من کهن ترین درخت زنده روی زمین

من کهن ترین درخت زنده روی زمین  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
من یک «سرو» هستم که در ایران در شهر ابرکوه زندگی می کنم. کارشناسان ایرانی و خارجی زیادی تا به حال از من دیدن کرده اند و طبق برآورد دانشمندان روسی و ژاپنی سن من به هشت هزار سال می رسد.
ارتفاع من ۲۵متر، دور تنه ام ۱۱‎/۵متر و محیط من ۱۸ متر است.سن دقیقم را اگر بخواهی بدانی شاید تعجب کنی؛ سن من یک میلیون و ۶۴۲ هزار و ۵۰۰ روز است.
حمدالله مستوفی در کتاب خودش «نزهٔ القلوب» که در سال۷۴۰ هجری قمری نوشته شده، درباره من چنین نوشته است: «در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ مشهور بوده اند حالا این سرو از آنها بلندتر و بزرگتر است.»
و جالب است بدانید به عقیده برخی از مورخان، نهال مرا پسر حضرت نوح کاشته است.
نام من در سال۱۳۸۲ به عنوان یک اثر طبیعی به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است.
 
 
 
  روزنامه ایران

گیاه فیتولاکا

گیاه فیتولاکا  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گیاه فیتولاکا از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در محیط آپارتمان است. این گیاه نسبت به سرما و درجه حرارت زیر صفر درجه مقاوم بوده و به راحتی می توان آن را در فصل زمستان پرورش داد.
برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذر ها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک مرطوب غنی از هوموس و بارور کننده های گیاهی برای رشد گیاه فیتولاکا مناسب است.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. خاک گیاه باید همیشه مرطوب و زهکشی آن به خوبی انجام شود.
استفاده از بارورکننده های محلول هر سه هفته یکبار برای رشد بهتر گیاه و گلدهی سریع آن توصیه می شود.
PH خاک بهتر است بین شش تا شش و نیم باشد. تکثیر گیاه فیتولاکا از طریق بذر در فصل بهار امکان پذیر است.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران

گل سپاسی

گل سپاسی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
گل سپاسی از انواع گیاهان زیبا با برگ هایی همیشه سبز و نیزه ای شکل بوده که به راحتی می توان آن را در محیط آپارتمان پرورش داد.
این گیاه نسبت به سرما مقاوم بوده و به آسانی می توان آن را در فصل زمستان پرورش داد.
برای کاشت گل سپاسی، گلدانی را در اندازه بزرگ انتخاب کرده و آن را از خاک مرطوب و غنی از بارورکننده های آلی و ماسه پر کنید. سپس بذرها را در عمق ۲۵ سانتی متری خاک بکارید.
گلدان ها را در نورگیرترین مکان آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود، برای زهکشی بهتر خاک می توان دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد.
استفاده از کودهای محلول هر سه هفته یکبار به رشد بهتر گیاه کمک می کند. تکثیر گل سپاسی از طریق بذر و قلمه زدن در فصل بهار امکان پذیر است. این گیاه در فصل تابستان گل هایی به رنگ آبی و بنفش زنگوله ای شکل می دهد.

بابک افخمی
 
 
 
  روزنامه ایران