یوکا

یوکا  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه یوکا از انواع گیاهان زینتی با قابلیت کاشت آسان در فصل زمستان است. این گیاه با هرگونه شرایط آب و هوایی سازگار بوده و نوع بی گل آن برای پرورش در محیط آپارتمان توصیه می شود.
قبل از کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و آن را از خاک غنی از شن، سنگ ریزه و مواد آلی پر کنید. بذرها را در عمق ۲۵ سانتیمتری خاک کاشته و دقت کنید حداقل فاصله میان بذرها، ۲۰ سانتیمتر باشد.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. دمای اتاق در فصل زمستان نباید از ۱۶ درجه سانتی گراد تجاوز کند. این گیاه نسبت به سرما مقاوم است.
برای آبیاری یوکا، باید دقت کرد خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد، آبیاری باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود، این میزان در فصل گرما به دو روز یکبار افزایش پیدا می کند.
استفاده از کودهای مایع، هر سه هفته یکبار در رشد بهتر گیاه مؤثر است و مناسب ترین PH خاک، شش است.تکثیر گیاه یوکا از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل کلم زینتی

گل کلم زینتی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
کلم تزئینی از گیاهان همیشه سبز و زیبا است که هر سال با فرا رسیدن بهار گل می دهد. این گیاه از انواع گیاهان دو ساله است و کاشت آن در فضای آپارتمان به راحتی امکان پذیر است.
کلم زینتی برای کاشت در فصل زمستان بوده و نسبت به سرما مقاوم است. قبل از کاشت گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتیمتری خاک بکارید. بهتر است حداقل فاصله میان بذرها، ۲۰ سانتیمتر باشد.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه برای رشد، روزانه نیازمند نور خورشید حداقل به مدت چهار تا پنج ساعت است آبیاری گیاه باید بطور منظم انجام شود و زهکشی خاک بخوبی انجام گیرد. دقت کنید خاک گیاه همیشه مرطوب باشد.
مناسب ترین خاک برای پرورش گل کلم زینتی خاک آهکی غنی از خاک برگ و ماسه با PH بین هفت تا هفت و نیم است. کودهای آلی برای تقویت گیاه مناسبند. تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه زدن انجام می شود.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل آهار

گل آهار  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل آهار از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه برای رشد، نیازمند آب و هوای خشک و گرم است. از این رو توصیه می شود در صورت کاشت این گیاه در فصل پائیز، گلدان ها را در گرم ترین محل آپارتمان قرار داده و دقت کنید دمای اتاق از ۱۵ درجه سانتیگراد کمتر نباشد. 
قبل از کاشت، گلدان ها را از خاک سبک همراه با بارورکننده های طبیعی پر کنید. گل آهار برای رشد، نیازمند آبیاری منظم است. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد.برای زهکشی بهتر می توان دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد کرد و توصیه می شود، حداقل دفعات آبیاری گیاه، سه بار در هفته باشد. گل آهار انواع مختلفی داشته و طول آن در مرحله گل دادن، حداکثر به ۵۰ سانتی متر می رسد. 

[بابک افخمی]
 
 
 
  روزنامه ایران