clear
event

گیا خاک چکونه تشکیل می شود؟

برچسب ها style

description توضیحات

گیا خاک چکونه تشکیل می شود؟  
 
     
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
وقتی گیاهان می میرند ،اجزای بدن آنها به کمک جا نداران ذرّه بینی خاک تجزیه می شود ، وقتی به مرحله ای برسند که دیگر صورت اوّلیه گیاه و جانور در آنها مشخص نباشد،گیاخاک نامیده می شوند که رنگ تیره ای دارند و هر چه رنگ خاک تیره تر باشد، نسبت گیاخاک آن بیشتر است. خاک رو، معمولاً گیاخاک بیشتری نسبت به خاک زیر دارد.همچنین گیاخاک در خاک های مزارع ، باغ ها و باغچه ها زیاد و در خاک های بیا بانی بسیار کم است.
گیاخاک قدرت نگهداری آب خاک ونیز فضای خالی بین ذرّات خاک را افزایش می دهد و سبب نفوذ هوا به داخل خاک می شود ،که برای رشد گیاهان بسیار مفید و مناسب است.
▪ خاک مادّه ی پرارزش است :
زندگی انسان و بسیاری از موجودات دیگر بدون وجود خاک ممکن نیست . زیرا تمام غلّات، میوه ها و دیگر گیاهان با وجود خاک، می توانند رشد کنند. می دانید که تشکیل لایه ای از خاک به قطر یک سانتیمتر،به ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارد .
از طرفی ، کارها یی چون شخم نا مناسب ، آبیاری نادرست ، از بین رفتن پوشش گیاهی و تبدیل زمینهای کشاورزی و باغ ها به ساختمان و کارخانه و. . . به دست انسان ، باعث فرسایش خاک و از بین رفتن آن می شود.
پس باید در بهره برداری از خاک و نگهداری و محافظت از آن دقّت های لازم را به عمل آورد و از فرسایش آن تا حدّ امکان جلوگیری کرد.شما در این باره چه فکر ها یی دارید؟ 
به این سؤال ها فکر کننید و پاسخ مناسب دهید.
۱) اگر یک کشاورز بودید،برای جلوگیری از فرسایش خاک مزرعه و باغ خود و برداشت محصول بیشتر و بهتر :
الف) چه کار هایی می کردید ؟ 
ب)چه کار هایی نمی کردید ؟
۲) اگر مهندس ساختمان بودید،برای خانه سازی و گسترش شهر ها چه پیشنهاد هایی می کردیدتا به زمین های کشاورزی و باغ ها آسیب زیادی نرسد ؟
 
 
 
  سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

insert_link

local_library هیپتونیزم چیست و چگونه رخ می دهد!؟

insert_link

local_library قانون کارما (از هر دست بدهی از همان دست

insert_link

local_library انرژی چیست و چرا بر روی مراکز انرژی ما(چ

insert_link

local_library باعث درخشندگي چشم ها می شود