صبر زرد

 

صبر زرد  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه آلوئه یا صبر زرد از انواع گیاهان آپارتمانی همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه دارای برگ های گوشتی است و کاشت آن در فصل زمستان امکان پذیر است.
برای کاشت این گیاه در فصل زمستان، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که از ۱۲ درجه سانتیگراد کمتر نباشد. برای تأمین رطوبت نیز می توان از دستگاه بخارساز استفاده کرد.
خاک غنی از ماسه، خاک برگ و بارورکننده های گیاهی برای رشد گیاه مناسب است. گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. 
آبیاری گیاه آلوئه باید بطور مرتب و حداقل دو بار در هفته انجام شود. استفاده از کودهای مایع هر سه هفته یکبار برای رشد گیاه توصیه می شود. تکثیر این گیاه از طریق بذر و کاشت پاجوش در فصل بهار امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 

 

 
  روزنامه ایرا

دوره استراحت پیاز

دوره استراحت پیاز  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
وقتی برگ بوته‌های پیازدار شروع به پژمرده‌شدن کرد و به زردی گرایید، آب دادن گیاه باید قطع شود و از این موقع استراحت گیاه شروع می‌شود. هر یک از انواع پیازها دورهٔ استراحت معینی دارند و باید آنها را بلافاصله از خاک خارج کرده و در مقابل آفتاب خشک کنند. 
بدیهی است بعضی از پیازها دورهٔ استراحت را در خاک و در گلدان می‌گذرانند، ولی برای مثال پیاز لاله را باید از خاک خارج و کاملاً خشک کرد، ولی بعضی دیگر را بدون آنکه از گلدان خارج کنند، در محل مناسبی قرار داده و اطراف و روی گلدان را ماسه می‌ریزند، به طوری که روی گلدان را ماسه کاملاً بپوشاند. 
چنانچه بخواهند زودتر به گل بنشیند بعد از گذراندن دورهٔ استراحت آنها را به داخل گلخانه انتقال می‌دهند تا زودتر از موقع به گل بنشیند. در هر صورت پیازهای داخل باغ را باید تا آخرین فرصت در زمین نگهداشت تا پیاز در دورهٔ استراحت اولیه، بافت‌های داخلی خود را کامل کند، سپس آنها را بیرون آورده و پیازهای آفت‌زده و معیوب را از رده خارج می‌کنند و بقیه را برای طی دورهٔ استراحت آماده می‌کنند. شاخه‌های سبز پیاز را مادام که به زردی نگراییده، نباید درو کرد و همچنین نباید پیاز را با برگ سبز آن از زمین خارج کرد. همچنین در مواقع گل‌چینی نباید برگ سبز را همراه با شاخه گل از بوته جدا کرد، زیرا برگ‌ها مواد غذایی پیاز را آماده می‌کنند.
پیازهایی را که یک سال پیش‌رس کرده‌ایم‌، نباید در سال بعد به همان منوال ادامه داده و آنرا پیش‌رس کنیم.
به طور کلی بهترین موقع برای جابجا‌کردن و فرستادن پیاز به نقاط دوردست، زمان استراحت آنها است. ‌آن دسته از پیازها که در بهار گل می‌دهند، تابستان در حال استراحت هستند. 
مانند سنبل، نرگس، لاله،‌ زعفران. دسته دیگر که در تابستان و پاییز گل می‌دهند، مانند گلایل موقع استراحت آنها زمستان است.
در مورد پیازهایی که در زمین‌های وسیع کاشته شده و بخواهند قبل از شروع فصل استراحت زمین را برای برنامه دیگری مورد استفاده قرار دهند، می‌توان پیازها را خارج کرده و در روی یک ردیف در زمین شیب‌داری قرار داده و روی آن‌را شن و یا خاک داد تا دوره استراحت خود را شروع و رشد خود را تمام کند.
در مورد پیازهایی که در گلدان هستند، بهتر است مقداری از خاک اطراف گلدان را بیرون آورده و به جای آن کود پوسیده بریزند یا آنکه تمام محتویات گلدان را خارج کرده و آن‌را در گلدان بزرگتری کاشته و کود پوسیده و خاک قوی به آن بدهند و چنانچه جوانه‌های پیاز ظاهر شد، به گلدان مقدار کمی آب می‌دهند تا رشد خود را شروع کند.
در موقع تعویض گلدان مخصوصاً موقعی که پیاز در حال استراحت است، می‌توان در کنار سوخ‌های مادر، سوخ کوچکی که بیرون آمده را جدا کرده و در گلدان جداگانه کاشت.
در بعضی از انواع پیازها مانند سوسن سفید و بگونیای تکمه‌دار، از محل اتصال برگ به ساقه، غدهٔ‌ریزی بیرون می‌آید که پس از رسیدن، آن‌را از پایهٔ مادری جدا کرده و در گلدان جدید می‌کارند.
همچنین بعضی از انواع سوسن سفید را با کاشتن فلس‌های سوخ، همانند قلمه‌زدن برگ بعضی از گیاهان تکثیر می‌کنند.
 
 
 
  روزنامه اطلاعات

کالانکوئه

کالانکوئه  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه کالانکوئه از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است.
این گیاه برای رشد نیازمند رطوبت و گرما است، از این رو برای کاشت در فصل زمستان، توصیه می شود، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که از ۱۸ درجه سانتیگراد کمتر نباشد، رطوبت را نیز می توان با استفاده از دستگاه های بخارساز تأمین کرد.
قبل از کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتی متری خاک بکارید. خاک غنی از ماسه، کود گیاهی و خاک برگ برای رشد گیاه مناسب است.
گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.
آبیاری گیاه کالانکوئه باید بطور مرتب و حداقل دوبار در هفته انجام شود.دقت کنید، خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد.استفاه از کودهای مایع هر یک ماه یکبار برای رشد بهتر گیاه توصیه می شود. تکثیر گیاه کالانکوئه از طریق بذر و قلمه در فصل تابستان امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران