clear
library_books
event

ایرانی ها نوشابه خور ترین ملت جهان !

برچسب ها style

description توضیحات

امروزه مصرف نوشابه های گازدار به طور فزاینده ای میان مردم رایج شده پژوهشگران پوسیدگی دندان ها، چاقی، سو»تغذیه، تاثیر منفی بر روی کلیه ها، پوست و استخوان را از جمله مضرات مصرف نوشابه های گازدار می دانند.

 طبق آماری که به دست آمده سرانه مصرف نوشابه های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان نشان می دهد که ما در سرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده ایم

 برای اینکه بیشتر وحشت کنید بد نیست بدانید که میانگین مصرف نوشابه های گازدار در دنیا برای هر فرد ۱۰ لیتر است. در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است. در حالی که مصرف شیر و لبنیات تنها حدود ۱/۱۰ درصد رشد کرده است.

 سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانی است. طبق آمار ۹۰ درصد کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف می کنند، ۲۵ درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سو»تغذیه دست به گریانند، یک سوم از مرگ و میر های کشور به علت بیماری های قلبی عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن تغذیه غلط در بین مردمان کشور است.


به خاطر داشته باشید که بیماری ها در طول یک شب پدیدار نمی گردند بلکه در طی سال ها بر اثر پیروی از رژیم های غذایی نامناسب ایجاد می شوند. بنابراین مصرف نوشابه های گازدار رابه حداقل ممکن برسانید و در عوض به نوشیدن آب و آبمیوه های طبیعی روی آورید. هر گاه هم که هوس مصرف نوشابه های گازدار را کردید حتما از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم نوشابه با دندان ها جلوگیری کرده باشید.


● چقدر بخوابیم؟
تحقیقات نشان می دهد آن دسته از افرادی که بین ۶/۵ تا ۷/۵ ساعت در طول شب می خوابند عمر طولانی تری دارند اما در مقابل آنهایی که بیش از ۸ ساعت یا کمتر از ۶/۵۵ ساعت می خوابند به اندازه دسته اول عمر نمی کنند در واقع به همان اندازه که کم خوابی زیانآور است پرخوابی نیز به بدن آسیب می رساند و عملکرد آن را مختل می کند.

 البته در گذشته بیشتر تصور بر این بود که ۸ ساعت خواب شبانه بهترین فرصت برای استراحت بدن و مغز را فراهم می کند اما به تازگی پزشکان دریافته اند که بیش از ۸ ساعت خواب هم به اندازه ۵ ساعت خوابیدن زیان آور است البته هنوز مشخص نیست که چرا خواب شبانه ۶/۵ تا ۷/۵ ساعته عمر را طولانی تر می کند.


تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. محققان یکی از دلایل پرخوابی افراد را این نکته ذکر می کنند که آنها بیش از مدت معمول و در حالی که بیدار شده اند باز هم در رختخواب می مانند به گفته پزشکان باید مدت کوتاهی پس از بیدار شدن از رختخواب بیرون رفت چرا که باقی ماندن در رختخواب میل به خوابیدن را افزایش می دهد

از سوی دیگر پزشکان توصیه می کنند افرادی که به اختلالات خواب دچار هستند به جای مصرف دارو، استرس را از خود دور کرده و با رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش خواب خود را تنظیم کنند.

 محمدرضا عبدلی قهی  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library آموزش مطالعه - فواید تنفس عمیق !

insert_link

local_library آموزش مطالعه - علاقه مهم ترین شرط در تمر

insert_link

local_library ارزش غذايي جوانه ها

insert_link

local_library آرايش براي پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها