clear
event

پشت‌بامی با کاربرد حیاط

برچسب ها style

description توضیحات

اگر حیاطی بزرگ و باغچه‌ای باصفا و پر از گل و گیاه ندارید، لااقل از فضای پشت‌بام لذت ببرید. برای اغلب افراد کاربرد بالکن و یا ایوان جهت چیدن میز و صندلی و استفاده از آن به‌عنوان محیطی برای استراحت عصرگاهی یا حتی شبانگاهی، بسیار طبیعی به‌نظر می‌رسد ولی ترتیب‌دادن چنین امکاناتی در محیط پشت‌بام کاری عجیب است. در صورتی که فضای پشت‌بام ساختمان‌ها نیز می‌تواند کاربردی همچون حیاط داشته باشد، با این تفاوت که در این فضا از باغچه و گل و گیاه و درخت خبری نیست ولی در عوض از آنجا که آپارتمان‌های کلانشهری همچون تهران معمولا از ۳ طبقه کمتر نیستند، در این ارتفاع حداقل ۱۰ متری از سطح زمین، جریان هوا نسبت به حیاط بیشتر بوده و در نتیجه هوا خنک‌تر است. در ضمن استراحت شب هنگام در فضای پشت‌بام و نظاره‌کردن نمای چراغان شهر نیز تکمیل‌کننده‌ای برای بقیه لذت‌هاست.این کار با چیدن یک میز و چند صندلی به‌راحتی امکانپذیر است. تنها پیش از هر اقدامی رعایت چند نکته ایمنی و دکوراسیونی ضروری است:
۱) از ایمن بودن محیط پشت‌بام برای بچه‌ها اطمینان حاصل کنید به این معنا که اگر دیواره لبه پشت‌بام از یک متر کمتر است، حتما ابتدا دور پشت‌بام را نرده‌کشی کرده سپس به موارد رفاهی بپردازید.
شما حتی می‌توانید با ساخت دیواری پنجره‌دار در دورتا دور پشت‌بام اتاقی بدون سقف ترتیب دهید با این کار محیط امن‌تر و خصوصی‌تر می‌شود.
۲) میز و صندلی‌هایی برای این محیط انتخاب کنید که در مجاورت گرما و آفتاب تابستانی و همچنین احیانا بارش باران‌های بهاری و پاییزی آسیب ندیده و مقاوم باشند. البته تولیدکنندگان مربوط صندلی‌های فلزی و پلاستیکی گوناگونی را به لحاظ فرم و شکل ظاهری تولید کرده‌اند که در میان آنها نوع پلاستیکی، اگر چه مقاومت انواع فلزی را ندارد ولی به چند دلیل برای پشت‌بام بهتر است:
الف) به جهت سبک‌تر‌بودن حمل‌ونقل آنها راحت‌تر است.
ب) امکان زنگ‌زدگی آنها در مجاورت با آب وجود ندارد.
ج) از آنجا که امروزه در بسیاری از پشت‌بام‌ها از پوشش‌های ایزوگام استفاده شده است فشار پایه میز و صندلی‌های فلزی و حرکت‌دادن آنها سبب آسیب رسیدن به این لایه می‌شود.
۳) در صورت امکان برای این محیط از صندلی‌ها و میزهای تاشو استفاده کنید زیرا می‌توان آنها را به‌راحتی تا کرده و برای کاربرد بعدی نگهداری کرد. به این ترتیب فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند.
۴) نصب سایبان در گوشه‌ای از این پشت‌بام و یا حتی انتخاب میزهای سایبان دار برای هنگام بارش باران بسیار حائز اهمیت است. باوجود سایبان شما می‌توانید در حین لذت از هوای آزاد، قطرات باران را نیز نظاره‌گر باشید.
۵) وقتی که قرار است ساعاتی از شب را در پشت‌بام و در کنار دیگر اهالی ساختمان صرف کنید ترتیب‌دادن شامی دسته‌جمعی لذت با هم بودن را دو چندان می‌کند. در ضمن از آنجا که درست‌کردن انواع کباب روی منقل یکی از رایج‌ترین روش‌های پخت‌وپزهای پیک‌نیکی است، شما می‌توانید به جای منقل‌های هیزمی، در صورت امکان با لوله‌کشی گاز به فضای پشت‌بام، در جایی مسقف و ایمن، منقلی توکار و گازسوز بسازید. به این ترتیب کار بسیار آسان‌تر خواهد بود.
۶) در چنین فضایی لازم نیست حتما از میز و صندلی استفاده کنید بلکه می‌توانید در کنار یکی از دیوارها، تخت چوبی و یا فلزی تاشو قرار داده و با پهن‌کردن گلیم و یا فرشی روی آن و همچنین چیدن پشتی‌های بزرگ و کوچک متعدد، فضایی سنتی را ایجاد کرده و از گذشته‌ها و حیاط خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود یادی کنید.پس از فراهم‌شدن کلیه تسهیلات رفاهی لازم و همچنین رعایت نکات ایمنی، تنها کافی است با قرار دادن تعدادی گلدان حاوی گل‌ها و گیاهانی که در برابر گرما و آفتاب سوزان مقاومت لازم را دارند، سبزی را نیز به این فضا بیاورید. برای این منظور از گلدان‌های متعدد با اندازه‌ها، رنگ‌ها و حتی مدل‌های گوناگون استفاده کنید.در ضمن علاوه بر تهیه گلدان‌های کوچک و بزرگ معمولی می‌توانید از گلدان‌های جعبه‌ای و یا دیوارکوب نیز استفاده کرده و با توجه به نوعشان آنها را یا بر لبه دیواره پشت‌بام چیده و یا به دیواره خرپشته و یا دیوار آپارتمان مجاور نصب کنید.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library آموزش یوگا - درمان با طب فشاری

insert_link

local_library کیک فنجانی با پنیر

insert_link

local_library شیرینی بیسکویت با توفی

insert_link

local_library کیک با رویه شکلاتی (دورنگ)