clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

سوسن چلچراغ

برچسب ها style

description توضیحات

سوسن چلچراغ  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
این گیاه متعلق به سرده سوسن چلچراغ و تیره سوسن است و تنها یک گونه علفی بسیار زیبا از این گیاه در ایران یافت می‌شود.
▪ نام فارسی: سوسن چلچراغ
▪ نام علمی: Lilium Ledebourii (Baker) Boiss. 
ویژگی‌های گیاه شناسی: گیاهی پایا، پیازدار، با ساقه‌ای پوشیده از برگ، به ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر. برگ‌ها ایستاده، خطی- سرنیزه‌ای، نوک تیز و کرک دار.
▪ زمان گل و میوه دهی: از اردیبهشت تا مرداد. 
پراکندگی جغرافیایی در کشور: این گیاه به تعداد اندک و در رویشگاهی کم وسعت در ارتفاعات عمارلو واقع در۵۰ کیلومتری شرق رودبار در استان گیلان می‌روید.
▪ مصارف و کاربردها: به‌دلیل کمیاب بودن و در نتیجه پهنه گسترش بسیار محدود در این مقوله اطلاعاتی وجود ندارد ولی به‌منظور آشنایی بیشتر با این گیاه، مصارف و کاربردهای یکی از خویشاوندان نزدیک اینگونه با نام فارسی سوسن یا گل سوسن ذکر می شود: 
▪ محیط زیست: تولید غذا (انرژی و مواد) به‌عنوان اولین حلقه زنجیره غذایی در زیست بوم‌ها، تلطیف هوا با تولید اکسیژن و رطوبت، حفاظت از خاک در برابر فرسایش آبی و بادی، ایجاد محیط زیست مناسب برای انسان و سایر جانداران مصرف‌کننده و به‌خصوص زیبا سازی محیط از خصوصیات این گیاه است.
▪ خواص درمانی: کرم‌های تهیه شده از پیاز این گیاه به‌دلیل داشتن مقادیر فراوان موسیلاژ به‌عنوان نرم‌کننده پوست و همچنین تسکین‌دهنده التهاب‌های پوستی، سرمازدگی، سوختگی، زخم‌ها، ورم‌ها و سایر بیماری‌های پوستی به کار می‌روند.

سید رضا صفوی
گیاه شناس
 
 
 
  همشهری آنلاین

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید