم می‏شود. به طور مثال در کنار تخته‌سنگ‏های بزرگ درختچه‌هایی چون بربریس، زرشک، ماهونیا، پیراکانتا، زیتون، و کاج‏هایی چون تویا می‏تواند مورد استفاده قرار گیرد. 
اندازه و ارتفاعی که گیاهان در سال‏های بعد پیدا می‏کنند نقش مهمی در انتخاب آنها دارد. برای کنارِ سنگ‏های بزرگ گیاهانی چون رزماری، لاوان و بومادران که سال به سال رشد می‏کنند مناسبند؛ هر چند اینها هم باید کنترل شده و به موقع هرس شوند. گیاهان رونده که خزنده‏اند و شاخه‌هایشان را به صخره‌ها و سنگ‏ها تکیه می‏دهند، گیاهان مناسبی برای کنار سنگ‏های بزرگ هستند. اما وقتی قرار باشد یک باغچه کوچک را طراحی کنیم طبعا ناگزیریم سراغ گیاهان کوتاه‏تر برویم در این صورت ممکن است به جای «تویا» که ارتفاعی معادل یک متر و نیم دارد، از «کاج اِلودی» استفاده کنیم که ارتفاع آن حداکثر ۷۰ سانتی‏متر است. 
● نور
مقدار سایه یا آفتاب در طول روز نقش مهمی در انتخاب گیاهان دارد. در محل‏های آفتابگیر از انواع نازهای دائمی، آلیسوم زنبق، کوکب، لاله، نرگس، تاج‏الملوک و گازانیا استفاده کنید. اما اگر باغچه نور کافی ندارد، کاشتِ آجوکا، یولاف وحشی و هِدِراهلیکس، سیپروس و پاناس‏گراس موفقیت‏آمیز است. 
سطح خاک به وسیله گیاهان پوششی مانند انواع سدوم آجوکا و گیاهانی از خانواده شبدر (مانند چمن دایکوندرا) به آسانی پوشیده می‏شود. در صورت تمایل می‏توانید از سنگریزه‌های رنگی استفاده کنید. این سنگریزه‌ها که معمولاً در رنگ‏های سفید، آبی، قرمز یا زرد هستند، زیبایی خاصی به باغچه می‏بخشند.
 
 
 
  روزنامه کارگزاران

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library چطورآرايش کنيم تاچهره مان گرما داشته باش

insert_link

local_library همه چیز در مورد ابرو و داشتن ابروهای زیب

insert_link

local_library سایبان، پوششی مقرون به صرفه و زیبا

insert_link

local_library حلقه‌ گل‌ زیبا