clear
event

شرایط رشد توت فرنگی

برچسب ها style

description توضیحات

شرایط رشد توت فرنگی  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
خاک مناسب برای رشد بوته های توت فرنگی خاک سبک است و میزان اهک موجود در ان نباید از حد مجاز بیشتر باشد در غیر این صورت برگهای بوته این میوه زرد می شود.
از لحاظ اب و هوا در شرایط مرطوب و نسبتا گرم محصول دهی مناسبی خواهد داشت و باید اب کافی در اختیار گیاه توت فرنگی قرار گیرد.
این میوه در ارتفاع ۴۰۰ تا ۸۰۰ متری از سطح دریا می تواند رشد مناسبی داشته باشد.
این گیاه می تواند بدون پوشش کاه و کلش دمای تا پنج درجه زیر صفر را تحمل کند اما با پوشش ویژه تا هیجده درجه زیر صفر هم به راحتی به حیات خود ادامه می دهد.
از انجا که ریشه های توت فرنگی در سطح خاک و تا عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری رشد می کند به کم ابی حساس است.
چنانچه دما ،‌رطوبت ، خاک ، نور در محیط گلخانه به خوبی کنترل شود می توان ۹ ماه سال از بوته ها ، توت فرنگی برداشت کرد.
● انواع کشت گلخانه ای 
در کشت گلخانه ای سنتی که معمول است بوته های توت فرنگی در گلدان کاشته می شوند و در خاک هایی که ریشه گیاهی دارند و از پوسته نارگیل تولید می شوند رشد می کنند.
در این گلخانه ها در هر گلدان چهار بوته توت فرنگی کشت می شود که از هر بوته ۷۰۰ تا۸۰۰ گرم محصول وبا میانگین وزن هر توت۱۰ تا ۱۵ گرم برداشت می شود.
● چگونه از هر بوته توت فرنگی محصول بیشتری برداشت کنیم
کارشناس و پژوهشگران کشورمان برای استفاده بهینه از فضای گلخانه و افزایش ۲ برابری محصول در مقایسه با روش کشت گلخانه ای سنتی از روش گلدان های متحرک می کنند.
در این روش بوته های توت فرنگی در گلدان های متحرک و در کیسه حاوی خاک سبک کشت می شود و در هر ردیف تعداد بوته ها ۲ برابر بیشتر از روش گلدان های چهار گوش است.
در این گلخانه راهروهای ویژه عبور و حرکت باغبان حذف می شود اما با پایین و بالا بردن مکان های کشت بوته های توت فرنگی مسیر برای حرکت باغبان امکان پذیر می شود.
در فضای این گلخانه، نور ، دما ، رطوبت و میزان ابیاری با رایانه و تجهیزات مدرن کنترل می شود و با تزریق مواد غذایی مناسب به خاک از هر بوته به طور میانگین یک کیلو و ۴۰۰ گرم محصول توت برداشت می شود.
در این نوع گلخانه از روش ابیاری پاششی استفاده می شود که همین کار میزان مصرف اب را تا یک هجدهم ابیاری قطره های معمول در گلخانه ها کاهش می دهد.
اقای نیکخواه مجری طرح جدید کشت گلخانه ای توت فرنگی معتقد است :گرچه هزینه اولیه احداث این نوع گلخانه گرانتر از گلخانه های معمولی است اما فوایدی که از افزایش میزان محصول عاید باغداری می شود بسیار بیشتر از هزینه ای است که برای احداث این نوع گلخانه صرف شده است.
مجری طرح جدید کشت گلخانه ای توت فرنگی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشور ۳۸۲۹ هکتار زیرکشت توت فرنگی است برداشت محصول را از این زمین ها ۳۸ هزار و ۴۹۴ تن اعلام کرد.
نیکخواه / رکورد وزن هر عدد توت فرنگی را در گلخانه های هلند ۵۰ تا ۶۰ گرم اعلام می کند و می گوید : رکورد وزن توت فرنگی در این گلخانه ۴۰ گرم است.
● چگونه کیفیت و تازگی توت فرنگی حفظ شود ؟
نگهداری توت فرنگی در مکان مناسب با دمای مناسب مهمترین شرط حفظ کیفیت و تازگی این محصول است.
برای اینکه توت فرنگی با ظاهری زیبا بدون له شدگی و ضربه خوردگی به بازار عرضه شود باید در چیدن ان دقت کافی شود.
میوه توت فرنگی باید با ظرافت و دقت خاصی با سه انگشت به ارامی از بوته چیده شود و بدون وارد اوردن هر گونه فشار در ظرف قرار گیرد و پس از بسته شدن در ظرف ان را در یخچال با دمای یک تا دو درجه سانتی گراد نگهداری شود.
این کار سبب می شود ارزش مواد غذایی موجود در توت فرنگی حفظ شود.
 
 
 
  ترانه ها

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library چیز کیک توت فرنگی

insert_link

local_library آش گوجه فرنگی

insert_link

local_library روغن مورچه و رشد موهای زاید

insert_link

local_library یاس فرنگی