چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۶

آخرین بروز رسانی03:05:16 AM GMT

محل تبلیغات شما

یاس زرد

نامه الکترونیک چاپ
یاس زرد  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
یاس زرد نوروزی Forsythia خیلی مشهور و در تمام باغات پراكنده است .
اولین گلهای آن پس از پایان زمستان ظاهر شده و نوید بخش بهار میباشد.
مشهورترین این گلها ( F.n. intermedia ) است كه به شكل بوته قوی بوده و ارتفاع آن به ۵/۲ ـ ۳ متر می رسد .
از حدود ۱۵ روز به نوروز مانده در مناطق معتدل شاخه های این بوته زیبا از وسط تا انتها دارای گل شده و به شكل یك خرمن گل زرد رنگ زنده ای در می آید و حقأ قابل ستایش و تماشا می باشد .
گلكارانی موفق به اصلاح و بهبود در این نوع شده اند و انواع جدیدی را پروش داده اند كه دارای گلهای پهن و گرد و به ارتفاع متوسطی است مثلا نوع F.ovata داری رنگ زرد قناری و بسیار انبوه و پرگل می باشد كه ارتفاع آن به ۵/۱ متر می رسد و ۸ تا ۱۰ روز از سایر یاسهای زرد زودتر به گل مینشیند و رقم بسیار جالب و نو ظهوری است .
رقم F. suspensa شبیه یكی از ارقام F.x. intermedia كه رونده میباشد و برای پای دیوارهای بلند و یا روی آلاچیق از آن میتوان استفاده كرد .
این رقم را میتوان روی تپه و بلندیها كاشت تا شاخه های آن سمت پائین سرازیر شوند و بنابراین اگر در تراس از آن استفاده شود می شود آن را از تراس به پائین آویزان كرد .
تمامی ارقام یاس زرد مناطق آفتابی یا حد اقل خیلی روشن را ترجیح میدهند و در تمام خاكها حتی خاكهای آهكی می توانند رشد كنند ولی خاكهای هوموسی برای این گیاه بهترین خاك است و در آن بهترین رشد را میدهد .
شرایط خارج از شهر را بهتر میپسندد ولی در شهر هم سازگاری دارد.
پس از پایان گل دهی باید شاخه های پیر این بوته ها را هرس كرد تا شاخه های جوان جانشین آنها شده در فصل خود گلبارتر شوند ولی این كار بایستی با ملایمت انجام شود تا آنكه یكباره تمام شاخه های پیر را هرس كنند چه موجب افزایش شاخه هائی میشود كه درسال بعدگل نخواهند داد وفقط مواد غذائی زمین را مصرف میكنند .
یاس زرد درختچه توپری است كه میتواند بجای پوشش دیواری منازل ، پَرچین ، حفظ دیوارها و یا تزئین باغچه استفاده شود .
● تكثیر :
این درختچه به وسیله قلمه ، پاجوش و خوابانیدن زدیاد می شود و بهترین فصل این عملیات قبل از شروع فصل زمستان است و بریده شاخه های آن میتواند زینت بخش اطاق نشیمن و سالن پذیرائی باشد .
 
 
 
  سایت هرس

افزودن نظر


جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان

خواب هایی را که دیده اید تعریف کنید !

محل تبلیغات شما