clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
event

پوسیدگی ریزوکتونیایی

برچسب ها style

description توضیحات

 
  پوسیدگی ریزوکتونیایی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
● پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و سوختگی در اندام‌های هوایی گیاهان زینتی
▪ علائم بیماری:
علائم بیماری پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه، مشابه سایر بیماری­های قارچی ریشه است. در این بیماری رشد گیاه نسبت به کاهش رشد ریشه و تغییر رنگ آن تقلیل پیدا می­کند. سوختگی اندام­های هوایی و لکه برگی گیاهان در اثر ریزوکتونیا علائم متفاوتی در گیاهان میزبان و شرایط محیطی مختلف از خود نشان می­دهد. مسیلیوم ریزوکتونیا معمولاً قرمز قهوه­ای است که در زمان رشد حالت تار عنکبوت پیدا می­کند. لذا از بین رفتن بافت گیاهی، عدم فروش محصولات را به همراه دارد. ولی بر عکس در روی بعضی از گیاهان لکه‌های پراکنده و روی برگ‌های ضخیم و گوشتی لکه­ها به صورت حلقه‌های متحدالمرکز ایجاد می­شود که نشانه رشد متناوب لکه­ها می­باشد. جدا شده­های این قارچ از گیاهانی مثل کاکتوس و برگ‌های ضخیم مشاهده می‌شود.
▪ عامل بیماری:
قارچ Rhizoctonia solani عامل بیماری گزارش شده ­است و شناخته­ترین پاتوژن عامل پوسیدگی ریشه و سوختگی اندام­های هوایی گیاهان زینتی محسوب می­شود. جدا شده‌­های این قارچ از گیاهان زینتی به خوبی بر روی محیط غذایی سیب زمینی دکستروز آگار رشد می‌کنند. 
از جمله میزبان‌های این قارچ سرخس­ها، پوتیس­ها، انجیری­ها و فیکوس­ها و تمام گیاهان زینتی هستند. جدا شده‌ها از یک میزبان علائم مشابه بر روی میزبان‌های دیگر ایجاد می­کند و موید آن است که احتمالاً میزبان اختصاصی نداشته باشند. میزبان اختصاصی یعنی قارچ جدا شده از یک گیاه اختصاصاً روی آن میزبان رشد و تولید بیماری کند و علائم اختصاصی همان بیماری را در روی آن گیاه مخصوص به وجود ­آورد. 
افزایش حرارت هوا از حدود ۳۴ به ۴۰ درجه سانتیگراد بر شدت بیماری می­افزاید و در بیش از ۴۴ درجه سانتیگراد بیماری کاملاً متوقف می­شود. لذا به طور خلاصه می­توان گفت که حرارت خاک بین ۱۹ تا ۲۴ درجه بر شدت بیماری به طور بارز و آشکار می­افزاید. 
▪ مبارزه با بیماری:
بنومیل، اتریدیازول و تیوفانات متیل به صورت محلول‌پاشی برای ضد عفونی خاک مناسب است و برای سم‌پاشی علیه سوختگی اندام­های هوایی از قارچ‌کش‌هایی مانند کلروتالونیل تیوفانات متیل، مانکوزب و نیکلوزولین استفاده می­شود.
 
 
 
  مطالب ارسال شده به آفتاب

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید