clear
event

بخارهايي که پوست را جوان‌مي‌کند

برچسب ها style

description توضیحات

يکي از روش‌هاي سالم براي پاکسازي پوست، استفاده از بخور به صورت ساده يا همراه با عصاره‌هاي گياهي است که با اين کار، منافذ پوست باز شده و به‌صورت سطحي و عمقي پاک مي‌شود.با توجه به پيامک‌هاي زياد خوانندگان محترم درباره بخورهاي پوستي و سوال‌هاي آنان درباره روش‌هاي استفاده و موارد کاربرد آن، بر آن شديم تا دراين باره بيشتر بنويسيم.
اين بخور را مي‌توان هميشه ودرهمه جا انجام داد. به اين صورت كه پوست را درمعرض بخار آب قراردهيد ولي مواظب باشيد كه بخار، پوست شما را نسوزاند.با اين كار آلودگي‌ها و چربي‌ها و سلول‌هاي شاخي از سطح پوست تميز مي‌شود و پوست شما مرطوب مي‌گردد و مرطوب بودن مانع ايجاد چين وچروك‌ها مي‌شود.

بعد از اين بخور مي‌توان از ماسك استفاده كرد.

بخورگل ختمي‌و بابونه 
اين بخورعلاوه بر اينكه موجب تميزي و مرطوب شدن پوست مي‌شود، باعث ضدعفوني، روشن شدن و شادابي پوست نيز مي‌شود. بهترين كاري كه مي‌توان بعد از اين بخور، علاوه بر استفاده از انواع ماسك‌ها انجام داد، استفاده از روغن زيتون و در صورت داشتن جوش در روي صورت، استفاده از آب ليموترش است كه بايد به كمك پنبه، مخلوط روغن زيتون و آب ليموترش را روي پوست بماليد و پس از 30 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد.
براي اين کار مقداري گل ختمي‌ و گل بابونه (گل ختمي ‌دو برابر گل بابونه) را در ظرف آب جوش مي‌ريزيم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقيقه مي‌بنديم تا با حرارت ملايم دم بکشد و سپس در ظرف را برمي‌داريم و يک پارچه کلفت روي سر خود و ظرف مي‌اندازيم و همين طور که صورتمان بالاي ظرف و در معرض بخارها قرار دارد با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ مي‌دهيم و اين عمل را چند بار تکرار مي‌کنيم.در فاصله ميان تکرارها مي‌توان استراحت کرد.
مزايا و معايب بخور گرم 
در دستگاه‌هاي بخور گرم، بخارآب داغ به وسيله يك المنت حرارتي توليد مي‌شود.

احتمال رشد باكتري و كپك در مخزن آن اندك است. در تسكين احتقان بيني و عفونت‌هاي مجاري تنفسي سودبخش‌تر است. سبب انتشار مواد معدني موجود در آب به هوا نمي‌شود.بنابراين مي‌توان مخزن آن را با آب شير پر كرد اما بهتر است مخزن اين دستگاه بخور را نيز با آب مقطر پر كنيد، چراكه رسوب املاح موجود در آب شير در دستگاه بخور گرم عمر دستگاه را كاهش مي‌دهد. امکان افزودن مواد ضدعفوني‌کننده و خوشبو‌کننده در آنها وجود دارد.


از سوي ديگر، عيب اين دستگاه‌ها آن است که مصرف انرژي برق آنها بالاست. احتمال سوختگي با بخار داغ يا آب داغ داخل مخزن وجود دارد.
مزايا و معايب بخور سرد؟
تكنولوژي دستگاه‌هاي بخور سرد متنوع هستند: 
رطوبت‌ساز پروانه‌اي: در اين دستگاه يك ديسك دوار آب را به سوي يك افشانه شانه‌اي شكل پرتاب مي‌كند.بنابراين قطرات ريز آب به صورت مه از دستگاه خارج مي‌‌شود.
رطوبت‌ساز تبخيري: در اين دستگاه، فتيله‌اي آب درون مخزن را به خود جذب مي‌كند.سپس توسط پنكه‌اي به فتيله دميده مي‌شود كه موجب تبخير آب از فتيله مي‌شود.

هر قدر رطوبت نسبي هوا بيشتر باشد، خروجي بخار آب در اين دستگاه بخور كاهش مي‌يابد.در واقع خروجي به طور خودكار تنظيم مي‌شود.
رطوبت‌ساز اولتراسونيك: داراي يك ديافراگم فلزي است كه با فركانس فراصوت مرتعش شده و آب را به صورت مه به فضاي اطراف پراكنده مي‌كند.
مزايا و معايب بخور سرد
از آنجايي كه بخار آن سرد است خطر سوختگي (به ويژه براي خردسالان) ايجاد نمي‌كند. مصرف انرژي آنها كمتر است.

آب سرد محل مناسبي براي تكثير باكتري‌ها و قارچ‌ها است و از آنجايي كه در بخور سرد قطرات ريز آب به هوا پراكنده مي‌شود، باكتري‌ها و مواد زيان‌آور ديگر نيز به همراه آب در فضاي اتاق منتشر مي‌شوند بنابراين مخزن آب آنها بايد هر روز با آب و صابون شسته شود.
از آنجايي كه در بخور سرد مواد معدني موجود در آب در هوا پراكنده مي‌شود (به غير از رطوبت ساز تبخيري) بايد مخزن آب آنها را با آب مقطر پر كرد (در غير اين صورت مواد معدني موجود در آب به صورت گرد و غبار در محيط منزل پخش خواهند شد).
بخور سرد فراصوت كم‌صداترين و بخور گرم پرسروصداترين دستگاه‌هاي بخور هستند. برخي از رطوبت‌سازهاي مدرن داراي ضدعفوني‌كننده آب و كارتريج سختي‌گيرآب نيز مي‌باشند.ایران سلامت

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هاله ی خود را پالایش کنید

insert_link

local_library خود را باور کنید!

insert_link

local_library استفاده ازسنگ پا برای پوست برداری دست

insert_link

local_library مخلوط لیموترش و شیر درمان پوست بدن